Ekorodzice

Zgaga – powszechna dolegliwość okresu ciąży

Autor: Artykuł rekomendacyjny 2019.07.11, 08:04

Czas ciąży i połogu to wyjątkowe chwile w życiu każdej kobiety. To także ogromny wysiłek dla organizmu przyszłej mamy i dość częste ciążowe dolegliwości, które mogą pojawić się w każdym okresie ciąży. Jednym z częstych problemów zdrowotnych jest zgaga objawiająca się uczuciem pieczenia i palenia w przełyku oraz cofaniem się treści żołądkowej z powrotem do gardła.

Dlaczego zgaga dokucza ciężarnym?

Ten problem pojawia się najpowszechniej pod koniec ciąży, w ostatnim trymestrze, czyli trzech końcowych miesiącach ciąży. W tym okresie dotyczy nawet ponad 70 procent kobiet. Dzieje się tak z powodu zmian hormonalnych w organizmie ciężarnej, w wyniku których rozluźnieniu ulegają mięśnie m.in. zwieracz przełyku. Zgagę powoduje także nacisk rosnącego w macicy dziecka na żołądek. Warto pamiętać o tym, że zgaga w ciąży nie ma wpływu na rosnące w brzuchu maleństwo, ale potrafi skutecznie uprzykrzyć życie przyszłej mamie.

Dokuczliwe objawy zgagi w ciąży

Wśród najczęstszych objawów zgagi można wymienić:

  • dolegliwości bólowe w okolicy klatki piersiowej i mostka;
  • uczucie palenia w klatce piersiowej lub gardle;
  • pojawienie się żrącego płynu o kwaśnym lub słonym posmaku w tylnej części gardła;
  • problemy z przełykaniem.

Skuteczny i bezpieczny lek na zgagę w ciąży

W okresie ciąży należy bardzo uważnie stosować wszelkie leki, ze względu na ich potencjalnie szkodliwy wpływ na płód. Dobra wiadomość dla wszystkich przyszłych mam, zadających sobie pytanie: co na zgagę w ciąży, jest taka, że istnieje skuteczny i w pełni bezpieczny lek – Rennie®. Lek ten, dzięki dwóm naturalnym składnikom: węglanowi wapnia i węglanowi magnezu, szybko zobojętnia kwasy żołądkowe. Ta prosta i skuteczna formuła działa już w czasie dwóch minut od przyjęcia tabletki. Co ważne, Rennie działa miejscowo, nie wchłania się do krwiobiegu, dlatego może być bezpiecznie zażywany w okresie ciąży. Oczywiście, jak każdy lek, powinien być stosowany zgodnie z zaleceniami, w odpowiedniej dawce, nie długotrwale. Wszelkie wątpliwości związane z przyjmowaniem jakichkolwiek leków w okresie ciąży i karmienia piersią, zawsze warto skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.

Skuteczne sposoby na zmniejszenie zgagi w okresie ciąży

Nie zawsze można całkowicie wyeliminować dokuczliwą zgagę w czasie ciąży, ale istnieje szereg skutecznych sposobów pozwalających na zmniejszenie tej dolegliwości. Należą do nich:

  • Spokojne jedzenie, bez nadmiernego pośpiechu i przełykania dużych kęsów.
  • Jedzenie kilku – pięciu do nawet sześciu – lżejszych posiłków w ciągu dnia, zamiast trzech dużych porcji.
  • Wydłużenie przerwy między ostatnim posiłkiem, a snem i jedzenie lekkostrawnej kolacji.
  • Niekładzenie się bezpośrednio po posiłku, ponieważ pozycja horyzontalna ułatwia przedostawanie się treści żołądkowej z powrotem do przełyku.
  • Spanie, szczególnie w ostatnim okresie ciąży, z tułowiem ułożonym wyżej od reszty ciała np. na kilku poduszkach.
  • Unikanie stresu, medytacje, techniki relaksacyjne i odprężające.

Kolejna dobra wiadomość dla kobiet zmagających się ze zgagą jest taka, że ta przykra dolegliwość mija zazwyczaj zaraz po porodzie.





Najlepsze prezenty świąteczne
zrobione własnoręcznie np. techniką decoupage
praktyczne, takie które przydadzą się w domu, a nie będą tylko ozdobą
dobra książka - ma szanse trafić w gust każdego
karta podarunkowa
inne