Ekorodzice

Mały człowiek – wielkie decyzje, czyli włączamy dziecko w ochronę środowiska

Autor: Artykuł rekomendacyjny 2019.08.14, 08:45

Nawet jeśli mieszkamy w dużym mieście, to nie żyjemy z dala od środowiska naturalnego, lecz stanowimy jego część. Troszcząc się o jego jakość, dbamy jednocześnie o własne zdrowie. Z tego względu ważne jest, aby już od najmłodszych lat wyrabiać w dzieciach proekologiczną postawę.

Zasoby naszej planety nie są nieograniczone. Tymczasem, jak wynika z raportu ONZ na temat stanu środowiska naturalnego (6. raport GEO, 2019: http://ios.edu.pl/artykuly/raport-onz-na-temat-stanu-srodowiska-na-ziemi), rocznie na świecie wydobywa się 60 milionów ton odnawialnych i nieodnawialnych zasobów naturalnych. Jest to aż o 100% więcej niż cztery dekady temu. W tym samym okresie podwoiła się emisja gazów cieplarnianych, wpływając na zmiany klimatu. Specjaliści, którzy przygotowali ten raport (blisko 250 naukowców z 70 krajów świata), są zdania, że choć negatywne skutki działalności człowieka są ogromne, można je zatrzymać – pod warunkiem, że zaczniemy działać wszyscy, na każdym szczeblu. Jednym z tych działań ma być edukacja społeczeństw w zakresie ekologii – ta z kolei powinna zaczynać się już w domu.

Świadomość ekologiczna od najmłodszych lat

Jak wyjaśnić dziecku, co to jest ekologia? W jakim wieku zacząć rozmowy na temat odpowiedzialnego postępowania względem środowiska? Odpowiedź jest prosta: jak najwcześniej. W pierwszych latach życia dziecko uczy się poprzez naśladowanie. Zasady zarządzania odpadami, oszczędzanie wody i energii, przemyślane zakupy, dzięki którym żywność nie będzie się marnować, stosunek do zwierząt i w ogóle całej przyrody – tego dzieci uczą się od rodziców i bliskich. Wrzucając odpady do konkretnych pojemników, gasząc światło po wyjściu z pokoju czy zakręcając kran z wodą na czas mycia zębów, dzieci nie tylko uczą się odpowiedzialności za świat, w którym żyją, ale też widzą w tym formę zabawy. Przyswojona w ten sposób nauka zostaje na długo, stając się nawykiem, sposobem myślenia i życia. O ekologii możemy też rozmawiać z dziećmi, posiłkując się odpowiednimi książkami czy grami, których na polskim rynku jest coraz więcej; warto tu wspomnieć choćby wydaną niedawno „Wielką księgę zabaw. Ratujmy Ziemię!” autorstwa Gaëlle Bouttier-Guérive, łączącą w sobie elementy książki z okienkami i gry planszowej, czy też najnowsze perypetie lubianej przez dzieci Basi – „Basia i śmieci” Zofii Staneckiej.

Segregacja i recykling – dlaczego są tak ważne?

Produkty, które kupujemy w sklepie, zapakowane są w papier, szkło, plastik lub aluminium. Wszystkie te substancje mogą stać się wartościowymi surowcami wtórnymi, jeśli wcześniej odpowiednio je posegregujemy i oczyścimy.

Ponowne wykorzystywanie surowców pozwala na stworzenie systemu o obiegu zamkniętym, w którym jeden surowiec jest przetwarzany wielokrotnie. To z kolei przekłada się na zmniejszenie zużycia zasobów naturalnych, poprawę jakości powietrza i zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Biorąc pod uwagę wymagania ochrony środowiska, recykling jest najlepszą metodą odzysku odpadów. Do domowej segregacji śmieci warto angażować już kilkuletnie dzieci, tłumacząc im prostymi słowami zasady recyklingu. Dzięki temu uczą się one, że mają realny wpływ na to, jak wygląda świat, w jakim żyją. Tłumacząc dzieciom, dlaczego segregacja odpadów jest ważna i co się dzieje dalej z posegregowanymi produktami, wpływamy na to, w jaki sposób patrzą one na otaczające je przedmioty. Świadome dalszej drogi np. plastikowej butelki po wodzie mineralnej, nie widzą już w niej bezużytecznego odpadu, lecz cały wachlarz nowych możliwości: ciepłą bluzę z polaru, kurtkę zimową czy śpiwór.

Czy butelka PET naprawdę jest tak cenna?

Skoro wspomniano o butelkach PET, to warto wiedzieć, że stanowią one blisko 21% masy odpadów z tworzyw sztucznych. Poddane recyklingowi (rPET), stanowią cenny surowiec, wykorzystywany w wielu gałęziach przemysłu, w tym do produkcji opakowań do żywności. Warto zauważyć, że z jednej butelki plastikowej o pojemności 1,5 l można wytworzyć kolejną, ale już z trzydziestu sześciu – ekologiczny dywan. Angażując się w działania na rzecz środowiska, w roku 2019 spółki należące do DANONE trzykrotnie zwiększyły użycie przetworzonego materiału PET w opakowaniach wody i napojów, a należąca do grupy DANONE spółka Żywiec Zdrój wprowadziła na rynek 5-litrową butelkę, która jest w 100% wykonana z tworzywa rPET. Spółki DANONE podejmują również działania mające na celu edukację społeczeństwa w zakresie odpowiedniego postępowania z wartościowym tworzywem, jakim są butelki PET, czego przykładem jest kampania „Działaj z imPETem”.

Choć ekologia wydaje nam się tematem niełatwym do wyjaśnienia dziecku, z punktu widzenia najmłodszych wcale trudna nie jest. Przyswajana w sposób naturalny, staje się stylem życia, co pozwala mieć nadzieję, że uda nam się ochronić świat, w którym żyjemy.


Przeczytaj także:

Edukacja ekologiczna jest ważna!

Edukacja ekologiczna jest ważna!

Z Agatą Czachórską odpowiadającą za działania proekologiczne w IKEA Kraków, pomysłodawczynią i organizatorką konkursu „EDUeko” na najbardziej ekologiczne przedszkole, z przekonania i pasji - ekolożką – rozmawiała Magdalena Tokarska.... więcej »
Bunt dwulatka – jak sobie radzić?

Bunt dwulatka – jak sobie radzić?

W wieku dwóch lat następuje przełom w życiu malutkiego człowieka. Przełom ten wiąże się z rozwojem nowych zdolności fizycznych i psychicznych, a także z pierwszym w życiu dziecka buntem. Zapewne wielu z nas zastanawia się, skąd u... więcej »
Porozumienie Bez Przemocy (PBP)

Porozumienie Bez Przemocy (PBP)

Porozumienie Bez Przemocy (PBP) uświadamia nam, że wszelkie zmiany musimy zacząć od siebie – od dotarcia do swoich pragnień i potrzeb. Dopiero wtedy będziemy mogli zrozumieć pragnienia i potrzeby własnych dzieci. Nonviolent Communication (NVC)... więcej »
Time out – skuteczna metoda wychowawcza?

Time out – skuteczna metoda wychowawcza?

Time out to chyba jedna z najpopularniejszych w tej chwili metod wychowawczych w odniesieniu do małych dzieci. Popularna, bo polecana. Daje jednoznaczną podpowiedź, co robić w trudnych sytuacjach, a rodzice zagubieni w gąszczu wymagań, które... więcej »
Dlaczego dziecko kłamie?

Dlaczego dziecko kłamie?

Długi nos Pinokio jest przestrogą dla każdego przedszkolaka. Gdy maluch mija się z prawdą, rodzice przypominają mu historię drewnianego pajacyka i tłumaczą, że kłamstwo ma krótkie nogi. Często jednak dorosłym umyka fakt, iż ich dziecko... więcej »


Jeśli chcesz w pełni korzystać z możliwości i funkcjonalnosci serwisu Ekorodzice.pl, dołącz do nas! Rejestracja nie zajmie Ci więcej niż 2 minuty!

Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »