Ekorodzice

Renata.Ch. (postów: 381) Użytkownik portalu
60 punktów
2012.01.21 13:41
Nie wiem czy tylko ja mam takie wrażenie, czy w społeczeństwie faktycznie funkcjonuje bardzo silny stereotyp jedynaka, jako egoisty i samoluba nieumiejącego dzielić się z innymi. Może o tyle mnie to dotknęło, że moja starsza córka bardzo długo była jedynaczką, a ja- gdy tylko coś zrobiła źle -słyszałam od babć, cioć i sąsiadek, że to wszystko wina tego, że nie ma rodzeństwa. Bardzo mnie to denerwowało. Zresztą mam wrażenie, że tak jest do dzisiaj, chociaż teoretycznie uczą nas tolerancji. Niestety- słysząc rozmowy mam na placach zabaw widzę, że niewiele się w tej kwestii zmieniło.
enigma (postów: 706) Użytkownik portalu
131 punktów 131 punktów
2012.01.22 00:57
Kiedyś czytałam artykuł o jedynakach - robiono badania socjologiczne i okazało się, że te wszystkie opinie o jedynakach - egoistach to bzdury na resorach.
spodziewaj się niespodziewanego
enigma (postów: 706) Użytkownik portalu
131 punktów 131 punktów
2012.01.22 17:26
Znalazłam taki artykuł:


http://kobieta.wp.pl/kat,26321,title,Jedynak-znaczy-egoista,wid,13229844,wiadomosc.html?ticaid=1dc92&_ticrsn=3spodziewaj się niespodziewanego
graza (postów: 49) Użytkownik portalu
20 punktów
2012.01.23 14:01
Myślę, że stereotyp jedynaka-egoisty nadal istnieje. Jak zawsze we wszystkim może i jest w tym odrobina prawdy, ale na pewno nie jest to reguła. Wszystko zależy od rodziców, wychowania. Jedynak może być świetnym kolegą, może z chęcią dzielić się zabawkami. Pracując w przedszkolu nie widzę róznicy pomiędzy zachowaniem jedynaków a resztą dzieci. Dzieci jak wszyscy mają swoje lepsze i gorsze dni  niezależnie od tego czy są jedynakami czy nie. Czasami się kłócą, wyrywają sobie zabawki, nie potrafią się dogadać. Dorabianie do tego jakichś daleko idących wniosków jest po prostu niepotrzebne.  
Ostatnia zmiana: 2012.01.23 14:13
choroba-na-smierc (postów: 310) Użytkownik portalu
44 punktów
2012.01.23 15:51
Niestety ten bardzo negatywny stereotyp wciąz funkcjonuje. sama ze względu na swój okropny charakter usłyszałam od kilku osób, że myśleli, że jestem jedynaczką, choć nie jestem ;) ale wydaje mi się, że nie można wrzucić do jednego worka - dzieci mają różny temperament, są różnie wychowywane i naprawdę znałam świetnych jedynaków. Zbyt wiele czynników wpływa na zachowanie człowieka, żeby można było jasno powiedzieć, że brak rodzeństwa tak negatywnie wpływa na dziecko.  Słyszałam za to inny stereotyp, że dzieci żłobkowe nie chcą dzielić się zabawkami. Co Wy na to?
Naturalne kosmetyki www.gaj-oliwny.pl: mydło aleppo, czarne mydło savon noir, masło shea, olejek migdałowy, olej nigella i cała reszta dóbr.
Renata.Ch. (postów: 381) Użytkownik portalu
60 punktów
2012.01.23 16:18
Ja słyszałam kiedyś taką anegdotkę o jedynakach właśnie. Na placu zabaw babcia widzi chłopca- jedynaka, który ostro walczy o swoje zabawki. Babcia komentuje ,,No, wiadomo, jedynak to samolub". Podobna sytuacja, tyle że o zabawki walczy maluch z trójką rodzeństwa. Babcia komentuje ,,No, wiadomo, dziecko walczy o swoje". Smutne, ale prawdziwe.
Stereotyp o dzieciach żłobkowych też niestety znam , odkąd ktoś przypadkiem mnie zapytał, czy młodsza córcia chodzi do żłobka, bo siostrzenicy nie chciała dać swojej lalki. No ludzie! Powstawanie stereotypów ma dość proste ,,podłoże". Ktoś zobaczy jedno dziecko, które nie chce się podzielić zabawką i akurat chodzi do żłobka, a potem komentuje, że ,,wszyscy" tacy są i ,,zawsze" sie tak zachowują. Jak dla mnie to czysta bzdura.
Ekomamusia nastolatki i dwuletniej dziewczynki Mój blog: http://www.ekorodzice.pl/blogi1570,inne-notki.html
enigma (postów: 706) Użytkownik portalu
131 punktów 131 punktów
2012.01.26 20:31
Myślę, że nie warto się przejmować takimi stereotypami. Mam wrażenie, że niektórzy ludzie byliby chorzy, jakby wszystkich nie "poszufladkowali";)
spodziewaj się niespodziewanego
choroba-na-smierc (postów: 310) Użytkownik portalu
44 punktów
2012.01.26 21:59
jestem ciekawa co będzie dalej z tym stereotypem jedynaka - jest niż demograficzny i jedynaków od zatrzęsienia...  btw, znajomy, który przez jakiś czas mieszkał w Chinach opowiadał, że gdy kogoś zapoznawał, padało pytanie "Masz rodzieństwo? Naaaaaprawdę???!!!" - ludzie byli zachwyceni i zdumieni, że inni mają rodzeństwo :) u nas może będzie podonnie. 
Naturalne kosmetyki www.gaj-oliwny.pl: mydło aleppo, czarne mydło savon noir, masło shea, olejek migdałowy, olej nigella i cała reszta dóbr.
Renata.Ch. (postów: 381) Użytkownik portalu
60 punktów
2012.01.27 15:45
Smutne, gdyby tak sie stało, w koncu rodzeństwo to naprawdę wspaniała rzecz. Ale nikt nie ma prawa być szufladkowany jako gorszy tylko dlatego, że jest jedynakiem. Zwłaszcza, że często gdy sie rozejrzymy i poszukamy osoby najbardziej zorganizowanej, spokojnej, umiejącej sobie radzić z problemami i optymistycznie nastawionej do życia, okazuje się, że jest to właśnie... jedynak :)
Ekomamusia nastolatki i dwuletniej dziewczynki Mój blog: http://www.ekorodzice.pl/blogi1570,inne-notki.html
lilify (postów: 37) Użytkownik portalu
40 punktów
2012.04.20 18:47
ja jestem jedynaczką i nie czuję się jakoś inaczej lubię ludzi, zwierzęta i staram się nie być egoistką i mam dwójkę dzieci  
bronzowykapec (postów: 6) Użytkownik portalu
40 punktów
2012.10.08 23:06
Jestem posiadaczką jedynaczki, jeszcze jedynaczki :D ale już nie długo i odkąd sięgam pamięcią nigdy nie miałam problemów z egoizmem mojego dziecka, sama pakowała swoje zabawki do domu dziecka, ubranka, sama oddała rower dziewczynce która go nie miała, wiedząc że drugiego długo nie dostanie, fakt jest jedna zabawka, której do dziś nie daje nikomu dotknąć (ma teraz 11 lat), nikomu, nawet mi, jeżeli trafia do prania, to muszę prać tak, żeby na wieczór była sucha i jest to ogromny pluszowy pies z którym śpi od maluszka. Jak się okazało 3 miesiące temu, że jestem w ciąży usłyszałam, to teraz masz przegwizdane, teraz Ci pokaże co potrafi i pokazała. Podzieliłam się tą informacją z moją córą, przyjęła jak to ona z głową w górze i powiedziała, że musi to przemyśleć, a na drugi dzień zamiast bułek do szkoły kupiła skarpetki, pastelowe w kwiatki, stwierdziła, że wyglądam tak ślicznie, że musi być dziewczynka. Od prawie trzech miesięcy robi zakupy, myje naczynia i pociesza jak wyję i hormony szaleją, jest Kochana, jest czuła i jest moim najlepszym przyjacielem. Mamusiu będzie dobrze powiedziała, a potem wybrała wózek, łóżeczko, pomaga w zdobywaniu ubranek. Oszalałam ze szczęścia. Mam mądre i kochane dziecko. Czasami się nim pozajmuję, ale nie za często, stwierdziła ostatnio :)
Gruszka, jabłko, a może klepsydra? Sprawdź swój kształt!

Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »
Pieluchy wielorazowe podbiły już serca wielu ekomam. O ich zaletach mówi się coraz głośniej i śmielej… W jaki sposób wielorazówki zaskarbiły sobie przychylność rodziców? I dlaczego tradycyjne jednorazówki są zmorą ekologów? Rozwiąż quiz i dowiedz się więcej...
Najlepsze prezenty świąteczne
zrobione własnoręcznie np. techniką decoupage
praktyczne, takie które przydadzą się w domu, a nie będą tylko ozdobą
dobra książka - ma szanse trafić w gust każdego
karta podarunkowa
inne