Ekorodzice

Kaszel u dziecka- suchy czy mokry, jak go rozpoznać i leczyć?

Autor: Artykuł rekomendacyjny 2018.05.28, 15:35

Kiedy dziecko zaczyna kaszleć, obawiamy się, że nie uda nam się rozróżnić kaszlu suchego od mokrego i podamy maluchowi nieodpowiednie leki. Dowiedz się więc, jak rozróżnić te dwa rodzaje kaszlu i jakimi środkami się wspomóc, by dziecko poczuło się lepiej.

Rodzaje kaszlu i jego przyczyny

Kaszel to naturalny odruch organizmu, który pozwala pozbyć się z płuc wydzieliny lub też ciała obcego. Jest więc jak najbardziej pożądany dla naszego organizmu. Z tego też powodu nie każde kaszlnięcie dziecka musi od razu oznaczać chorobę. Może wynikać bowiem z podrażnienia alergenem, ciałem obcym, być reakcją na zbyt intensywny wysiłek fizyczny lub być jednym z objawów refluksu żołądkowo-przełykowego. Kaszel, który powinien zaniepokoić to taki, który powiązany jest z infekcją. W trakcie trwania infekcji może wystąpić następujący rodzaj kaszlu:

  • suchy- może sugerować infekcję górnych dróg oddechowych, w trakcie której do odsłonięcia receptorów kaszlowych, zwiększenia progu reakcji kaszlowej, jak również przyspieszenia kurczenia się mięśniówki gładkiej.
  • mokry- następuje w drugiej fazie infekcji dróg oddechowych, gdy dziecko zaczyna odkrztuszać wydzielinę.
  • kaszel "szczekający"- wskazuje na ostre zapalenie krtani
  • uporczywe napady kaszlu, któremu towarzyszy "pianie" i wymioty, wskazują na krztusiec.

Kaszel suchy i mokry - różnice

Kaszel suchy, w odróżnieniu od mokrego, nie jest produktywny. Kaszel mokry, który charakteryzuje się odkrztuszaniem wydzieliny, pozwala pozbyć się z dróg oddechowych śluzu i zanieczyszczeń. Kaszel suchy nie ma takiego działania. Dlatego, kiedy staje się przewlekły, mimo wyleczenia infekcji lub zniknięcia stanu zapalnego, któremu towarzyszył, podaje się leki, które go hamują.

Kaszel suchy - sposoby leczenia

Jeśli dziecko ma przewlekły, męczący, suchy kaszel, wówczas można próbować złagodzić go inhalacjami z solą fizjologiczną. W celu jego zmniejszenia, można zastosować również olejki eteryczne. Wystarczy przed snem natrzeć dziecku klatkę piersiową wazeliną z domieszką olejku eterycznego, by kaszel w nocy był o wiele mniejszy. Do naturalnych metod łagodzących suchy kaszel zalicza się również wypijanie miodu przed snem. Jednak ten sposób nie powinien być stosowany u niemowląt, gdyż istnieje wówczas ryzyko botulizmu.

Z leków farmakologicznych, które działają przeciwkaszlowo, podaje się te preparaty, które działają albo ośrodkowo lub obwodowo. Do tych pierwszych zalicza się związki opioidowe, czyli kodeinę, leki nieopioidowe jak butamirat i okseladynę, które działają na ośrodek kaszlu w rdzeniu przedłużonym oraz na ośrodki korowe. Leki obwodowe to z kolei benzonatat lub prawoślaz. Łagodzą one podrażnienia w drogach oddechowych.

Kaszel mokry - leczenie

Kaszel mokry nazywany jest produktywnym, gdyż dzięki niemu organizm pozbywa się zalegającej wydzieliny. Występuje on w drugiej fazie infekcji. Leczenie tego rodzaju kaszlu można rozpocząć od nawadniania dziecka i nawilżania powietrza. Dzięki temu organizm malucha będzie lepiej radził sobie z upłynnianiem wydzieliny oraz jej odkrztuszaniem. Jeśli dziecko ma problemy z odkrztuszaniem, zwykle podaje mu się:

1. Leki sekretolityczne, które ułatwiają wykrztuszanie i usunięcie wydzieliny, dzięki temu, że ją nawadniają( a przez to zwiększają jej objętość) oraz zmniejszają lepkość śluzu. Do leków wykrztuśnych zaliczana jest gwajafenzyna i sól hipertoniczna. Dzięki inhalacjom z soli lepkość plwociny zostaje zmniejszona oraz obserwuje się wzrost ruchu rzęsek.

2. Mukoregulatory - czyli takie środki, które przywracają zarówno prawidłowy skład, jak i ilość wydzieliny. Należy do nich karbocysteina. Zmienia ona właściwości śluzu, dzięki zwiększeniu sialomucyn obecnych w wydzielinie dróg oddechowych.

3. Leki mukolityczne i mukokinetyczne. Mukolityki powodują zmniejszenie lepkości wydzieliny dzięki temu, że rozbijają mostki dwusiarczkowe, czyli połączenia, między glikoproteinami śluzu. Z kolei mukokinetyki pobudzają transport śluzowo-rzęskowy, co sprawia, że śluz nie przylega do ścianek. Do leków mukolitycznych i jednocześnie mukokinetycznych zaliczany jest ambroksol oraz jego prekursor-bromheksyna. Powodują one pobudzenie komórek kubkowych oraz gruczołów surowiczych do zwiększonego działania i w ten sposób ułatwiają pozbycie się zalegającej wydzieliny. Ambroksol odpowiada również za stymulację produkcji surfaktantu w pęcherzykach płucnych, czyli czynnika powierzchniowego, który zmniejsza napięcie w pęcherzykach płucnych. Niedawno udowodniono, że ambroksol jest ważnym promotorem odporności komórkowej, gdyż stymuluje makrofagi dróg oddechowych do tego, by wydzielały "prozapalną" cytokinę IL-12, która pomaga limfocytom różnicować się z limfocytów TH0 do Th1. Limfocyty Th0 to pierwsza linia obrony naszego organizmu. Kiedy wirusom uda się przez nią przedrzeć, powinny zadziałać limfocyty Th1. Jednak osłabiony organizm może się pomylić i zróżnicować je w kierunku Th2. Dlatego tak ważne jest przekierowanie ich na właściwy kierunek, aby powrót do zdrowia odbywał się szybciej a organizm mógł odeprzeć atak wirusów.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!


Przeczytaj także:

ABC cytologii

ABC cytologii

Rak szyjki macicy jest drugim najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet. Nie ryzykuj! Zrób cytologię. Na czym polega badanie i jak często trzeba je robić – powie nam ginekolog Waldemar Czerwoniec... więcej »
Jak wybrać dobry materac do spania i codziennie budzić się wypoczętym?

Jak wybrać dobry materac do spania i codziennie budzić się wypoczętym?

W ciągu całego życia przesypiamy średnio 20 lat. Każdego dnia spędzamy w łóżku od 6 do 8 h dziennie. A od dobrej jakości nocnego odpoczynku zależy nasz cały dzień. Kiedy budzimy się z bólami pleców, zdrętwiałymi kończynami, czy bólem... więcej »
Wszystko, co musisz wiedzieć o niestrawności

Wszystko, co musisz wiedzieć o niestrawności

Ból brzucha u dzieci to jedno z najczęstszych dolegliwości i dotyczy nawet 10-20% młodzieży w wieku szkolnym. Może być objawem organicznych chorób układu pokarmowego lub mieć podłoże czynnościowe. Jak odróżnić bóle, znaleźć ich... więcej »
Afty u dziecka – jak skutecznie leczyć?

Afty u dziecka – jak skutecznie leczyć?

Afty i pleśniawki to powszechny problem, który dotyka nie tylko dorosłych, ale również dzieci. Oto-czone czerwoną obwódką białe owrzodzenia oraz nadżerki na podniebieniu, języku czy policzkach, choć mają niewielkie rozmiary, to powodują... więcej »
Skowronek czy sowa: jak żyć w zgodzie z własnym rytmem?

Skowronek czy sowa: jak żyć w zgodzie z własnym rytmem?

Każdy człowiek ma swój własny dobowy cykl. Tak jak wielu jest ludzi, tak wiele jest też ich chronotypów. To one odpowiadają za to, czy jesteśmy rannymi ptaszkami i wstajemy razem z kurami czy nocnymi markami, które rano nie mogą zwlec się... więcej »


Jeśli chcesz w pełni korzystać z możliwości i funkcjonalnosci serwisu Ekorodzice.pl, dołącz do nas! Rejestracja nie zajmie Ci więcej niż 2 minuty!

Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »