Ekorodzice

Co to jest szafing ?

Autor: Jolanta Walczyk 2014.12.19, 11:15

Szafingi Ekorodziców to głos poparcia dla SLOW FASHION. Chcemy pokazać, że celem życia nie jest chorobliwa pogoń za wciąż nowymi rzeczami. A bezrefleksyjne kupowanie można zastąpić przemyślanym barterem.


fot. Szafing Ekorodziców

Co to jest SZAFING?

Szafing, inaczej swap party, wymienialnia, ciuchowisko, babski targ, zamieniada... - to bezgotówkowa wymiana lub sprzedaż za symboliczne kwoty rzeczy zarówno dziecięcych jak i dorosłych. Chodzi o to, aby pokazać, że celem życia nie jest pogoń za rzeczami ani ich gromadzenie. Regularne oddawanie, wymiana i sprzedawanie niepotrzebnych przedmiotów z domu może zaś przynieść bardzo dużo korzyści. Inicjatywa wywiodła się właśnie nijako bunt przed konsumpcjonizmem.


Podczas Szafingów Ekorodziców organizowane są kąciki dla maluchów, aby rodzice mogli spokojnie porozmawiać i pozamieniać w czasie gdy ich dzieci spędzają czas na zabawie z animatorami. Natomiast niewymienione rzeczy trafiają do domów samotnych matek lub przytułków dla bezdomnych. Od niedawna podczas imprezy można pozbyć się elektrośmieci oraz zasięgnąć porady stylistek lub ekspertów z dziedziny naturalnego rodzicielstwa.


SZAFING to:

  1. Sposób na KRYZYS. Kupowanie nowej odzieży i akcesoriów jest kosztowne, a dzięki wymianie budżet domowy pozostaje w nienaruszonym stanie.
  2. Promocja ekologicznego stylu życia – bezgotówkowe wymiany wspierają ideę wielorazowości i recyklingu.
  3. Idealne miejsce na znalezienie ubrań dla dzieci i alergików. Nowa odzież często dopiero po kilkunastu praniach pozbawiona zostaje szkodliwych substancji, których użyto podczas uprawy bawełny, jak również w trakcie samej produkcji.
  4. Wydarzenie, które zbliża ludzi i stwarza okazję do nawiązania nowych znajomości.
  5. Pomysł na nieudane zakupy oraz niechciane prezenty.
  6. Szansa na upolowanie oryginalnego dodatku! Na spotkaniach wymiankowych pojawiają się blogerki modowe. Dzięki ich obecności szansa na znalezienie czegoś unikatowego rośnie.


Kalendarium "Szafingu w Kuźni"



Portal Ekorodzice.pl organizuje również szafingi w innych miejscach w Krakowie, Warszawie, Kielcach i Rabce Zdrój.





Przeczytaj także:

Ekologicznie = ekonomicznie

Ekologicznie = ekonomicznie

Internetowe, centralne, spółdzielcze, kredytowe - dla przeciętnego człowieka bywają zagadką. Pomożemy Ci zwracać uwagę na powszechnie używane przez bankierów sztuczki, abyś lepiej bronił się przed niepotrzebnym wyciekiem pieniędzy z twojego... więcej »
Materac – najważniejszy element łóżka dla dziecka i rodziców

Materac – najważniejszy element łóżka dla dziecka i rodziców

Meblując pokój, nie bez powodu najwięcej uwagi przykładamy do wyboru łóżka. Odpowiednie miejsce do spania znacząco wpływa na jakość naszego snu i pozwala na pełny, nocny odpoczynek. Jednak nie każdy z nas wie dokładnie na co warto zwrócić... więcej »
Jak segregować odpady? – część I

Jak segregować odpady? – część I

Wybieracie się na wspólne "SPRZĄTANIE ŚWIATA" z Eko Jeżem? Hola, hola… Generalne porządki zacznijcie od własnego podwórka. Kto jeszcze nie wie, do jakiego pojemnika wrzucić słoik czy papierowy worek, teraz ma szansę się dowiedzieć!... więcej »
Przepis na niskie koszty utrzymania domu. Pompa ciepła, rekuperator, panele fotowoltaiczne

Przepis na niskie koszty utrzymania domu. Pompa ciepła, rekuperator, panele fotowoltaiczne

Dom energooszczędny charakteryzuje się znacznie niższym zapotrzebowaniem na ciepło w porównaniu z budynkiem tradycyjnym. Dzięki temu jest znacznie tańszy w utrzymaniu oraz przyjazny dla człowieka i środowiska. Co sprawia, że dom jest energooszczędny?... więcej »
7 sposobów na oszczędzanie wody

7 sposobów na oszczędzanie wody

Ponad miliard osób na świecie nie ma dostępu do bieżącej wody. Jak zapowiadają prognozy w 2030 roku Europejczycy będą mieli poważny problem z wodą pitną... Podpowiadamy jak oszczędzać wodę w 7 prostych krokach. ... więcej »


Komentarzy: 2
{opis}
13.07.2013 12:19 - boe666
Szafingi to rewelacyjna sprawa. Można poznać rodziców mających podobne spojrzenie na rodzicielstwo.
Najlepsze prezenty świąteczne
zrobione własnoręcznie np. techniką decoupage
praktyczne, takie które przydadzą się w domu, a nie będą tylko ozdobą
dobra książka - ma szanse trafić w gust każdego
karta podarunkowa
inne