Ekorodzice

Jak długo karmić dziecko piersią?

Autor: Eksperci portalu Ekorodzice.pl 2011.04.06, 09:04

Magdalena Słomkowska – doradca laktacyjny oraz masażystka, a prywatnie mama dwóch nastoletnich synów, z których jeden urodził się w domu.

Decyzja, jak długo karmić piersią, powinna należeć do kobiety. Teoretycznie tak jest, lecz wielokrotnie mamy, które karmią piersią starszego bobasa (kilkunastomiesięcznego lub starszego) spotykają się ze zdziwieniem, niedowierzaniem czy nawet krytyką ze strony rodziny, znajomych a nawet przedstawicieli świata medycznego.
  • Podstawowy argument, który wtedy pada to "pokarm jest już niewartościowy", więc po co przystawiać dziecko do piersi i narażać je na jakieś niedobory. To jest nieprawda, mleko zawsze będzie wartościowe, bez względu na to, jak długo już dziecko jest karmione.

  • Kolejny argument to: będzie rozpieszczonym maminsynkiem. I kolejna bzdura - dziecko potrzebuje naszej bliskości, aby się prawidłowo rozwijać. Karmienie piersią to jeden ze sposobów na jej osiągnięcie, dziecko, którego potrzeby są zaspokojone, które czuje się kochane, nie będzie potrzebowało trzymać się maminej spódnicy, będzie miało odwagę, aby od niej odejść i poznawać świat.

  • Kobiety, które wracają do pracy po urlopie macierzyńskim często sądzą, że muszą zakończyć karmienie naturalne. Nic bardziej błędnego, w dalszym ciągu mogą to robić po powrocie z pracy czy w nocy.

  • Często skołowana mama rezygnuje z karmienia mimo że i jej, i dziecku sprawiało to ogromną frajdę, tylko dlatego że ktoś jej nagadał bzdur (niestety często jest to ktoś w białym fartuchu).
Uważam, że kobieta powinna sama podjąć decyzję, kiedy odstawić dziecko od piersi i jeśli ma na to chęć, to może kontynuować karmienie przez kilka lat. Nie będzie to miało negatywnego wpływu ani na nią, ani na dziecko.

Jeżeli jednak uważa, że nie jest to dla niej odpowiednie, jest wykończona opieką nad niespokojnym maluchem i nieprzespanymi nocami, może podjąć decyzję o zakończeniu karmienia, nawet jeżeli jej maluch ma dopiero kilka miesięcy czy nawet tygodni. I nikt nie powinie jej zmuszać, aby jednak dalej karmiła piersią, np. poprzez wywoływanie poczucia winy.


Emilia Lorenc – zawodowo eko-medyk: diagnosta laboratoryjny, biolog molekularny i doradca żywieniowy. Prywatnie mama w radosnej rodzinie z trójką dzieci.

O długim karmieniu dziecka mówimy gdy jest ono kontynuowane po skończeniu drugiego roku życia dziecka. Czy warto tak długo karmić?

Moim zdaniem kontakt dziecka i matki podczas karmienia wzmacnia więzi emocjonalne, dziecko ma poczucie bezpieczeństwa. Jednak czas po drugim roku życia to czas gdy dziecko zaczyna być świadome własnej tożsamości własnego “ja”, zastanawiam się czy karmienie w tym procesie pomaga? Badania wskazują na to, że karmienie do ok 2,5 roku dziecka pozytywnie wpływa na jego rozwój emocjonalny, fizyczny.

Dziecko w tym wieku samodzielnie spożywa produkty stałe, dlatego nie potrzebuje już substancji odżywczych od mamy. Najważniejsze jest żywienie zrównoważone, urozmaicone i oparte na naturalnych produktach. Mleko matki może stanowić uzupełnienie.

Główną zaletą długiego karmienia jest to, że dziecko ma nadal naturalną ochronę przed infekcjami. Intensywnie rozwijający się układ odpornościowy jest wspomagany substancjami zawartymi w mleku matki.

Rozważając długie karmienie należy pamiętać o samej matce.  Długie karmienie jest dla jej organizmu obciążeniem szczególnie jeśli jest mamą więcej niż jednego dziecka. Należy monitorować organizm karmiącej by nie doszło do niedoborów.  Wpływ na dziecko ma również stan emocjonalny mamy, czy nie jest już zmęczona i wyczerpana nieustannym karmieniem np. nocnym. Mając już dwójkę dzieci czasem karmienie piersią trwa 5-7 i więcej lat.


Iwona Styrenczak – położna z 17-letnim stażem, a prywatnie mama 16 letniego Michała.

Wg zaleceń WHO dziecko powinno być karmione wyłącznie piersią co najmniej 6 miesięcy, a potem razem z innymi pokarmami do ukończenia drugiego roku życia. Aczkolwiek nie określono sztywnej górnej granicy.

Uważam, że jest to indywidualna sprawa każdej mamy. W zależności od sytuacji w domu, liczby dzieci czy rodzaju pracy, jaki się wykonuje. Osobiście karmiłam swojego syna 2 lata. Miło wspominam tamten czas. Jest w tym dużo emocji, magii, dumy z tego, że dziecko rośnie na mleku podawanym prosto z piersi. Nie ma nic piękniejszego od widoku dziecka, które pije pokarm z piersi. I myślę, iż nigdy później nie ma tego rodzaju więzi między mamą a dzieckiem.

Przeczytaj także:

Co powinny pić kobiety w ciąży i mamy karmiące?

Co powinny pić kobiety w ciąży i mamy karmiące?

Dla kogo woda źródlana jest rzeczywiście najlepszym wyborem? Czy sód zawarty w wodzie może zaszkodzić ciężarnej? Od jakich napojów należy trzymać się z dala podczas karmienia piersią? – na te i na wiele innych pytań znajdziecie... więcej »
Ciepłe i zimne okłady na piersi

Ciepłe i zimne okłady na piersi

Zapewne spotkałaś się z sytuacją, gdy ktoś zalecił karmiącej mamie zimne lub ciepłe okłady na piersi. Pewnie słyszałaś też o osławionych liściach kapusty. A czy wiesz, kiedy należy zastosować zimny okład, a kiedy lepiej wybrać ciepły?... więcej »
Dziecko gryzie pierś podczas karmienia

Dziecko gryzie pierś podczas karmienia

Co robić, gdy dziecko gryzie mi sutki podczas karmienia? To straszny ból, a ja naprawdę nie wiem, jak się mam w takim momencie zachowywać. Bardzo proszę o pomoc. Niestety, powodów uszkodzenia brodawek może być wiele. Nie da się tego stwierdzić... więcej »
Który mit o karmieniu piersią jest najpopularniejszy?

Który mit o karmieniu piersią jest najpopularniejszy?

Karmienie piersią to wyjątkowy okres macierzyństwa – czas niebywałej bliskości i budowania więzi. Jednak świeżo upieczone mamy często muszą pokonać wiele zakrętów zanim trafią na „mleczną drogę”. A wszystko za sprawą błędnych... więcej »
Kawa w diecie karmiącej mamy. Jakie ilości kofeiny może spożywać mama?

Kawa w diecie karmiącej mamy. Jakie ilości kofeiny może spożywać mama?

Kobiety karmiące spotykają się z wieloma obiegowymi opiniami głoszącymi, że podczas karmienia piersią nie można pić kawy, jeść produktów mlecznych czy cytrusów. Trzeba też wprowadzić specjalną bardzo restrykcyjną i lekkostrawną dietę,... więcej »


Komentarzy: 13
{opis}
12.06.2014 16:23 - ciania
Ja planuję karmić właśnie do drugiego roku życia :) Mam wielką nadzieję, że się to uda mimo powrotu do pracy. Jestem pełna obaw, ale laktator gotowy, butelka z termosem gotowe także mam nadzieję, że wszystko sie powiedzie :)
{opis}
12.06.2014 16:15 - ciania
Ja planuję karmić właśnie do drugiego roku życia :) Mam wielką nadzieję, że się to uda mimo powrotu do pracy. Jestem pełna obaw, ale laktator gotowy, butelka z termosem gotowe także mam nadzieję, że wszystko sie powiedzie :)
{opis}
06.05.2014 14:29 - agnieszka
Ludzie mają chory film jakiś że jak dziecko jest większe i bardziej świadome to już cycka widzieć nie powinno bo to zboczenie. Cycki stały się bardziej obiektem seksu niż źródłem pokarmu. Dlatego karmienie w miejscach publicznych to molestowanie społeczeństwa....
{opis}
13.04.2012 12:09 - lilify
Ja również jestem zwolenniczką naturalnego karmienia. Swoja córeczkę karmiłam rok natomiast synka 2 lata, decyzję o odstawieniu go od piersi podjęłam pod presją otoczenia , ciągle słyszałam że żle robie karmiąc tak duże dziecko, teraz wiem że nie potrzebnie tego słuchałam. Gdy odstawiłam synka miałam bardzo dużo pokarmu musiałam laktację zatrzymać tabletkami bardzo brakowało i mi synkowi tych momentów które mieliśmy tylko dla siebie tych chwil przytulenia. Ufna spojrzenie zicka w oczy mamy w czasie karmienia to najlepszy dowód miłości i zaufania. Kochane mamy karmcie swoje dzieci jak najdłużej i nie słuchajcie "dobrych rad" to wy wiecie co jest dore dla was i waszego dziecka.
{opis}
06.04.2012 12:09 - miraga_
Ja niestety nie miałam dużego wyboru. Karmiłam tylko do 5 miesiąca (choć dla mnie to aż, bo mocno o to walczyłam). Później pokarm się skończył. Zresztą już wcześniej musiałam dokarmiać mlekiem modyfikowanym, bo Mała mało przybierała na wadze i takie były zalecenia pediatry. A ciężko było mi dyskutować na ten temat, nie mając w tym temacie żadnego doświadczenia. Choć teraz widzę, że nie jest niejadkiem, a mimo to waży trochę za mało. Może jak to się mówi: taka jej uroda. Zwłaszcza, że rodzice też szczupli.
{opis}
13.10.2011 12:40 - madzioch
mój mąż jak się go zapytałam czy by mu przeszkadzało karmienie do 2 roku życia i dłużej to był zaskoczony, co by mu miało przeszkadzać? może my jacyś inni, ale on nie wiedział o co chodzi, a że tak powiem nie narzeka na" brak dobrej relacji"i(wiadomo o co chodzi:)). ale to widocznie sprawa osobista. co do tego, ze dieta dziecka po 1 i pół roku nie powinna się opierać na mleku mamy to się zgodzę, ale mam 3 znajome, których dzieci do 2 roku nie chciały tknąć nic poza cycem... masakra, wszystko pluły... ale 2 z tych dzieci rozwijało się zdrowo, wyglądały dobrze, a 1 miało anemię, która jak zaczęła w wieku 2 lat jeść ,zniknęła.
{opis}
06.04.2011 11:30 - wielodzietna
Romku! Nie zgodzę się z Tobą! Karmienie piersią to sprawa matek. Żaden facet nie mógłby mnie do niego zmusić, ani mi w tym przeszkodzić. Decydując się na dziecko ( to jest wspólna decyzja obojga partnerów) musisz liczyć się z tym, że przynajmniej na początku, może zajmować to większą część doby twojej partnerce. Są dzieci, które na karmienie zgłaszają się co trzy godziny, ale są i takie, które domagają się piersi co godzinę. lub spędzić przy piersi pół godziny, by się najeść do syta.Karmienie piersią to kontynuacja więzi, jaka wytwarza się między mamą a dzieckiem, jeszcze podczas ciąży... nie radzę jej przerywać. Na pocieszenie powiem ci w sekrecie, że mamy karmiące piersią dłużej niż 6 miesięcy dość szybko gubią nadmiar kilogramów nagromadzonych w czasie ciąży, z czego się przeważnie cieszą się ojcowie ;DDD
{opis}
06.04.2011 11:18 - wesoly_romek
Zacytuję jeszcze wypowiedź eksperta, która najbardziej przypadła mi do gustu z tekstu " karmienie piersią powyżej 2 lat zwykle nie sprzyja odświeżeniu bliskiej relacji z partnerem..." Podpisuję się pod tym rękami i nogami
{opis}
06.04.2011 11:15 - wesoly_romek
Mamo Igorka jak możesz nawet się zastanawiać czy wypadałoby spytać się partnera!!! Czy to nie jest naturalne, że my też chcemy mieć głos w ważnych dla nas sprawach. Oglądnij sobie ostatni odcinek Usta Usta( podałbym literaturę fachową, ale wy wolicie seriale, więc skutek pewnie będzie lepszy) i zobacz czym grozi odpychanie ojca od spraw wychowania dziecka. TAK uważam, ze koniecznie powinnaś uzgodnić z facetem zanim zdecydujesz się być dojarka przez następne 5 lat...
{opis}
06.04.2011 10:45 - mama_Igorka
Romanie to nie chodzi o to, żeby karmić na żądanie do 3 roku życia( później się tylko dokarmia tylko w ten sposób). Jestem jak najbardziej za, sama zamierzam długo karmić piersią... Z drugiej strony nigdy nie zastanawiałam się nad tym, czy muszę to uzgodnić z partnerem... A chyba powinnam?
{opis}
06.04.2011 10:44 - Admin
A no właśnie... Może i o tym napiszemy. Długie karmienie piersią a ojcowie... To jest myśl!
{opis}
06.04.2011 10:23 - wesoly_romek
2,5 roku kobiety a co z mężem? Jestem zwolennikiem rodzicielstwa bliskości, chustotatą i uczęszczam na różnego rodzaju spędy- planujemy tez spać z dzieckiem dokąd mój synek nie skończy roczku, ale co do karmienia aż tak długiego nie jestem przekonany. Piersi kobiece nie są tylko mleczarniami i służą tez innym celom;D Pamiętajcie o nas facetach decydując się na długie karmienie!

Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »