Ekorodzice

Ekologiczne pranie w praktyce - jak prać taniej i w sposób przyjazny dla środowiska oraz zdrowia

Autor: wrzoch 2021.02.21, 19:41

Ekologia staje się coraz modniejsza. To bardzo dobrze, ponieważ to pierwszy krok w kierunku ratowania naszego środowiska naturalnego. Ekologia to jednak nie tylko oznaczenia na kupowanych produktach a przede wszystkim sposób myślenia i codzienne nawyki, które pozwalają robić to właściwie. Pranie ubrań to coś, co robimy często i jest świetnym punktem startowym do tego, aby dbać o środowisko naturalne a także nasze zdrowie. Dodatkowo piorąc nasze ubrania we właściwy sposób zadbamy o to, aby służyły nam one dłużej. Oto kilka porad, które zmienią Twoje codzienne nawyki w praniu na właściwe.

1. Używaj mniej środków czyszczących

Zazwyczaj nasze ubrania nie są brudne. Na co dzień nikt z nasz nie czołga się w błocie ani nie smaruje jedzeniem. Nasze ubrania są po prostu nieświeże. Jeżeli nie ma na nich trudnych do usunięcia plam stosowanie dużych ilość środków piorących jest po prostu bez sensu. Producenci komercyjnych i nie ekologicznych proszków do prania załączają do nich dozowniki, których pojemność jest dużo większa niż wymaga tego pranie. Dlaczego? Z jednego prostego powodu - aby zużyć więcej proszku i jak najszybciej kupić kolejne opakowanie. Jeżeli Twoje ubrania nie są bardzo brudne wystarczy nawet połowa zalecanej przez producenta ilości proszku, aby nasze ubrania ponownie odzyskały swoją świeżość.

2. Pierz w niższej temperaturze

Jeżeli Twoje ubrania nie są jakoś specjalnie brudne, nie ma również sensu prać ich w wysokiej temperaturze. W większości współczesnych pralek tryb prania ekologicznego odbywa się w temperaturze 40-60 stopni. Bieliznę, i ręczniki pierz w temperaturze 50-60 stopni, co pozwoli pozbyć się bakterii i odkazić Twoje pranie, natomiast resztę ubrań pierz najwyżej w 30-40 stopniach. Dzięki temu zmniejszysz zużycie prądu nawet o 50% co wpłynie korzystnie nie tylko na Twoje rachunki ale obniży również emisję dwutlenku węgla. Pamiętaj jednak o tym, aby sprawdzić, czy Twój proszek nadaje się do prania w niskiej temperaturze. Najlepszy proszek, jaki możesz zastosować to taki, który nadaje się również do prania ręcznego - dzięki temu mamy pewność, że proszek rozpuści się również w niskich temperaturach.

3. Wybierz produkty ekologiczne

Produkt ekologiczny wcale nie jest droższy o komercyjnych odpowiedników. W przeciwieństwie do produktów z supermarketu, ekologiczne proszki do prania zwierają więcej skutecznych składników, które powodują, że opakowanie wystarczy nam na więcej prań. Przykładowo jedno opakowanie proszku do prania John Econ o pojemności 2kg wystarczy na 50 prań. Do takiej ilości prania potrzebujemy nawet 5kg komercyjnych odpowiedników, które nie są przyjazne ani dla środowiska ani naszego zdrowia. Komercyjne proszki zwierają głównie toksyczne, ropopochodne mikstury, sztuczne barwniki, konserwanty i zupełnie nieskuteczne wypełniacze, których jedynym celem jest zwiększenie ich objętości jak najniższym kosztem. Ekologia to jakość i wydajność ponad ilość, co w finalnym rozrachunku okaże się całkiem opłacalnym rozwiązaniem.

4. Pozwól ubraniom wyschnąć samodzielnie

Elektryczne suszarki do ubrań to świetne rozwiązanie, jednak jedne z najbardziej nieprzyjaznych środowisku, ponieważ zużywają dużo prądu co w naszych realiach oznacza nic więcej jak większa ilość emisji co2 poprzez spalanie węgla w elektrowniach. Jeżeli pogoda sprzyja ubranie najlepiej suszyć na świeżym powietrzu, lub zastosować rozwiązanie hybrydowe - jedynie lekko je podsuszyć w suszarce elektrycznej a następnie zawiesić na zwykłej suszarce i pozwolić mu doschnąć samodzielnie.

5. Segreguj odpady

To, że kupujesz proszek w opakowaniu nadającym się do recyklingu nie ma żadnego znaczenia, jeżeli nie segregujesz odpadów. Nie ważne, czy jest to folia nadająca się do recyklingu, czy też opakowanie kartonowe - niewłaściwie segregowane najprawdopodobniej trafi do spalarni.

Stosując się do wszystkich wymienionych zasad zadbasz nie tylko o środowisko naturalne ale również o własny, domowy budżet. Jest to niewielka zmiana, której zapewne nawet nie odczujesz finansowo, jednak dołączysz do grona ludzi, których świadomość powoduje, że zmieniamy nasze podejście do środowiska na lepsze i przy coraz większej skali poprawa nawyków codziennego prania przyczyni się do zmniejszenia emisji co2 oraz ilości toksycznych, nieprzyjaznych środowisku środków chemicznych, będących efektem ubocznym naszego prania. Być może za kilka lat, lub dekad takie podejście stanie się standardem na całym świecie a Ty możesz zostać jednym z pionierów, którzy przyczynili się do zmian na lepsze.




Jeśli chcesz w pełni korzystać z możliwości i funkcjonalnosci serwisu Ekorodzice.pl, dołącz do nas! Rejestracja nie zajmie Ci więcej niż 2 minuty!
ikona kategorii
Blogi eko-rodziców