Ekorodzice

agnieszka (postów: 165) Użytkownik portalu
66 punktów
2011.03.24 13:34
Jak wiemy poczucie własnej wartości ma w psychologii fundamentalne znaczenie. W zależności od wysokiej lub niskiej samooceny pozytywnie, bądź negatywnie postrzegamy swoje zdolności, czy osiągnięcia.Wiadomo, że cły proces jest powiązany z relacjami w rodzinie i miłością, jaką dzieci obdarzane są we wczesnym dzieciństwie, relacjami z grupa rówieśniczą, osiągnięciami nie tylko w nauce, ale i sporcie, zajęciach artystycznych. Reasumując można powiedzieć, że uczucie jakim obdarzyliśmy dziecko w okresie niemowlęcym, pomaga rozwijać u maluszków poczucie bezpieczeństwa i wiarę w siebie, albo niszczy je ... na zawsze? Właśnie jak myślicie, czy to ile czasu i w jaki sposób spędzamy z niemowlakiem ma wpływ na jego przyszłe życie?
wielodzietna (postów: 332) Użytkownik portalu
310 punktów 310 punktów 310 punktów 310 punktów
2011.03.24 20:37
Pewnie że ma! Już u trzytygodniowych noworodków zachowania związane z uwagą objawiają się w dwojaki sposób. Kiedy np pokazuje się im przedmiot z odległości ok 30cm ich buzia przyjmuje wyraz zaobsorbowania i natężenia, natomiast w obecności matki są spokojne i wyciszone.
Obecność matki zachęca dziecko do poznania świata. Zarówno niemowlęta, jak i starsze dzieci potrzebują życzliwego, serdecznego otoczenia, żeby się rozwijać. Poczucie zaufania zbudowane od najmłodszych lat z matką, ojcem i innymi osobami pozwala malcowi wykształcić w sobie poczucie wartości.

Jeśli chodzi o starsze dzieci, trzeba być jeszcze ostrożniejszym w swych działaniach. Gdy dziecko przeżywa kolejne porażki, traci szacunek do samego siebie. Atmosfera ciągłego rozczarowania dzieckiem sprawia, że często są one sfrustrowane i starają się dominować nad nami rodzicami- pokazać kto tu rządzi... Z pewnością nie należy wyolbrzymiać niepowodzeń dziecka i dramatyzować sytuacji. Najgorsze co można powiedzieć to Ty i tak niczego nie zrozumiesz! Oj dzieci dużo rozumieją i takie słowa mogą jedynie obniżyć wiarę w siebie naszego dziecka, a tego chyba nikt z nas nie chce...?
Ostatnia zmiana: 2011.03.24 20:38
dikande (postów: 23) Użytkownik portalu
21 punktów
2011.03.29 20:31
Zawsze miałam problemy z samooceną. wszystko wynosimy z domu. Patrząc na swoje dzieciństwo i lata młodzieńcze, najbanalniejsze teksty ze strony rodziców czy rówieśników potrafiły mi zrobić niezły mętlik w głowie. Do dziś pamiętam niektóre...
Teraz jako matka walczę z tym i chcę, by moje dzieci nie usłyszały nigdy czegoś, co skrzywi je na długie lata. Banalne  żartowanie "pulpecik, kluska..." bywają raniące.
Staram się jak najwięcej czasu spędzać z synami na zabawie, rozmowie, przytulaniu. Dla malucha cenne jest, kiedy chwalimy, motywujemy. Ale nie bez przesady, czasem motywacja jest niezbyt trafna:)) (np. sznurowanie butów: "to nie jest trudne, poradzisz sobie")
Myślę, że dziecko powinno mieć oparcie w rodzicu, wiedzieć że rodzic będzie, kiedy coś mu się uda lub nie. I nie ma co oceniać dziecka, lepiej mówić o faktach, rozmawiać...i kochać:)

Renata.Ch. (postów: 381) Użytkownik portalu
60 punktów
2011.07.02 12:51
Właśnie jak myślicie, czy to ile czasu i w jaki sposób spędzamy z niemowlakiem ma wpływ na jego przyszłe życie?


Myślę, że zdecydowanie tak. Maluszek powinien być lulany, bujany i kołysany, żeby czuł, iż rodzice go kochają. ,,Nie liczy się ilość, ale jakoś". To prawda, ale powiedzenie sprawdza się raczej w przypadku starszych dzieci. Z niemowlęciem trzeba po prostu być. I nawet jeśli wydaje nam się, że za wiele jeszcze nie rozumie, to trzeba chwalić, motywować, zachęcać. ,,Brawo, twoja wieża jest wspaniała" ,,Twój rysunek jest naprawdę piękny". Nawet jeśli pierwsze dzieło roczniaka to raczej bochomazy to i tak bądź szczęśliwa. Ciesz się z każdego ,,gu-gu" i zjedzonej samodzielnie zupki. I, kroczek po kroczku, buduj w niemowlęciu poczucie własnej wartości. Dzieci małe są tylko przez chwile, a potem nie da się już nadrobić tego, co teraz straciliśmy. 


Ekomamusia nastolatki i dwuletniej dziewczynki Mój blog: http://www.ekorodzice.pl/blogi1570,inne-notki.html
Gruszka, jabłko, a może klepsydra? Sprawdź swój kształt!

Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »
Pieluchy wielorazowe podbiły już serca wielu ekomam. O ich zaletach mówi się coraz głośniej i śmielej… W jaki sposób wielorazówki zaskarbiły sobie przychylność rodziców? I dlaczego tradycyjne jednorazówki są zmorą ekologów? Rozwiąż quiz i dowiedz się więcej...
Najlepsze prezenty świąteczne
zrobione własnoręcznie np. techniką decoupage
praktyczne, takie które przydadzą się w domu, a nie będą tylko ozdobą
dobra książka - ma szanse trafić w gust każdego
karta podarunkowa
inne