Ekorodzice

madzioch (postów: 173) Użytkownik portalu
40 punktów
2011.10.29 21:45
w dzielnicy gdzie mieszkam ludzie jak się zaczyna sezon grzewczy masowo palą śmieci, wiem to stąd ze po prostu czuć, śmierdzi tak że szkoda gadać, nie da się normalnie otworzyć okna, niektórzy się nawet przyznają otwarcie do palenia śmieci. gdy widzę ze ktoś pali opony i inne śmieci na ogródkach działkowych, które są obok, to zwracam uwagę, a jak to nic nie daje dzwonię po straż miejską, niestety... Ostatnio znalazłam ogłoszenie fundacji Arka o bezpłatnych ulotkach" kochasz dzieci nie pal śmieci", poprosiłam o przesłanie mi ich, rozniosę po sąsiadach. ale obawiam się, że to za mało.. a może wy znacie jakieś skuteczne metody walki z palaczami śmieci? byłabym wdzięczna za porady.
enigma (postów: 706) Użytkownik portalu
131 punktów 131 punktów
2011.10.29 21:58
W Olsztynie można to zgłosić do straży miejskiej - może w innych miastach też?
spodziewaj się niespodziewanego
mamalka (postów: 185) Użytkownik portalu
23 punktów
2011.10.29 23:39
w dzielnicy gdzie mieszkam ludzie jak się zaczyna sezon grzewczy masowo palą śmieci, wiem to stąd ze po prostu czuć, śmierdzi tak że szkoda gadać, nie da się normalnie otworzyć okna, niektórzy się nawet przyznają otwarcie do palenia śmieci. gdy widzę ze ktoś pali opony i inne śmieci na ogródkach działkowych, które są obok, to zwracam uwagę, a jak to nic nie daje dzwonię po straż miejską, niestety... Ostatnio znalazłam ogłoszenie fundacji Arka o bezpłatnych ulotkach" kochasz dzieci nie pal śmieci", poprosiłam o przesłanie mi ich, rozniosę po sąsiadach. ale obawiam się, że to za mało.. a może wy znacie jakieś skuteczne metody walki z palaczami śmieci? byłabym wdzięczna za porady.


Prawo polskie zabrania palenia śmieci w domowych piecach. Taki występek podlega karze grzywny do 500 zł. W większych miastach często widoczne są kampanie społeczne informujące o tego rodzaju wykroczeniach i szkodach, jakie powodują. No ale skoro już sprawdziłaś na sąsiadach, że szkodliwe działanie na środowisko palenia w piecach śmieci ich nie zainteresuje, to może utrata 500 zł z domowego budżetu może się okazać skuteczna ! ;)


Renata.Ch. (postów: 381) Użytkownik portalu
60 punktów
2011.10.30 12:24
Myślę, że straż miejska powinna się tym zainteresować. Jeśli mieszkasz na wsi, to można zgłosić w gminie.
Ekomamusia nastolatki i dwuletniej dziewczynki Mój blog: http://www.ekorodzice.pl/blogi1570,inne-notki.html
Konto użytkownika zostało zablokowane lub skasowane
madzioch (postów: 173) Użytkownik portalu
40 punktów
2011.10.31 11:44
ehh ,właśnie sie boje ze ulotki trafia do pieca, ale z drugiej strony warto spróbować. wiedzę ze to niełatwa sprawa,dziwi mnie ze tym ludziom syf nie przeszkadza, bo czasem jest zadymione ze az czarno..
mamalka (postów: 185) Użytkownik portalu
23 punktów
2011.11.26 01:30
No i stało się. W Krakowie mamy przekroczone i alarmujące zanieczyszczenie powietrza spowodowane spalaniem śmieci w domowych kotłowniach i piecach. Dzięki temu dzieci mają zabronione wyjście na powietrze przez najbliższe dni, apele codziennie te same. Doszłam więc właśnie do wniosku,że kara grzywny to za mało i powinno się więzieniem karać.Może by doszło ludziom w ciupie do głowy co porobili i że dzieci niczym w więzieniu się czują nie mogąc wyjść na place zabaw i spacery, jak codzień przywykły.
madzioch (postów: 173) Użytkownik portalu
40 punktów
2011.11.26 12:58
to straszne, przerażające po prostu. ja nigdy nie słyszałam o tym zeby ktoś otwarcie w jakims mieście mówił, ze nie poleca się dzieciom wychodzić na dwór bo powietrze zanieczyszczone. w gdańsku takich akcji nie było, może za dużo przemysłu wiec cicho siedzą.
Renata.Ch. (postów: 381) Użytkownik portalu
60 punktów
2011.11.26 13:51
To jest okropne, jak bardzo zanieczyszczone są teraz miasta. Na przykład dziecko jadące w spacerówce przy drodze ,,średniego ruchu" wdycha więcej zanieczyszczeń niż dorosły stojący na ruchliwym skrzyżowaniu, bo znajduje sie na wysokości rur wydechowych samochodów.
Ekomamusia nastolatki i dwuletniej dziewczynki Mój blog: http://www.ekorodzice.pl/blogi1570,inne-notki.html
daszka (postów: 200) Użytkownik portalu
40 punktów
2012.01.16 09:16

Mieszkam na osiedlu domków jednorodzinnych budowanych w większości w latach 60 i 70-tych. Ludzie palą w piecu byle czym - ci mniej zamożni i ci bardziej zamożni też.  Zimą i latem - dla podgrzewania wody. Mam niestety takich sąsiadów, miasteczko jest niewielkie, straży miejskiej nie ma. Dla mnie to koszmar. Wyprowadziłam sie z miasta, żeby oddychać czystszym powietrzem a oddycham syfem. Latem czasami nie wywieszę prania na balkon, bo przesiąka smrodliwym dymem:(

 

 

 

 

HAART (postów: 395) Użytkownik portalu
226 punktów 226 punktów 226 punktów
2012.01.16 10:14
Mam wrażenie, że kampanie uświadamiające mogą pomóc ale te robione na większa skalę bo jedna ulotka nic nie zmieni.

Moim zdaniem tylko notoryczne informowanie straży miejskiej moze coś pomóc. Po 2-3 wizycie straży miejskiej i tłumaczeniu się może ktoś się zastanowi zanim wrzuci do pieca plastikowe butelki.

Oczywiście mam świadomość, że wiele rodzin robi tak z oszczędności i chyba z braku świadomości jak to szkodzi (wszystkim). W moim rodzinnym mieście jest dokładnie to samo.
 jeszcze kilka lat temu rodzice mieli piece kaflowe. Zawsze w domu odkładaliśmy papier  i  organiczne odpady. Zaznaczam - rodzice nie robili tego dla środowiska tylko dla oszczędności. Po co płacić więcej za wywóz śmieci :) Organiczne lądowały w kompostowniku a papier przydawał się do rozpalenia w piecach. Nigdy jednak nie palili plastiku. Nawet im to do głowy nie przychodziło... jakos tak naturalnie.
Mój KREATYWNY BLOG www.haart.pl
Gruszka, jabłko, a może klepsydra? Sprawdź swój kształt!

Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »
Pieluchy wielorazowe podbiły już serca wielu ekomam. O ich zaletach mówi się coraz głośniej i śmielej… W jaki sposób wielorazówki zaskarbiły sobie przychylność rodziców? I dlaczego tradycyjne jednorazówki są zmorą ekologów? Rozwiąż quiz i dowiedz się więcej...
Najlepsze prezenty świąteczne
zrobione własnoręcznie np. techniką decoupage
praktyczne, takie które przydadzą się w domu, a nie będą tylko ozdobą
dobra książka - ma szanse trafić w gust każdego
karta podarunkowa
inne