Ekorodzice

Jak przygotowywać zabawkę dla dziecka niepełnosprawnego?

Autor: Joanna Palica z Fundacji Koocham / oprac. Magdalena Tokarska 2015.03.03, 10:23

W przypadku dziecka z problemami rozwojowymi wybór zabawki wcale nie jest prosty i oczywisty, a to, co możemy znaleźć na sklepowych półkach, często nie spełnia naszych oczekiwań. Warto wtedy postawić na domową produkcję i przygotować ją samodzielnie.

Dziecko niepełnosprawne korzysta z wielu pomocy dydaktycznych. Powinny być one tak skonstruowane, aby wymusić na nim aktywność. Dlatego niezmiernie ważny jest dobór odpowiednich elementów zabawki, jej kolorystyka, struktura materiału, z którego jest wykonana, czy elementy wykończeniowe, które stanowią o efekcie finalnym. Należy również pamiętać, że każda niepełnosprawność jest inna - przykładowo: w przypadku dziecka niesłyszącego wyłączamy elementy dźwiękowe typu dzwoneczki i skupiamy się na warstwie dotykowej i wizualnej.

fot. Jak przygotowywać zabawkę dla dziecka niepełnosprawnego?

Pierwsza zabawka, którą przygotowałam mojemu synkowi towarzyszy nam po dziś dzień. Alek jest dzieckiem niepełnosprawnym na skutek ciężkiego urazu głowy. Cierpi na wiele różnych schorzeń neurologicznych, które powodują konieczność ciągłej stymulacji i rehabilitacji na wielu płaszczyznach. Przygotowując zabawki dla syna staram się zawsze, żeby były atrakcyjne i dotykowo, i wizualnie. A przy tym zawsze pamiętam o tym, że zabawka musi wnosić coś nowego w jego życie i rozwój.

POTRZEBNE MATERIAŁY

  • folia aluminiowa
  • pudełko z tektury falistej
  • sznurki
  • dzwoneczki
  • klej
WYKONANIE
1. W pudełko o falistej strukturze wkleiłam folię aluminiową, która podświetlana bardzo przyciąga uwagę Alka.
2. W środku na gumkach zaczepiłam dużo dzwoneczków, które przy szarpnięciu rączką wydają ciekawe dźwięki.

Niby banalna rzecz, a jednak działa na czucie głębokie – struktura (drapanie po pudełku również daje odpowiednią stymulację), do tego dochodzi stymulacja wzroku (wymuszenie procesu patrzenia), aż wreszcie sam ruch ręki uruchamiający proces myślowy (jeżeli szarpnę, uruchomię dźwięk dzwonków). Ta zabawka jest już bardzo zużyta, ale okazało się, że przydała się również Alicji – mojej młodszej córce. Co prawda Ala jest zdrowa, ale pudełeczko było dla niej na tyle atrakcyjne, że bawiła się nim równie świetnie jak Alek. 
fot. Jak przygotowywać zabawkę dla dziecka niepełnosprawnego?
Oczywiście takich pomocy dydaktycznych mamy dużo więcej. Regularnie przygotowuje dla Alka plansze, które wykorzystujemy do pracy z oczami. ZOBACZ KONIECZNE: Plansze dydaktyczne dla dziecka niepełnosprawnego KLIK

AUTORKA ARTYKUŁU
Joanna Palica - matka Ali (3), Antka (9) i Alka (7), chłopca z niepełnosprawnością sprzężoną, Prezes Fundacji KOOCHAM (www.koocham.pl), walczy o uruchomienie przedszkola rehabilitacyjnego dla niepełnosprawnych maluchów w Izabelinie pod Warszawą. Chce oswajać niepełnosprawność oraz budować społeczeństwo bez podziałów, uprzedzeń, bez barier. Wspiera też rodziców dzieci chorych w nawiązywaniu na nowo relacji społecznych.


Przeczytaj także:

Ozdoby z czekolady – co możemy wyczarować

Ozdoby z czekolady – co możemy wyczarować

Czekolada to znana chyba wszystkim pyszność powstająca z miazgi kakaowej. Jest słodkim źródłem energii oraz sposobem na poprawę nastroju (podnosi poziom serotoniny i endorfin). Szeroki wachlarz jej zastosowań sprawia, że poza uciechą dla podniebienia,... więcej »
Odrysowujemy malucha

Odrysowujemy malucha

Jeśli rysujemy portrety naszych dzieci, to pójdźmy o krok dalej – i uwiecznijmy całą jego sylwetkę. Maluch kładzie się na dużym papierze, a my flamastrem odrysowujemy jego kształt. Potem dziecko samodzielnie dorysowuje pozostałe elementy,... więcej »
Jak rzeźbić z dwulatkiem?

Jak rzeźbić z dwulatkiem?

Kto czytał poprzednie artykuły i razem z dzieckiem zaczął rozwijać jego rączki, ten wie, że nawet taki 1,5-roczny maluch potrafi już co nieco stworzyć. Do tej pory skupialiśmy się na płaskich obrazkach, na kropkach, placuszkach, rulonikach... więcej »
Najciekawsze gry bez przemocy dla dzieci

Najciekawsze gry bez przemocy dla dzieci

Każdy rodzic potrzebuje czasem chwili wytchnienia od dzieci. Jeśli chcesz porozmawiać chwilę w spokoju, zająć się domowymi obowiązkami lub po prostu mieć czas dla siebie, oddaj w ręce dziecka telefon. Przewrotnie może on służyć nie tylko... więcej »
Jesienne zabawy plastyczne

Jesienne zabawy plastyczne

Dni stają się krótsze i coraz chłodniejsze, na dworze robi się szaro, a termometr nieubłaganie udowadnia nam, że lato odchodzi na dobre. Być może niektórzy sądzą, że jesień to czas, który najlepiej przespać… nic bardziej mylnego! Ta... więcej »


Komentarzy: 1
{opis}
31.03.2015 23:18 - matkapolka
Bardzo przydatny artykuł. Bardzo dziękuję za inspiracje!

Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »