Ekorodzice

Moje dziecko lubi nianię

Autor: artykuł rekomendacyjny 2016.07.25, 12:58

Pieniądze ważniejsze od dziecka, nieoczekiwana absencja w pracy, drobne kradzieże. Na te wszystkie problemy możesz napotkać wynajmując niesprawdzoną opiekunkę do dziecka z ogłoszenia. Jednak dobra niania to skarb zarówno dla dorosłego jak i dziecka, dlatego warto poświęcić więcej czasu na znalezienie tej odpowiedniej. Jak to zrobić?

Zasada nr 1: Pieniądze to nie wszystko 

Wiadomo, że im  ktoś ma większe doświadczenie tym większej pensji się spodziewa. Jednak należy pamiętać, że droższa niania nie oznacza wcale lepszej opieki dla naszego dziecka.  Musimy pamiętać, że dobra opiekunka do dziecka chce dla nas jak najlepiej. Interesuje się naszym dzieckiem bardziej niż zarobkami. Jeśli potencjalna kandydatka na nianię chce spotkać się z naszym dzieckiem zanim ustali stawkę to dobry znak. Niestety jeśli przed spotkaniem woli ustalić stawkę, należy takiej pani podziękować.

Zasada nr 2: Starsza niania nie jest zła

Dużo osób szukając niani stawia na młode studentki zapominając o starszych osobach, którzy odchowali już swoje pociechy i mają duże doświadczenie w tym temacie. Często odciążają nas od codziennych obowiązków pomagają też w prowadzeniu domu. Osoby starsze zarówno panie jak i panowie cudownie potrafią czerpać przyjemność z przebywania z dziećmi, fantastycznie się nieraz dopełniają. Ta energia, iskierki w oczach i ciekawość świata przeplatają się wtedy z dobrotliwym spojrzeniem, spokojem,wyrozumiałością i doświadczeniem.  Nie jest to reguła, ale zazwyczaj starsze osoby lepiej radzą sobie z emocjami i nie przelewają niepowodzeń miłosnych na podopiecznych, co jest bardzo powszechne wśród nastolatek.

Zasada nr 3:  Mniej znaczy więcej

Dużo  kobiet zmienia nianie jak rękawiczki. Wiadomo, że pierwsze dni z nowym dzieckiem bywają trudne. Niania to też człowiek i nie jest idealna, ale warto dać jej szansę. Wzajemne zaufanie zazwyczaj owocuje budowaniu więzi. Niania która nie czuje się jak w obserwatorium lepiej pracuje i jest mniejsze prawdopodobieństwo, że zostawi Twoje dziecko bez opieki z dnia na dzień. Oczywiście nie oznacza to, że nie należy kontrolować osoby z którą zostawiamy naszą pociechę. Ważny jest umiar i racjonalne podejście. Dla dzieci każda nowa osoba to stres. Staraj się wiec go im ograniczać!

Zasada nr 4: Matki nikt nie zastąpi

Konieczność zatrudnienia opiekunki to wręcz wymóg naszych czasów. Często kobiety wracają do pracy w celu utrzymania rodziny lub z powodu swoich ambicji zawodowych. Jest to bardzo zdrowe zjawisko, ponieważ kobieta niezadowolona z tego, że nie pracuje i jest uwiązana w domu przy dziecku, może nieświadomie przelewać na nie swoją frustrację.  Jednak należy pamiętać, że szukasz niani, a nie drugiej mamy dla Twojego dziecka. To ma być osoba, która Cię zastąpi podczas Twojej nieobecności, ale nie w procesie wychowawczym. To ty decydujesz w jaki sposób chcesz wychować swoje dziecko i jakimi metodami. Jeśli ktoś bił swoje dzieci w przeszłości, nie oczekuj, że z twoim dzieckiem postąpi inaczej. Zawsze sprawdzaj jakimi metodami posługuje się potencjalna niania zanim ją zatrudnisz.

Zasada nr 5: To dziecko decyduje

Musisz obserwować jak dziecko reaguje na nianię. Czy ją lubi, szanuje. Jak się zachowuje odkąd  pojawiła się w domu? Czy zmieniło się jego słownictwo, zachowanie? Nawet  osoba z najlepszymi referencjami i studiami jeśli nie lubi dzieci, albo nasza pociecha jej nie lubi nie będzie nigdy odpowiednią osobą do opieki.  Najciężej jest znaleźć dobrą nianię w stolicy. Dobra opiekunka do dziecka w Warszawie  jest na wagę złota, ale jest to możliwe zwłaszcza korzystając z pomocy internetowych wyszukiwarek dla niań.


Przeczytaj także:

Ssanie palca u dziecka

Ssanie palca u dziecka

Dzieci wsadzają palce do buzi, a rodzice stosują przeróżne sztuczki, aby temu zapobiec. Jedne metody są bardziej skuteczne, inne mniej. Jednak czy za każdy razem powinniśmy interweniować? Jak się należy zachować, gdy nasze dziecko ssie palce,... więcej »
Pierwsze dni w szkole – jak wspierać dziecko?

Pierwsze dni w szkole – jak wspierać dziecko?

Dla dzieci, które pierwszy raz idą do szkoły najważniejszy nie jest strach przed szkołą, ale oddzielenie ich od domu i rodziców. Boją się nieznanego, boją się jak zareagują inne dzieci, boją się jaka będzie nauczycielka – pani,... więcej »
Mały człowiek – wielkie decyzje, czyli włączamy dziecko w ochronę środowiska

Mały człowiek – wielkie decyzje, czyli włączamy dziecko w ochronę środowiska

Nawet jeśli mieszkamy w dużym mieście, to nie żyjemy z dala od środowiska naturalnego, lecz stanowimy jego część. Troszcząc się o jego jakość, dbamy jednocześnie o własne zdrowie. Z tego względu ważne jest, aby już od najmłodszych lat... więcej »
Histeria dziecka w sklepie

Histeria dziecka w sklepie

Jak reagować na histerię dziecka w sklepie? Ceny rosną, a zawartość pieniędzy w naszym portfelu wprost proporcjonalnie spada. Zbliżają się święta, chciałybyśmy spędzić je jak najmilej, mając w głowie obraz rodem z amerykańskich filmów,... więcej »
Popatrz w niebo!

Popatrz w niebo!

Obserwowanie ptaków może okazać się dla dziecka fascynującą przygodą oraz okazją do nauki systematyczności i odpowiedzialności. Jak najlepiej zainteresować dziecko żyjącymi obok nas ptakami i ogólniej przyrodą, podpowie Magdalena... więcej »


Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »