Ekorodzice

Wyjeżdżasz na ferie? Sprawdź 4 sposoby na zabezpieczenie mieszkania przed włamaniem!

Autor: Artykuł rekomendacyjny 2016.12.22, 12:08

Mimo że liczba włamań do mieszkań i domów spada w stosunku do lat ubiegłych, wciąż jest znaczna – w 2015 roku Policja odnotowała ponad 90 tysięcy przypadków kradzieży z włamaniem, a liczba ta nie uwzględnia spraw przygotowawczych prowadzonych przez Prokuraturę. Alarmujące jest również to, że aż 29% Polaków boi się włamania do mieszkania, domu czy piwnicy. Jeśli planujesz więc wyjazd na ferie, skutecznie zabezpiecz swój dom przed włamaniem – sprawdź jak!

Sposób 1. Odpowiednie zabezpieczenie

Standardowe okno pozbawione dodatkowych zabezpieczeń złodziej jest w stanie przeforsować za pomocą śrubokręta w ciągu kilkunastu sekund. Warto więc jeszcze na długo przed wyjazdem zainwestować w rozwiązania antywłamaniowe na drzwi i okna, m.in.:

  • rolety antywłamaniowe z dodatkowym zamkiem,

  • drzwi antywłamaniowe przeciwwyważeniowe, zapewniające inteligentną ochronę przed włamaniem,

  • dodatkowe zamki w drzwiach,

  • zapornicę, uniemożliwiającą wejście z zewnątrz do środka,

  • dodatkowe zabezpieczenia okien, np. w postaci zamków,

  • kraty w oknach zarówno w przypadku mieszkania na parterze, jak i okien piwnicznych.

Sposób 2. System alarmowy

System alarmowy to coś, co może skutecznie zniechęcić włamywacza do wtargnięcia do twojego mieszkania. Do wyboru masz m.in.:

  • czujki – wywołujące alarm przy próbie gwałtownego wtargnięcia do obiektu, np. wibracyjne czujki reagujące na podważenia łomem czy cięcie szkła,

  • sygnalizatory – system emitujący nieprzyjemny wysoki dźwięk, mający poinformować otoczenie o tym, że ktoś niepożądany znalazł się w twoim domu czy mieszkaniu. Dobrze jest zdecydować się nie tylko na sygnalizatory wewnętrzne, ale także zewnętrze, gdyż sam fakt ich zewnętrznego montażu może skutecznie odstraszyć złodzieja,

  • centrala alarmowa – integrująca wszystkie rozwiązania antywłamaniowe, a także automatykę domową, dzięki czemu zarządzanie domem staje się wygodniejsze, a dodatkowo - można nim sterować zdalnie.

Sposób 3. Dobry sąsiad

Warto żyć w zgodzie z sąsiadem, jako że często to właśnie on może stać się najlepszym "strachem na złodzieja". Tuż przed urlopem poproś sąsiada o kilka przysług, które sprawią, że złodziej straci pewność co do tego, czy mieszkanie zostało opuszczone czy nie, np.

  • wyciąganie poczty ze skrzynki,

  • zbieranie ulotek z wycieraczki,

  • zapalanie światła w mieszkaniu 1-2 razy dziennie,

  • strzyżenie trawnika (jeśli mieszkasz w domku jednorodzinnym i wyjeżdżasz na długo).

Dobry sąsiad to skarb. Może bowiem okazać się najlepszą ochroną naszego mieszkania przed włamaniem. Koniecznie uprzedź sąsiada o planowanym urlopie i poproś go o wzmożoną czujność. Dzięki temu masz pewność, że gdy tylko sąsiad zauważy coś, co wzbudzi jego podejrzenia, od razu się z tobą skontaktuje.

Sposób 4. Ubezpieczenie domu

Ubezpieczenie domu czy mieszkania to rozwiązanie rozsądne, jako że nawet najlepsze systemy antywłamaniowe, alarmowe czy sąsiedzka czujność nie są w stanie w 100% uchronić nasze mieszkanie przed włamaniem. W przypadku wykupienia ubezpieczenia domu masz pewność, że nawet jeśli spotka cię nieprzyjemne doświadczenie z kradzieżą z włamaniem we własnych czterech kątach, ubezpieczyciel po prostu wypłaci ci odszkodowanie. Ubezpieczenie domu nie jest kłopotliwe, bo możesz wykupić je online, wcześniej wypełniając formularz i obliczając szacunkową składkę ubezpieczenia domu za pomocą kalkulatora. Zanim wykupisz ubezpieczenie domu online oszacuj wartość elementów stałych, znajdujących się w mieszkaniu, jednak gdy chcesz ubezpieczyć dom jedynie na wypadek kradzieży z włamaniem nie ma konieczności kupowania polisy na całą tę sumę (nie jest prawdopodobne, że złodziej wyniesie cały majątek z mieszkania), ale raczej tzw. polisę na pierwsze ryzyko, czyli opiewającą na połowę tej kwoty. Upewnij się także, że ubezpieczyciel świadczy terminowe usługi ubezpieczenia domu, np. na 3 tygodnie twojego urlopu, bo od tego będzie zależała wysokość składki ubezpieczeniowej – jej cena może wahać się od ok. 40 zł (ubezpieczenie 3-tygodniowe na kwotę 40 tys. zł dla trzyosobowej rodziny mieszkającej w dwupokojowym mieszkaniu w bloku) do ok. 300zł w przypadku podobnego ubezpieczenia wykupionego na 12 miesięcy.

Aby uchronić się przed włamaniem do mieszkania nie można zapominać o przezorności. Brak domofonu, brak wizjera, ograniczona widoczność wejścia na naszą posesję czy niedbałość o podstawowe zabezpieczenia – wszystko to jest zachętą dla potencjalnego złodzieja, a wręcz wyraźnym zaproszeniem do włamania. Warto więc, zwłaszcza w okresie zimowych urlopów mieć się na baczności i pamiętać, że "przezorny zawsze ubezpieczony".



Przeczytaj także:

Ubezpieczenie w leasingu to nie tylko standardowe polisy

Ubezpieczenie w leasingu to nie tylko standardowe polisy

Firmowy samochód zwykle finansujemy leasingiem. Dlaczego? Jest to korzystne rozwiązanie z fiskalnego punktu widzenia, nie wymaga też dużo formalności czy angażowania znacznych środków własnych. Pojazd finansowany ze źródeł zewnętrznych –... więcej »
Duży pokój dla małych: powiększające fototapety 3D dla dzieci

Duży pokój dla małych: powiększające fototapety 3D dla dzieci

Każdy rodzic, biorąc się za urządzanie pokoju dziecięcego, prędzej czy później stanie przed niełatwym dylematem: na jaki wystrój się zdecydować? Wybrać coś prostego i ponadczasowego czy coś odzwierciedlającego najnowsze trendy i dziecięce... więcej »
Naklejki na ścianę dla dzieci – jak kupić właściwe?

Naklejki na ścianę dla dzieci – jak kupić właściwe?

Przygotowanie pokoju dla dziecka to nie tylko zakup niezbędnych mebli, ale przede wszystkim malowanie ścian czy zakup dodatków. Nie zawsze wymagane są duże zmiany, tym bardziej, jeśli w niedawnym czasie wykonywany był generalny remont.... więcej »
Materac – najważniejszy element łóżka dla dziecka i rodziców

Materac – najważniejszy element łóżka dla dziecka i rodziców

Meblując pokój, nie bez powodu najwięcej uwagi przykładamy do wyboru łóżka. Odpowiednie miejsce do spania znacząco wpływa na jakość naszego snu i pozwala na pełny, nocny odpoczynek. Jednak nie każdy z nas wie dokładnie na co warto zwrócić... więcej »
Przepis na niskie koszty utrzymania domu. Pompa ciepła, rekuperator, panele fotowoltaiczne

Przepis na niskie koszty utrzymania domu. Pompa ciepła, rekuperator, panele fotowoltaiczne

Dom energooszczędny charakteryzuje się znacznie niższym zapotrzebowaniem na ciepło w porównaniu z budynkiem tradycyjnym. Dzięki temu jest znacznie tańszy w utrzymaniu oraz przyjazny dla człowieka i środowiska. Co sprawia, że dom jest energooszczędny?... więcej »


Najlepsze prezenty świąteczne
zrobione własnoręcznie np. techniką decoupage
praktyczne, takie które przydadzą się w domu, a nie będą tylko ozdobą
dobra książka - ma szanse trafić w gust każdego
karta podarunkowa
inne