Ekorodzice

Jak przygotowywać zabawkę dla dziecka niepełnosprawnego?

Autor: Joanna Palica z Fundacji Koocham / oprac. Magdalena Tokarska 2015.03.03, 10:23

W przypadku dziecka z problemami rozwojowymi wybór zabawki wcale nie jest prosty i oczywisty, a to, co możemy znaleźć na sklepowych półkach, często nie spełnia naszych oczekiwań. Warto wtedy postawić na domową produkcję i przygotować ją samodzielnie.

Dziecko niepełnosprawne korzysta z wielu pomocy dydaktycznych. Powinny być one tak skonstruowane, aby wymusić na nim aktywność. Dlatego niezmiernie ważny jest dobór odpowiednich elementów zabawki, jej kolorystyka, struktura materiału, z którego jest wykonana, czy elementy wykończeniowe, które stanowią o efekcie finalnym. Należy również pamiętać, że każda niepełnosprawność jest inna - przykładowo: w przypadku dziecka niesłyszącego wyłączamy elementy dźwiękowe typu dzwoneczki i skupiamy się na warstwie dotykowej i wizualnej.

fot. Jak przygotowywać zabawkę dla dziecka niepełnosprawnego?

Pierwsza zabawka, którą przygotowałam mojemu synkowi towarzyszy nam po dziś dzień. Alek jest dzieckiem niepełnosprawnym na skutek ciężkiego urazu głowy. Cierpi na wiele różnych schorzeń neurologicznych, które powodują konieczność ciągłej stymulacji i rehabilitacji na wielu płaszczyznach. Przygotowując zabawki dla syna staram się zawsze, żeby były atrakcyjne i dotykowo, i wizualnie. A przy tym zawsze pamiętam o tym, że zabawka musi wnosić coś nowego w jego życie i rozwój.

POTRZEBNE MATERIAŁY

  • folia aluminiowa
  • pudełko z tektury falistej
  • sznurki
  • dzwoneczki
  • klej
WYKONANIE
1. W pudełko o falistej strukturze wkleiłam folię aluminiową, która podświetlana bardzo przyciąga uwagę Alka.
2. W środku na gumkach zaczepiłam dużo dzwoneczków, które przy szarpnięciu rączką wydają ciekawe dźwięki.

Niby banalna rzecz, a jednak działa na czucie głębokie – struktura (drapanie po pudełku również daje odpowiednią stymulację), do tego dochodzi stymulacja wzroku (wymuszenie procesu patrzenia), aż wreszcie sam ruch ręki uruchamiający proces myślowy (jeżeli szarpnę, uruchomię dźwięk dzwonków). Ta zabawka jest już bardzo zużyta, ale okazało się, że przydała się również Alicji – mojej młodszej córce. Co prawda Ala jest zdrowa, ale pudełeczko było dla niej na tyle atrakcyjne, że bawiła się nim równie świetnie jak Alek. 
fot. Jak przygotowywać zabawkę dla dziecka niepełnosprawnego?
Oczywiście takich pomocy dydaktycznych mamy dużo więcej. Regularnie przygotowuje dla Alka plansze, które wykorzystujemy do pracy z oczami. ZOBACZ KONIECZNE: Plansze dydaktyczne dla dziecka niepełnosprawnego KLIK

AUTORKA ARTYKUŁU
Joanna Palica - matka Ali (3), Antka (9) i Alka (7), chłopca z niepełnosprawnością sprzężoną, Prezes Fundacji KOOCHAM (www.koocham.pl), walczy o uruchomienie przedszkola rehabilitacyjnego dla niepełnosprawnych maluchów w Izabelinie pod Warszawą. Chce oswajać niepełnosprawność oraz budować społeczeństwo bez podziałów, uprzedzeń, bez barier. Wspiera też rodziców dzieci chorych w nawiązywaniu na nowo relacji społecznych.


Przeczytaj także:

Zabawa na powietrzu liściaste dzieła sztuki

Zabawa na powietrzu liściaste dzieła sztuki

Kolorowe, jesienne liście doskonale posłużą nam jako materiał do wielu wspaniałych zabaw. W czasie spaceru szukamy pięknych liści z różnych drzew (przy okazji zapoznajemy dziecko z różnymi gatunkami). W domu możemy układać z nich kolorowe... więcej »
Zabawy z niemowlakiem za pomocą zmysłów

Zabawy z niemowlakiem za pomocą zmysłów

Nam jako rodzicom zależy na jak najlepszym rozwoju naszych pociech. Niektórym wymyślanie zabaw nie sprawia większego problemu, innym zaś – chociażby się dwoili i troili – przychodzi to z pewną trudnością i z czasem staje się udręką.... więcej »
Czas na pranie

Czas na pranie

W tej zabawie liczyć się będzie spryt i refleks. Dwoje dzieci siada na krzesłach naprzeciwko siebie tak, by stykały się kolanami. Następnie każdy maluch dostaje po kilkanaście klamerek do bielizny, które kładzie po prawej stronie krzesła.... więcej »
Jesienne zabawy plastyczne

Jesienne zabawy plastyczne

Dni stają się krótsze i coraz chłodniejsze, na dworze robi się szaro, a termometr nieubłaganie udowadnia nam, że lato odchodzi na dobre. Być może niektórzy sądzą, że jesień to czas, który najlepiej przespać… nic bardziej mylnego! Ta... więcej »
Zabawy umuzykalniające

Zabawy umuzykalniające

Najnowsze badania dowodzą, że słuchanie muzyki przez przyszłe mamy korzystnie wpływa na rozwój dziecka. Udowodniono, że muzyka klasyczna dobrze wpływa na inteligencję malucha. Stwierdzono również, że w przyszłości ułatwi mu naukę mowy,... więcej »


Komentarzy: 1
{opis}
31.03.2015 23:18 - matkapolka
Bardzo przydatny artykuł. Bardzo dziękuję za inspiracje!

Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »