Ekorodzice

Rodzeństwo

Autor: Agnieszka Stein 2011.09.05, 08:50
Duża różnica wieku pomiędzy rodzeństwem bywa czasem poważnym problemem. Rodzice są zawiedzeni. Jeszcze przed narodzinami młodszego dziecka snuli wizję wspólnych wypadów za miasto, gdzie starszak opiekuje się niemowlakiem… A gdy na świecie pojawia się nowy członek rodziny i ze strony starszej córki lub syna nie widać specjalnego zainteresowania, pojawia się pytanie: co zrobić, aby rodzeństwo się polubiło? Odpowiedzi na tę nurtującą kwestię poszukamy wspólnie z Agnieszką Stein.

fot. sxc.hu


Witam, mam problem z moimi córkami. Jest miedzy nimi 12 lat różnicy (starsza ma 14 lat, młodsza półtora roku), a kontakt praktycznie zerowy. Czy są jakieś sposoby, żeby je do siebie zbliżyć, zachęcić do zabawy, pomocy?

Kiedy mamy dzieci, dobry kontakt między nimi jest czymś, co możemy wspierać, ale czego nie da się „zrobić”, będąc osobą z zewnątrz. Relacje między sobą Pani córki mogą zbudować tylko same. Aby im to umożliwić, warto tak organizować swój czas, aby wasza rodzina miała dużo okazji do przebywania razem.

Wspólne posiłki, wspólne spacery, wyprawy są dobrą okazją do tego, żeby być razem i lepiej się poznawać.

Zastanawiam się jednak, czy nie chodzi w Pani pytaniu o coś trochę innego. W końcu w tej chwili to głównie starsza dziewczynka miałaby chyba się bawić z młodszą i pomagać jej. A jak przypuszczam z tego, co Pani napisała, jest to w tej chwili trudne. I znowu nie wiem dokładnie, jaka jest tego przyczyna. Warto by się nad tym wspólnie w waszej rodzinie zastanowić.
  • Czy starsza córka w ogóle niechętnie włącza się w rodzinne życie i pomoc Pani?
  • Czy może kłopot jest tylko w odniesieniu do siostry?
  • Czy dziewczynka od początku nie chciała pomagać i bawić się z siostrą czy stało się tak dopiero od pewnego momentu?
  • Jak w ogóle zareagowała na to, że w domu pojawi się malutkie dziecko?
Na pewno w przypadku tak dużego dziecka spokojna rozmowa służąca dowiedzeniu się, jak to wygląda ze strony córki mogłaby wiele wyjaśnić.

Zanim między dziewczynkami pojawi się coś w rodzaju wzajemności, trzeba z pewnością jeszcze trochę poczekać, bo w tej chwili młodsza dziewczynka jest po prostu na to za mała. Teraz jest czas na to, żeby dziewczynki się polubiły i chciały razem ze sobą być wspólnie z rodzicami.



Przeczytaj także:

Edukacja ekologiczna jest ważna!

Edukacja ekologiczna jest ważna!

Z Agatą Czachórską odpowiadającą za działania proekologiczne w IKEA Kraków, pomysłodawczynią i organizatorką konkursu „EDUeko” na najbardziej ekologiczne przedszkole, z przekonania i pasji - ekolożką – rozmawiała Magdalena Tokarska.... więcej »
Pierwsze dni w szkole – jak wspierać dziecko?

Pierwsze dni w szkole – jak wspierać dziecko?

Dla dzieci, które pierwszy raz idą do szkoły najważniejszy nie jest strach przed szkołą, ale oddzielenie ich od domu i rodziców. Boją się nieznanego, boją się jak zareagują inne dzieci, boją się jaka będzie nauczycielka – pani,... więcej »
Wspólne spanie w czterech aktach

Wspólne spanie w czterech aktach

Pierwsza noc po porodzie. Szpital. M: O matko, przecież ja nie mogę ciągle wstawać i wyciągać go z tej cholernej mydelniczki! Przecież miałam się oszczędzać, boli mnie wszystko! Wezmę go do łóżka... P: Pani nie wolno spać z dzieckiem!... więcej »
Śpimy z dzieckiem

Śpimy z dzieckiem

W książce pt "W głębi kontinuum" Jean Liedloff piszę jak pierwsze miesiące spędzone u boku rodziców w istotny sposób kształtują psychikę nowego człowieka. Dzięki tej bliskości niemowlak czuje, że jest kochany i godny życia,... więcej »
Co klaps, to klaps?

Co klaps, to klaps?

Dziadkowie są od rozpieszczania, a rodzice od wychowywania. Babcie i dziadkowie odegrali już w swoim życiu rolę sierżantów, a teraz mogą bezkarnie rozpuszczać swoje ukochane wnuki. Znacznie trudniejsza rola przypada matkom i ojcom. To oni muszą... więcej »


Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »