Ekorodzice

Jak przygotowywać zabawkę dla dziecka niepełnosprawnego?

Autor: Joanna Palica z Fundacji Koocham / oprac. Magdalena Tokarska 2015.03.03, 10:23

W przypadku dziecka z problemami rozwojowymi wybór zabawki wcale nie jest prosty i oczywisty, a to, co możemy znaleźć na sklepowych półkach, często nie spełnia naszych oczekiwań. Warto wtedy postawić na domową produkcję i przygotować ją samodzielnie.

Dziecko niepełnosprawne korzysta z wielu pomocy dydaktycznych. Powinny być one tak skonstruowane, aby wymusić na nim aktywność. Dlatego niezmiernie ważny jest dobór odpowiednich elementów zabawki, jej kolorystyka, struktura materiału, z którego jest wykonana, czy elementy wykończeniowe, które stanowią o efekcie finalnym. Należy również pamiętać, że każda niepełnosprawność jest inna - przykładowo: w przypadku dziecka niesłyszącego wyłączamy elementy dźwiękowe typu dzwoneczki i skupiamy się na warstwie dotykowej i wizualnej.

fot. Jak przygotowywać zabawkę dla dziecka niepełnosprawnego?

Pierwsza zabawka, którą przygotowałam mojemu synkowi towarzyszy nam po dziś dzień. Alek jest dzieckiem niepełnosprawnym na skutek ciężkiego urazu głowy. Cierpi na wiele różnych schorzeń neurologicznych, które powodują konieczność ciągłej stymulacji i rehabilitacji na wielu płaszczyznach. Przygotowując zabawki dla syna staram się zawsze, żeby były atrakcyjne i dotykowo, i wizualnie. A przy tym zawsze pamiętam o tym, że zabawka musi wnosić coś nowego w jego życie i rozwój.

POTRZEBNE MATERIAŁY

  • folia aluminiowa
  • pudełko z tektury falistej
  • sznurki
  • dzwoneczki
  • klej
WYKONANIE
1. W pudełko o falistej strukturze wkleiłam folię aluminiową, która podświetlana bardzo przyciąga uwagę Alka.
2. W środku na gumkach zaczepiłam dużo dzwoneczków, które przy szarpnięciu rączką wydają ciekawe dźwięki.

Niby banalna rzecz, a jednak działa na czucie głębokie – struktura (drapanie po pudełku również daje odpowiednią stymulację), do tego dochodzi stymulacja wzroku (wymuszenie procesu patrzenia), aż wreszcie sam ruch ręki uruchamiający proces myślowy (jeżeli szarpnę, uruchomię dźwięk dzwonków). Ta zabawka jest już bardzo zużyta, ale okazało się, że przydała się również Alicji – mojej młodszej córce. Co prawda Ala jest zdrowa, ale pudełeczko było dla niej na tyle atrakcyjne, że bawiła się nim równie świetnie jak Alek. 
fot. Jak przygotowywać zabawkę dla dziecka niepełnosprawnego?
Oczywiście takich pomocy dydaktycznych mamy dużo więcej. Regularnie przygotowuje dla Alka plansze, które wykorzystujemy do pracy z oczami. ZOBACZ KONIECZNE: Plansze dydaktyczne dla dziecka niepełnosprawnego KLIK

AUTORKA ARTYKUŁU
Joanna Palica - matka Ali (3), Antka (9) i Alka (7), chłopca z niepełnosprawnością sprzężoną, Prezes Fundacji KOOCHAM (www.koocham.pl), walczy o uruchomienie przedszkola rehabilitacyjnego dla niepełnosprawnych maluchów w Izabelinie pod Warszawą. Chce oswajać niepełnosprawność oraz budować społeczeństwo bez podziałów, uprzedzeń, bez barier. Wspiera też rodziców dzieci chorych w nawiązywaniu na nowo relacji społecznych.


Przeczytaj także:

Masy plastyczne dla dzieci

Masy plastyczne dla dzieci

Co było pierwsze jajko czy kura? Nad tym zastanawiają się tęgie głowy, ja mogę wszystkim rodzicom i dzieciom opowiedzieć, jak to z masami do lepienia było. Czy wiecie, że plastelina ma już 131 lat? Glina natomiast ma już kilka wieków... więcej »
Piszemy bajkę

Piszemy bajkę

Dzieci są znakomitymi bajkopisarzami, a ta zabawa dodatkowo pobudzi ich wyobraźnię. Każdy uczestnik odpowiada pisemnie na pytanie zadane przez prowadzącego (najlepiej kogoś dorosłego), ale nie konsultuje się z nikim. Po napisaniu swojej odpowiedzi... więcej »
Wróżby i zabawy na dziecięce Andrzejki

Wróżby i zabawy na dziecięce Andrzejki

Listopad ma w sobie coś wyjątkowego: nostalgię jesieni łączy z przedsmakiem zimy. Bywa jednak niedoceniany, no bo jak tu lubić te ciemne i zimne wieczory? Świętowanie Andrzejek to dobry pomysł, aby kolejny chłodny dzień stał się pretekstem... więcej »
Zabawy z plasteliną dla małych dzieci – część II

Zabawy z plasteliną dla małych dzieci – część II

O tym, że lepienie, ugniatanie i rozciąganie plasteliny pobudza wyobraźnię, rozwija obie półkule, ćwiczy zdolności manualne oraz usprawnia język dziecka Aleksandra Kus już nam zdążyła powiedzieć. Ale to jeszcze nie wszystko… Przed Wami... więcej »
Plastikowe zakrętki

Plastikowe zakrętki

Coraz więcej z nas nie wyrzuca plastikowych zakrętek do kosza. Zbieramy je w domu i oddajemy do szkół, przedszkoli oraz miejsc, gdzie odbywają się zbiórki na cele charytatywne. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy, że zakrętki mogą służyć... więcej »


Komentarzy: 1
{opis}
31.03.2015 23:18 - matkapolka
Bardzo przydatny artykuł. Bardzo dziękuję za inspiracje!

Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »