Ekorodzice

Remontujesz? Sprawdź, czy się trujesz!

Autor: Jolanta Walczyk 2011.01.08, 13:44
Z remontami jest jak z rozwodami, potrafią ciągnąć się latami. Fachowcy nigdy nie mogą zdążyć na czas, za to w błyskawicznym tempie są w stanie wymyślić setki wymówek. Oczywiście opóźnienia nigdy nie są z ich winy… A my często nie mamy innego wyjścia, jak żyć w oparach śmierdzących farb i lakierów. Co gorsza, nie cierpi na tym jedynie nasze samopoczucie i humor, ale również zdrowie nasze i naszych dzieci.

Gdy sprzątamy, urządzamy dom lub remontujemy mieszkanie rzadko zastanawiamy się, czy używane przez nas substancje są szkodliwe. Jednak trzeba pamiętać, że w farbach i środkach czystości mogą pojawiać się substancje rakotwórcze i źle wpływające na samopoczucie nasze i pozostałych domowników, w szczególności dzieci. Na szczęście coraz częściej w sklepach można znaleźć różne farby, kleje oraz środki czystości, które nie są szkodliwe dla środowiska i dla nas samych. Ich cena jest nieco wyższa, ale kupując je, inwestujemy przecież w swoje zdrowie, ponieważ unikniemy ryzyka odkładania się szkodliwych chemikaliów w naszym organizmie.


Jak je odnaleźć pośród setek produktów?

Wystarczy umiejętnie czytać etykiety na preparatach. Dzięki naszym wskazówkom będziesz w stanie stwierdzić, których produktów można używać bez obaw, a na jakie należy szczególnie uważać. Przede wszystkim szukajcie symbolu zielonej stokrotki na białym tle. Jest to oznaczenie Unii Europejskie gwarantujące, że dany środek jest ekologicznie bezpieczny (od momentu produkcji aż po utylizację). Poza stokrotką możemy znaleźć również inne symbole. Zazwyczaj są one barwy zielonej, ale nie zawsze. Oto kilka przykładów:



Źródło: Na podstawie artykułu, który ukazł się w magazynie "Dom z pomysłem".

Przeczytaj także:

Jak segregować odpady? – część I

Jak segregować odpady? – część I

Wybieracie się na wspólne "SPRZĄTANIE ŚWIATA" z Eko Jeżem? Hola, hola… Generalne porządki zacznijcie od własnego podwórka. Kto jeszcze nie wie, do jakiego pojemnika wrzucić słoik czy papierowy worek, teraz ma szansę się dowiedzieć!... więcej »
Ekologicznie = ekonomicznie

Ekologicznie = ekonomicznie

Potocznie zwaną komórkę posiada prawie każdy z nas, od przedszkolaka po sędziwego staruszka. Pomimo zmiennej ilości funkcji i wyglądu zewnętrznego, opłaty za nie dają w kość tak samo. Co zrobić, żeby zmniejszyć rachunki za telefon? ... więcej »
Dlaczego warto zainteresować się budownictwem energooszczędnym?

Dlaczego warto zainteresować się budownictwem energooszczędnym?

Świadomość dotycząca korzyści, jakie dają domy energooszczędne, jest w Polsce coraz większa, jednak wciąż niewystarczająca. Tymczasem budownictwo energooszczędne nie tylko pozwoli Ci zamieszkać w domu niosącym rokrocznie ogromne oszczędności,... więcej »
Dlaczego warto segregować śmieci?

Dlaczego warto segregować śmieci?

Jedna jednorazowa reklamówka produkowana zaledwie w sekundę, a użytkowana średnio przez około 25 minut, jest w stanie zanieczyścić naszą planetę nawet na 400 lat! Czy przyszłe pokolenia będą kojarzyć nas jedynie ze stertą nierozkładających... więcej »
Czy można samemu wyciąć drzewo?

Czy można samemu wyciąć drzewo?

Zanim weźmiecie do rąk siekiery i zaczniecie usuwać drzewa z własnej posesji, sprawdźcie, czy nie będzie Was to słono kosztować. Nasza specjalista ds. ochrony środowiska Iwona Sławek wytłumaczy, kiedy zabawa w drwala nie popłaca i co należy... więcej »


Komentarzy: 11
{opis}
07.04.2012 15:48 - ela_wielo
Chciałam jeszcze dodać, że jeśli już coś jest przyjazne dla środowiska lub dla ludzi (np. nie śmierdzi), to zwykle jest dużo droższe, nawet kilkukrotnie i niestety większość takich rzeczy to są towary importowane. Bardzo ciężko znaleźć polskie, ekologiczne produkty do wykończenia domu.
{opis}
07.04.2012 15:46 - ela_wielo
W grudniu kupiliśmy nowe mieszkanie i musieliśmy je całkowicie wykończyć. To głównie ja szukałam materiałów budowlanych i wykończeniowych i szczerze mówiąc na prawie żadnym nie znalazłam takich oznaczeń. Jedynie takie rzeczy jak farba czy bejca mają od czasu do czasu oznaczenia, że są bezpieczne dla alergików, dzieci, że są bezzapachowe. A o reszcie można tylko pomarzyć.
{opis}
02.04.2012 16:31 - daszka
Bardzo przydatny artykuł, szczególnie dla mnie - u mnie remont jeszcze się nie zakończył :(
{opis}
22.06.2011 13:37 - donka23
Ciekawy tekst!
{opis}
15.03.2011 16:14 - rpk02
Wszystko fajnie, tylko zastanawia mnie jak oznaczenie możę być "srajnie łatwopalne"... cytat z artykułu. Takie żarty są nie na miejscu.
{opis}
02.06.2010 21:39 - gregona
No jednak częściej w oficjalnym przekazie mówi się o Margerytce z dwunastoma gwiazdkami jako alternatywie dla państwowych ekologicznych znaków towarowych krajów UE... No, ale jak się ktoś uprze, że stokrotka, to będzie to stokrotka...;)
{opis}
24.05.2010 19:31 - gregona
Nie szukajmy "zielonej stokrotki na białym tle", bo jej nie znajdziemy...Autor artykułu miał chyba na myśli "Margerytkę" z dwunastoma gwiazdkami.
{opis}
12.05.2010 14:30 - hkama
Super artykuł. Dziękuję za przetłumaczenie tych wszystkich symboli, z pewnością to mi się przyda.
{opis}
19.04.2010 13:47 - mama_Igorka
EXTRA!
Najlepsze prezenty świąteczne
zrobione własnoręcznie np. techniką decoupage
praktyczne, takie które przydadzą się w domu, a nie będą tylko ozdobą
dobra książka - ma szanse trafić w gust każdego
karta podarunkowa
inne