Ekorodzice

Remontujesz? Sprawdź, czy się trujesz!

Autor: Jolanta Walczyk 2011.01.08, 13:44

Czasem nie można uniknąć kontaktu ze szkodliwymi chemikaliami. W takich przypadkach starajmy się przynajmniej ograniczać ich negatywne skutki działania i wybierajmy produkty z mniejszą zawartością toksyn.


Niebezpieczne LZO


Gdy kupujecie farby, lakiery i kleje, zwracajcie uwagę na lotne związki organiczne tzw. LZO. Atakują one nasz układ oddechowy i charakteryzują się silnym, drażniącym zapachem. Na każdym produkcie zawierającym tą substancję, powinna się znaleźć informacja, ile gramów LZO znajduje się w litrze danego preparatu. Niestety, dla każdego produktu dopuszczalna norma jest inna, ale nie powinna być wyższa niż 70 gramów na litr. Jeśli mamy możliwość wyboru, najodpowiedniejszy będzie towar o najniższej zawartości LZO.


Coś tu śmierdzi


Jeśli chodzi o chemię gospodarczą, najniebezpieczniejsze są produkty zawierające triclosan oraz syntetyczne substancje zapachowe, które odkładają się w organizmach żywych. Dużo lepsze są detergenty bezwonne lub z zawartością naturalnych olejków eterycznych. Przy wyborze środków czystości należy unikać, o ile to oczywiście możliwe, produktów z czerwonymi znakami ostrzegawczymi. Jeśli już musimy ich używać, odpowiednio je zamykajmy i przechowujmy z dala od dzieci! Zgodnie z obowiązującym prawem, czarne rysunki na żółto-pomarańczowym tle muszą znajdować się na substancjach rakotwórczych, toksycznych oraz niebezpiecznych dla środowiska. Najczęściej spotykane oznaczenia zamieściliśmy pod spodem.

Mam nadzieję, że gdy następnym razem będziecie kupować lakiery czy farby, nie pogubicie się w gąszczu symboli i skrótów. Dokonujcie właściwych wyborów. Trzymam za was kciuki!

 Moje wspomnienia remontowe...

To był koszmar! Wszędzie pył, brud i wystające kable. Pan Jureczek jak zwykle zrelaksowany, bo fachowcy nie cierpią na wrzody żołądka:] Remont miał trwać 2 tygodnie, a ciągnął się miesiąc. Gdybyśmy nie wyrzucili ekipy remontowej z domu i sami nie zaczęli go kończyć, to pewnie do tej pory nasze mieszkanie byłoby zagracone stertą pudeł. Czasem naprawdę warto wziąć sprawy we własne ręce. Poza tym zawsze miejcie na uwadze jakość materiałów remontowych - niech będą zdrowe dla was i dla środowiska. Na zdrowiu nie radzę oszczędzać, zwłaszcza jeśli chodzi o dziecko!

Źródło: Na podstawie artykułu, który ukazł się w magazynie "Dom z pomysłem".

Przeczytaj także:

7 wskazówek, jak być bardziej EKO na co dzień Co oznacza bycie EKO?

7 wskazówek, jak być bardziej EKO na co dzień Co oznacza bycie EKO?

Co oznacza bycie EKO? Czy to inwestycje w drogie gadżety i rozwiązania dla domów i mieszkań? Niekoniecznie! Wystarczy wprowadzić w życie kilka niewielkich zmian, by stało się ono bardziej ekologiczne i każdego dnia wspierało naszą planetę.... więcej »
Jak znaleźć świeże produkty?

Jak znaleźć świeże produkty?

Właściciele sklepów dwoją się i troją, żeby pozbyć się przeterminowanego towaru. Stosują przeróżne sztuczki, aby złapać bezbronnego klienta na haczyk. Jednak nawet przed podstępnymi mackami nieuczciwych właścicieli można się obronić.... więcej »
Jaki oczyszczacz powietrza Sharp wybrać? Porównanie 3 popularnych modeli

Jaki oczyszczacz powietrza Sharp wybrać? Porównanie 3 popularnych modeli

Oczyszczacze powietrza Sharp z nawilżaczem i jonizatorem to jedne z popularniejszych modeli na rynku. Sprawdź, jakie są mocne strony 3 topowych modeli, czym się różnią i który najlepiej sprawdzi się w Twoim mieszkaniu. ... więcej »
Duży pokój dla małych: powiększające fototapety 3D dla dzieci

Duży pokój dla małych: powiększające fototapety 3D dla dzieci

Każdy rodzic, biorąc się za urządzanie pokoju dziecięcego, prędzej czy później stanie przed niełatwym dylematem: na jaki wystrój się zdecydować? Wybrać coś prostego i ponadczasowego czy coś odzwierciedlającego najnowsze trendy i dziecięce... więcej »
Plastic is not fantastic!

Plastic is not fantastic!

Jedna jednorazowa reklamówka produkowana zaledwie w sekundę, a użytkowana średnio przez około 25 minut, jest w stanie zanieczyścić naszą planetę nawet na 400 lat! Czy przyszłe pokolenia będą kojarzyć nas jedynie ze stertą nierozkładających... więcej »


Komentarzy: 11
{opis}
07.04.2012 15:48 - ela_wielo
Chciałam jeszcze dodać, że jeśli już coś jest przyjazne dla środowiska lub dla ludzi (np. nie śmierdzi), to zwykle jest dużo droższe, nawet kilkukrotnie i niestety większość takich rzeczy to są towary importowane. Bardzo ciężko znaleźć polskie, ekologiczne produkty do wykończenia domu.
{opis}
07.04.2012 15:46 - ela_wielo
W grudniu kupiliśmy nowe mieszkanie i musieliśmy je całkowicie wykończyć. To głównie ja szukałam materiałów budowlanych i wykończeniowych i szczerze mówiąc na prawie żadnym nie znalazłam takich oznaczeń. Jedynie takie rzeczy jak farba czy bejca mają od czasu do czasu oznaczenia, że są bezpieczne dla alergików, dzieci, że są bezzapachowe. A o reszcie można tylko pomarzyć.
{opis}
02.04.2012 16:31 - daszka
Bardzo przydatny artykuł, szczególnie dla mnie - u mnie remont jeszcze się nie zakończył :(
{opis}
22.06.2011 13:37 - donka23
Ciekawy tekst!
{opis}
15.03.2011 16:14 - rpk02
Wszystko fajnie, tylko zastanawia mnie jak oznaczenie możę być "srajnie łatwopalne"... cytat z artykułu. Takie żarty są nie na miejscu.
{opis}
02.06.2010 21:39 - gregona
No jednak częściej w oficjalnym przekazie mówi się o Margerytce z dwunastoma gwiazdkami jako alternatywie dla państwowych ekologicznych znaków towarowych krajów UE... No, ale jak się ktoś uprze, że stokrotka, to będzie to stokrotka...;)
{opis}
24.05.2010 19:31 - gregona
Nie szukajmy "zielonej stokrotki na białym tle", bo jej nie znajdziemy...Autor artykułu miał chyba na myśli "Margerytkę" z dwunastoma gwiazdkami.
{opis}
12.05.2010 14:30 - hkama
Super artykuł. Dziękuję za przetłumaczenie tych wszystkich symboli, z pewnością to mi się przyda.
{opis}
19.04.2010 13:47 - mama_Igorka
EXTRA!
W długie weekendy najchętniej:
Wyjeżdżamy z miasta na łono natury tam, gdzie nas poniesie.
Z dużym wyprzedzeniem przygotowujemy wyjazd i plan zwiedzania.
Szukamy dla dzieciaków atrakcji w mieście.
Aktywnie spędzamy czas, np. jeżdżąc na rowerze.
Odpoczywamy w domu przy telewizji
Nie robimy planów – działamy spontanicznie.