Ekorodzice

Najczęstsze wady stóp u dzieci i dorosłych

Autor: wrzoch 2019.12.27, 21:10

Na wady stóp narażone są różne grupy, między innymi sportowcy, kobiety chodzące w butach na wysokich obcasach oraz osoby otyłe, często przebywające w pozycji stojącej oraz cierpiące na schorzenia mięśni. Które wady stóp najczęściej dotykają osoby dorosłe, a które dzieci?

Wady stóp u dzieci 

Wśród dzieci wady stóp najczęściej rozwijają się w następstwie dużych dysproporcji pomiędzy wytrzymałością mięśni i aparatu więzadłowo-torebkowego a ich obciążeniem. Najczęściej występujące wady stóp u najmłodszych to:

 • Płaskostopie - stopniowe obniżanie się podłużnego sklepienia stopy na skutek niewydolności aparatu więzadłowo-mięśniowego.
 • Stopa płasko-koślawa - skręcenie pięty na zewnątrz i oparcie jej na krawędzi wewnętrznej.
 • Stopa szpotawa - skręcenie pięty do wewnątrz i oparcie jej na krawędzi zewnętrznej.
 • Stopa wydrążona - nadmierne wysklepienie stopy na jej środkowym odcinku, czego skutkiem jest skrócenie stopy i jej zwężenie na podbiciu.

Rozpoznanie i leczenie wad stóp u dzieci

Niepokój rodziców powinien wzbudzić nieprawidłowy chód dziecka oraz jego niechęć do aktywności fizycznej. W rozpoznaniu wady stopy pomagają też badania:

 • pomiary antropologiczne – na podstawie badania klinicznego,
 • pomiary plantokonturograficzne, pedobarograficzne,
 • zdjęcie radiologiczne. 

Metoda leczenia jest dobrana adekwatnie do wieku pacjenta i  zaawansowania choroby. Niekiedy wystarczą ćwiczenia korekcyjne, innym razem specjalne wkładki lub obuwie ortopedyczne, choć przy zaawansowanym zniekształceniu stopy konieczna jest operacja. 

Haluksy - najpowszechniejsze schorzenie stóp wśród dorosłych

Pośród dorosłych cierpiących na wady stóp, największe grono ma problem z haluksami. Paluch koślawy, jak potocznie określa się to schorzenie, to zespół zniekształceń przodostopia, który polega na zmianie ustawienia największego palca stopy w taki sposób, że paluch odchyla się w stronę pozostałych palców. Szacuje się, że na haluksy cierpi nawet 10% populacji, głównie kobiet, których paluch koślawy dotyka 10-krotnie częściej niż mężczyzn. 

Objawy haluksa 

Paluch koślawy jest dolegliwością, która skutecznie utrudnia normalne, codzienne funkcjonowanie. Pośród objawów haluksów jest nie tylko ból palucha i deformacja stopy. Inne objawy to:

 • zaczerwienienie skóry,
 • widoczny obrzęk,
 • trudności z chodzeniem (w zaawansowanym stadium choroby),
 • problemy z poruszaniem paluchem,
 • odciski.

Pierwszym objawem, który powinien skłonić pacjenta to kontaktu z lekarzem, jest stopniowe odchylanie dużego palca.

Jak leczyć haluksy?

Forma leczenia haluksów jest zależna od stopnia zaawansowania choroby, a co za tym idzie nasilenia dolegliwości, jak również wieku czy aktywności fizycznej. W początkowych stadiach choroby stosuje się leczenie nieoperacyjne, polegające na zmianie obuwia, stosowaniu specjalnych wkładek z miękkimi poduszeczkami, noszeniu międzypalcowego separatora na haluksy (kliny lub przekładki) czy aparatu korekcyjnego. Postępowanie to według danych naukowych nie leczy schorzenia.

W zaawansowanym stadium konieczna jest operacja haluksa. Zabiegów chirurgicznych związanych z haluksami jest kilka, m.in.:

 • uwolnienie przykurczów,
 • osteotomie,
 • artrodezy (usztywnienia) stawów.

Dobór zabiegu uzależniony jest od rodzaju deformacji. Co jednak ważniejsze, operacja haluksów daje dobre i trwałe efekty. Po operacji wskazane jest natomiast specjalne obuwie, w którym pacjent powinien chodzić co najmniej przez miesiąc. W szybszym powrocie do pełni zdrowia pomaga też specjalistyczna rehabilitacja: ćwiczenia, terapia manualna i  zabiegi z zakresu fizykoterapii.


Przeczytaj także:

Zobacz jak oszczędzać na ogrzewaniu dzięki sterownikom ogrzewania podłogowego

Zobacz jak oszczędzać na ogrzewaniu dzięki sterownikom ogrzewania podłogowego

Dzięki regulacji ogrzewania podłogowego możesz dostosować ilość ciepła, które dociera do danego pomieszczenia. Zwykle robi się to za pomocą systemu bezprzewodowego, który otwiera i zamyka różne obwody grzewcze. Dobrze dobrany system sterowania... więcej »
Jak wybrać hulajnogę dla dziecka na początek?

Jak wybrać hulajnogę dla dziecka na początek?

Hulajnogi stanowią świetną alternatywę dla roweru, a dzieci wręcz je uwielbiają. Jazda na hulajnodze jest dość łatwa do opanowania i raczej bezpieczna, co sprawia, że nawet trzy- czy czteroletnie maluchy mogą próbować na niej swoich sił. Wystarczy,... więcej »
Wszystko, co musisz wiedzieć o niestrawności

Wszystko, co musisz wiedzieć o niestrawności

Ból brzucha u dzieci to jedno z najczęstszych dolegliwości i dotyczy nawet 10-20% młodzieży w wieku szkolnym. Może być objawem organicznych chorób układu pokarmowego lub mieć podłoże czynnościowe. Jak odróżnić bóle, znaleźć ich... więcej »
Jak żyć w zgodzie z zegarem biologicznym?

Jak żyć w zgodzie z zegarem biologicznym?

W każdej żywej istocie od chwili narodzin znajduje się wewnętrzny zegar biologiczny, który wpływa na jej samopoczucie, sprawność umysłową i fizyczną. Dlatego tak ważne jest, abyśmy poznali jego mechanizm. Dzięki temu będziemy mogli odpowiednio... więcej »
Ból kolan w nocy – objawy, metody leczenia bólu kolan w spoczynku

Ból kolan w nocy – objawy, metody leczenia bólu kolan w spoczynku

Przyczyny bólu kolan w nocy mogą być różne. Przeciążenia, skręcenia, naciągnięcia, zwichnięcia czy złamania to tylko niektóre z nich. Wcześnie zdiagnozowana przyczyna dolegliwości pozwala podjąć odpowiednie leczenie i rehabilitację.... więcej »


Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »