Ekorodzice

Wyjeżdżasz na ferie? Sprawdź 4 sposoby na zabezpieczenie mieszkania przed włamaniem!

Autor: Artykuł rekomendacyjny 2016.12.22, 12:08

Mimo że liczba włamań do mieszkań i domów spada w stosunku do lat ubiegłych, wciąż jest znaczna – w 2015 roku Policja odnotowała ponad 90 tysięcy przypadków kradzieży z włamaniem, a liczba ta nie uwzględnia spraw przygotowawczych prowadzonych przez Prokuraturę. Alarmujące jest również to, że aż 29% Polaków boi się włamania do mieszkania, domu czy piwnicy. Jeśli planujesz więc wyjazd na ferie, skutecznie zabezpiecz swój dom przed włamaniem – sprawdź jak!

Sposób 1. Odpowiednie zabezpieczenie

Standardowe okno pozbawione dodatkowych zabezpieczeń złodziej jest w stanie przeforsować za pomocą śrubokręta w ciągu kilkunastu sekund. Warto więc jeszcze na długo przed wyjazdem zainwestować w rozwiązania antywłamaniowe na drzwi i okna, m.in.:

 • rolety antywłamaniowe z dodatkowym zamkiem,

 • drzwi antywłamaniowe przeciwwyważeniowe, zapewniające inteligentną ochronę przed włamaniem,

 • dodatkowe zamki w drzwiach,

 • zapornicę, uniemożliwiającą wejście z zewnątrz do środka,

 • dodatkowe zabezpieczenia okien, np. w postaci zamków,

 • kraty w oknach zarówno w przypadku mieszkania na parterze, jak i okien piwnicznych.

Sposób 2. System alarmowy

System alarmowy to coś, co może skutecznie zniechęcić włamywacza do wtargnięcia do twojego mieszkania. Do wyboru masz m.in.:

 • czujki – wywołujące alarm przy próbie gwałtownego wtargnięcia do obiektu, np. wibracyjne czujki reagujące na podważenia łomem czy cięcie szkła,

 • sygnalizatory – system emitujący nieprzyjemny wysoki dźwięk, mający poinformować otoczenie o tym, że ktoś niepożądany znalazł się w twoim domu czy mieszkaniu. Dobrze jest zdecydować się nie tylko na sygnalizatory wewnętrzne, ale także zewnętrze, gdyż sam fakt ich zewnętrznego montażu może skutecznie odstraszyć złodzieja,

 • centrala alarmowa – integrująca wszystkie rozwiązania antywłamaniowe, a także automatykę domową, dzięki czemu zarządzanie domem staje się wygodniejsze, a dodatkowo - można nim sterować zdalnie.

Sposób 3. Dobry sąsiad

Warto żyć w zgodzie z sąsiadem, jako że często to właśnie on może stać się najlepszym "strachem na złodzieja". Tuż przed urlopem poproś sąsiada o kilka przysług, które sprawią, że złodziej straci pewność co do tego, czy mieszkanie zostało opuszczone czy nie, np.

 • wyciąganie poczty ze skrzynki,

 • zbieranie ulotek z wycieraczki,

 • zapalanie światła w mieszkaniu 1-2 razy dziennie,

 • strzyżenie trawnika (jeśli mieszkasz w domku jednorodzinnym i wyjeżdżasz na długo).

Dobry sąsiad to skarb. Może bowiem okazać się najlepszą ochroną naszego mieszkania przed włamaniem. Koniecznie uprzedź sąsiada o planowanym urlopie i poproś go o wzmożoną czujność. Dzięki temu masz pewność, że gdy tylko sąsiad zauważy coś, co wzbudzi jego podejrzenia, od razu się z tobą skontaktuje.

Sposób 4. Ubezpieczenie domu

Ubezpieczenie domu czy mieszkania to rozwiązanie rozsądne, jako że nawet najlepsze systemy antywłamaniowe, alarmowe czy sąsiedzka czujność nie są w stanie w 100% uchronić nasze mieszkanie przed włamaniem. W przypadku wykupienia ubezpieczenia domu masz pewność, że nawet jeśli spotka cię nieprzyjemne doświadczenie z kradzieżą z włamaniem we własnych czterech kątach, ubezpieczyciel po prostu wypłaci ci odszkodowanie. Ubezpieczenie domu nie jest kłopotliwe, bo możesz wykupić je online, wcześniej wypełniając formularz i obliczając szacunkową składkę ubezpieczenia domu za pomocą kalkulatora. Zanim wykupisz ubezpieczenie domu online oszacuj wartość elementów stałych, znajdujących się w mieszkaniu, jednak gdy chcesz ubezpieczyć dom jedynie na wypadek kradzieży z włamaniem nie ma konieczności kupowania polisy na całą tę sumę (nie jest prawdopodobne, że złodziej wyniesie cały majątek z mieszkania), ale raczej tzw. polisę na pierwsze ryzyko, czyli opiewającą na połowę tej kwoty. Upewnij się także, że ubezpieczyciel świadczy terminowe usługi ubezpieczenia domu, np. na 3 tygodnie twojego urlopu, bo od tego będzie zależała wysokość składki ubezpieczeniowej – jej cena może wahać się od ok. 40 zł (ubezpieczenie 3-tygodniowe na kwotę 40 tys. zł dla trzyosobowej rodziny mieszkającej w dwupokojowym mieszkaniu w bloku) do ok. 300zł w przypadku podobnego ubezpieczenia wykupionego na 12 miesięcy.

Aby uchronić się przed włamaniem do mieszkania nie można zapominać o przezorności. Brak domofonu, brak wizjera, ograniczona widoczność wejścia na naszą posesję czy niedbałość o podstawowe zabezpieczenia – wszystko to jest zachętą dla potencjalnego złodzieja, a wręcz wyraźnym zaproszeniem do włamania. Warto więc, zwłaszcza w okresie zimowych urlopów mieć się na baczności i pamiętać, że "przezorny zawsze ubezpieczony".

Jeśli chcesz w pełni korzystać z możliwości i funkcjonalnosci serwisu Ekorodzice.pl, dołącz do nas! Rejestracja nie zajmie Ci więcej niż 2 minuty!
Najlepsze prezenty świąteczne
zrobione własnoręcznie np. techniką decoupage
praktyczne, takie które przydadzą się w domu, a nie będą tylko ozdobą
dobra książka - ma szanse trafić w gust każdego
karta podarunkowa
inne