Ekorodzice

Remontujesz? Sprawdź, czy się trujesz!

Autor: Jolanta Walczyk 2011.01.08, 13:44

Czasem nie można uniknąć kontaktu ze szkodliwymi chemikaliami. W takich przypadkach starajmy się przynajmniej ograniczać ich negatywne skutki działania i wybierajmy produkty z mniejszą zawartością toksyn.


Niebezpieczne LZO


Gdy kupujecie farby, lakiery i kleje, zwracajcie uwagę na lotne związki organiczne tzw. LZO. Atakują one nasz układ oddechowy i charakteryzują się silnym, drażniącym zapachem. Na każdym produkcie zawierającym tą substancję, powinna się znaleźć informacja, ile gramów LZO znajduje się w litrze danego preparatu. Niestety, dla każdego produktu dopuszczalna norma jest inna, ale nie powinna być wyższa niż 70 gramów na litr. Jeśli mamy możliwość wyboru, najodpowiedniejszy będzie towar o najniższej zawartości LZO.


Coś tu śmierdzi


Jeśli chodzi o chemię gospodarczą, najniebezpieczniejsze są produkty zawierające triclosan oraz syntetyczne substancje zapachowe, które odkładają się w organizmach żywych. Dużo lepsze są detergenty bezwonne lub z zawartością naturalnych olejków eterycznych. Przy wyborze środków czystości należy unikać, o ile to oczywiście możliwe, produktów z czerwonymi znakami ostrzegawczymi. Jeśli już musimy ich używać, odpowiednio je zamykajmy i przechowujmy z dala od dzieci! Zgodnie z obowiązującym prawem, czarne rysunki na żółto-pomarańczowym tle muszą znajdować się na substancjach rakotwórczych, toksycznych oraz niebezpiecznych dla środowiska. Najczęściej spotykane oznaczenia zamieściliśmy pod spodem.

Mam nadzieję, że gdy następnym razem będziecie kupować lakiery czy farby, nie pogubicie się w gąszczu symboli i skrótów. Dokonujcie właściwych wyborów. Trzymam za was kciuki!

 Moje wspomnienia remontowe...

To był koszmar! Wszędzie pył, brud i wystające kable. Pan Jureczek jak zwykle zrelaksowany, bo fachowcy nie cierpią na wrzody żołądka:] Remont miał trwać 2 tygodnie, a ciągnął się miesiąc. Gdybyśmy nie wyrzucili ekipy remontowej z domu i sami nie zaczęli go kończyć, to pewnie do tej pory nasze mieszkanie byłoby zagracone stertą pudeł. Czasem naprawdę warto wziąć sprawy we własne ręce. Poza tym zawsze miejcie na uwadze jakość materiałów remontowych - niech będą zdrowe dla was i dla środowiska. Na zdrowiu nie radzę oszczędzać, zwłaszcza jeśli chodzi o dziecko!

Źródło: Na podstawie artykułu, który ukazł się w magazynie "Dom z pomysłem".

Przeczytaj także:

Ecodriving: 12 przykazań ekokierowcy

Ecodriving: 12 przykazań ekokierowcy

Eco-driver i eco-driving, czyli: Jak jeździć EKO – zarówno ekologicznie, jak i ekonomicznie – oszczędzając do 30% na paliwie? Co warto sprawdzić i o czym pamiętać podczas jazdy samochodem? Specjalnie dla Was stworzyliśmy 12 przykazań... więcej »
Jak leczyć rany i przyspieszyć ich gojenie? Porady

Jak leczyć rany i przyspieszyć ich gojenie? Porady

Najczęściej w życiu spotykamy się z ranami urazowymi, które powstają w wyniku upadku, otarcia czy skaleczenia.Wówczas należy zadbać o odpowiednią dezynfekcję i odkażenie, a następnie przystąpić do leczenia rany. Sytuacja bardziej się... więcej »
Przepis na niskie koszty utrzymania domu. Pompa ciepła, rekuperator, panele fotowoltaiczne

Przepis na niskie koszty utrzymania domu. Pompa ciepła, rekuperator, panele fotowoltaiczne

Dom energooszczędny charakteryzuje się znacznie niższym zapotrzebowaniem na ciepło w porównaniu z budynkiem tradycyjnym. Dzięki temu jest znacznie tańszy w utrzymaniu oraz przyjazny dla człowieka i środowiska. Co sprawia, że dom jest energooszczędny?... więcej »
Jak znaleźć świeże produkty?

Jak znaleźć świeże produkty?

Właściciele sklepów dwoją się i troją, żeby pozbyć się przeterminowanego towaru. Stosują przeróżne sztuczki, aby złapać bezbronnego klienta na haczyk. Jednak nawet przed podstępnymi mackami nieuczciwych właścicieli można się obronić.... więcej »
Dokarmianie ptaków zimą

Dokarmianie ptaków zimą

Dokarmianie ptaków, dla nas mieszczuchów, jest często jedynym sposobem na bezpośredni kontakt z dziką przyroda. Lubimy razem z dziećmi obserwować ptaki podczas jedzenia w mroźne, zimowe dni. Jednak, czy taka okazjonalna troska jest też dobra... więcej »


Komentarzy: 11
{opis}
07.04.2012 15:48 - ela_wielo
Chciałam jeszcze dodać, że jeśli już coś jest przyjazne dla środowiska lub dla ludzi (np. nie śmierdzi), to zwykle jest dużo droższe, nawet kilkukrotnie i niestety większość takich rzeczy to są towary importowane. Bardzo ciężko znaleźć polskie, ekologiczne produkty do wykończenia domu.
{opis}
07.04.2012 15:46 - ela_wielo
W grudniu kupiliśmy nowe mieszkanie i musieliśmy je całkowicie wykończyć. To głównie ja szukałam materiałów budowlanych i wykończeniowych i szczerze mówiąc na prawie żadnym nie znalazłam takich oznaczeń. Jedynie takie rzeczy jak farba czy bejca mają od czasu do czasu oznaczenia, że są bezpieczne dla alergików, dzieci, że są bezzapachowe. A o reszcie można tylko pomarzyć.
{opis}
02.04.2012 16:31 - daszka
Bardzo przydatny artykuł, szczególnie dla mnie - u mnie remont jeszcze się nie zakończył :(
{opis}
22.06.2011 13:37 - donka23
Ciekawy tekst!
{opis}
15.03.2011 16:14 - rpk02
Wszystko fajnie, tylko zastanawia mnie jak oznaczenie możę być "srajnie łatwopalne"... cytat z artykułu. Takie żarty są nie na miejscu.
{opis}
02.06.2010 21:39 - gregona
No jednak częściej w oficjalnym przekazie mówi się o Margerytce z dwunastoma gwiazdkami jako alternatywie dla państwowych ekologicznych znaków towarowych krajów UE... No, ale jak się ktoś uprze, że stokrotka, to będzie to stokrotka...;)
{opis}
24.05.2010 19:31 - gregona
Nie szukajmy "zielonej stokrotki na białym tle", bo jej nie znajdziemy...Autor artykułu miał chyba na myśli "Margerytkę" z dwunastoma gwiazdkami.
{opis}
12.05.2010 14:30 - hkama
Super artykuł. Dziękuję za przetłumaczenie tych wszystkich symboli, z pewnością to mi się przyda.
{opis}
19.04.2010 13:47 - mama_Igorka
EXTRA!
Najlepsze prezenty świąteczne
zrobione własnoręcznie np. techniką decoupage
praktyczne, takie które przydadzą się w domu, a nie będą tylko ozdobą
dobra książka - ma szanse trafić w gust każdego
karta podarunkowa
inne