Ekorodzice

5 ekopostanowień na Nowy rok

Autor: Redakcja Ekorodzice.pl 2019.01.02, 14:19

Co roku ludzie na całym świecie wprowadzają do swojego życia nowe, zdrowe nawyki.  Czy do nich dołączysz? Wybór należy do Ciebie! Redakcja Ekorodzice.pl przygotowała dla Ciebie 5 propozycji postanowień noworocznych do wykorzystania na co dzień. POSTANOWIENIE nr 1  Nie będę codziennie jeździć  samochodem bez potrzeby!
Zanim otworzysz drzwi w samochodzie, zastanów się nad sensownością jazdy. Unikaj tras krótszych niż 4 km. Nierozgrzany silnik ma prawie dwukrotnie większy apetyt na paliwo. Katalizator potrzebuje około 10 minut, aby efektywnie zacząć działać. Dlatego często lepiej wybrać się pieszo do pobliskiego sklepu lub znajomych. Natomiast na dłuższe trasy w okolicach domu pozostaje niezastapiony rowerktóry jest zawsze gotowy do podróży. A poza tym nie musisz na przystanku czekać na zapchany autobus. Gdy masz sprawę do załatwienia, po prostu wsiadasz i jedziesz. Każdy powinien mieć ten pojazd w swoim bagażniku!

POSTANOWIENIE nr 2 Będę jeżdzić na rowerze przyjamniej raz w tygodniu

Wybierając się  przyjamniej raz w tygodniu na przejażdzke rowerową nie tylko obniżasz poziom złego cholesterolu i podnosisz swoją kondycję fizyczną. Dzięki rowerowym wycieczkom stajesz się bardziej odporny na zmęczenie, a do tego dużo lepiej zniesiesz sytuacje stresowe w pracy. Jeśli to Cię nie przekonało, to dodam że godzina jazdy na rowerze to 500 kcal mniej. W sezonie zimowym można spalać kalorie na rowerku stacjonarnym w pobliskiej siłowni. Ważne, aby rower był prawidłowo dobrany do wzrostu, wagi i przeznaczenia. Pomoże w tym sprzedawca w dobrym sklepie rowerowym z szerokim asortymentem. My kupujemy tutaj Rowerowy sklep

POSTANOWIENIE nr 3  Nie będę używać słomek i plastikowych sztućców w restauracjach

Jednorazowe słomki to stały element restauracji, sal kinowych, barów, czy fast-foodów. Są wygodne w użyciu i tanie w produkcji. Każdego dnia do śmietnika trafia nawet miliard sztuk. W samej Polsce zużywa się 3 miliony plastikowych słomek dziennie. Parlament Europejski w wyniku głosowania zarządził całkowity zakaz sprzedaży jednorazowych przedmiotów z tworzyw sztucznych w krajach Unii Europejskiej. Mowa o plastikowych talerzach i sztućcach jednorazowego użytku. W zakaz włączono także słomki, patyczki do balonów czy plastikowe patyczki higieniczne do uszu. Zakaz wejdzie w życie dopiero w 2021 roku, ale już od tego roku możesz zacząć go wcielać w życie. Powodzenia!


POSTANOWIENIE nr 4  Będę podwozić znajomych do pracy!

Podwożąc kogoś albo zabierając się z nim w określone miejsce nie tylko chronisz  środowisko, ale i oszczędzasz. W Europie popularnym zjawiskiem jet carpooling, który polega na tym, iż osoby umawiają się ze sobą na przykład na dojazd do pracy. Jednym samochodem, który zazwyczaj ma przynajmniej dwa miejsca zabiera się wtedy więcej osób, co jest z jednej strony bardziej ekonomicznie – kopci jeden zamiast na przykład trzech samochodów, jest też bardziej ekonomiczne – można podzielić się kosztami. Oprócz tego, że w wyniku współpracy na drodze pojawi nieco mniej wozów, to jeszcze współpasażerowie mają okazję do kontaktu i rozmowy, co wobec powszechnego obecnie deficytu czasu dla znajomych może stanowić kolejną wartość dodaną.

POSTANOWIENIE nr 5 Zrezygnuję z kupowania foliówek w marketach

Zamiast kupować plastikowe reklamówki w marketach, noś zawsze przy sobie szmaciane torby wielokrotnego użytku. Dasz dobry przykład swoim pociechom. Łatwiej nauczyć się dobrych konsumenckich przyzwyczajeń niż wykorzenić złe nawyki. Ekologiczne torby można kupić w większości sklepów. A jeśli lubisz oryginalne dodatki, zapolujcie na designerskie reklamówki tworzone przez projektantów, które są dostępne w większości artystycznych butików internetowych.

Co roku ludzie na całym świecie wprowadzają do swojego życia nowe, zdrowe nawyki.  Czy do nich dołączysz? Wybór należy do Ciebie!Tagi: rower   rowery   słomki   ekonawyki  

Przeczytaj także:

Fotowoltaika - czy warto?

Fotowoltaika - czy warto?

Korzystanie z energii odnawialnej jest dzisiaj niezwykle modne, ale także wspiera dbanie o ekologię oraz czystość środowiska. Wynika nie tylko z potrzeb ekologicznych, ale i ekonomicznych. To coś dla tych, którzy chcą niezależnych i tanich źródeł... więcej »
Dokarmianie ptaków zimą

Dokarmianie ptaków zimą

Dokarmianie ptaków, dla nas mieszczuchów, jest często jedynym sposobem na bezpośredni kontakt z dziką przyroda. Lubimy razem z dziećmi obserwować ptaki podczas jedzenia w mroźne, zimowe dni. Jednak, czy taka okazjonalna troska jest też dobra... więcej »
Ubezpieczenie w leasingu to nie tylko standardowe polisy

Ubezpieczenie w leasingu to nie tylko standardowe polisy

Firmowy samochód zwykle finansujemy leasingiem. Dlaczego? Jest to korzystne rozwiązanie z fiskalnego punktu widzenia, nie wymaga też dużo formalności czy angażowania znacznych środków własnych. Pojazd finansowany ze źródeł zewnętrznych –... więcej »
Co to jest szafing ?

Co to jest szafing ?

Szafingi Ekorodziców to głos poparcia dla SLOW FASHION. Chcemy pokazać, że celem życia nie jest chorobliwa pogoń za wciąż nowymi rzeczami. A bezrefleksyjne kupowanie można zastąpić przemyślanym barterem. ... więcej »
Najlepszy oczyszczasz powietrza – jaki powinien być?

Najlepszy oczyszczasz powietrza – jaki powinien być?

Chcesz kupić oczyszczacz powietrza, ale nie wiesz, który będzie najlepszy? Przede wszystkim zwróć uwagę na funkcjonalność tego urządzenia, ponieważ tylko dzięki temu zlikwidujesz zanieczyszczenia znajdujące się w pomieszczeniu. Jednak nie... więcej »


Najlepsze prezenty świąteczne
zrobione własnoręcznie np. techniką decoupage
praktyczne, takie które przydadzą się w domu, a nie będą tylko ozdobą
dobra książka - ma szanse trafić w gust każdego
karta podarunkowa
inne