Ekorodzice

Jaki krem z filtrem wybrać?

Autor: Marta Tyszko 2022.04.13, 21:28

Stosowanie właściwej ochrony słonecznej chroni naszą skórę przed poparzeniami oraz negatywnymi skutkami działania promieni UV. Wrażliwość skóry na promieniowanie UV jest różna u osób z różnym fototypem skóry.

fot. Fototyp skóry – ochrona przeciwsłoneczna

Fototyp skóry to klasyfikacja typów skóry pod względem zawartej w niej melaniny. Zawartość melaniny zależy od rasy oraz ekspozycji na promieniowanie UV. Podział na 6 fototypów skóry wprowadził w 1975 roku dr Thomas Fitzpatrick z Harvard Medical School. Zgodnie z klasyfikacją opartą o obserwację reakcji skórnych po pierwszej w roku ekspozycji na mocne południowe słońce przez 30 minut wyróżniono następujące fototypy:

Fototyp I
Jaki jest kolor skóry? blady, mleczny, biały
Jaki jest kolor włosów? jasny blond, rude
Jaki jest kolor oczu? jasnoniebieskie, jasnoszare jasnozielone
Czy skóra ulega poparzeniom? zawsze
Czy skóra się opala? nigdy
Czy występują piegi? bardzo dużo
Zalecana ochrona SPF: 50

Fototyp II
Jaki jest kolor skóry? jasny biały
Jaki jest kolor włosów? blond
Jaki jest kolor oczu? niebieskie, szare, zielone
Czy skóra ulega poparzeniom? zawsze
Czy skóra się opala? czasami
Czy występują piegi? sporo
Zalecana ochrona SPF: 30-50

Fototyp III
Jaki jest kolor skóry? jasny, lekko śniady 
Jaki jest kolor włosów? ciemny blond, jasny brąz
Jaki jest kolor oczu? zielone, szare, brązowe, ciemnoniebieskie
Czy skóra ulega poparzeniom? czasami
Czy skóra się opala? zawsze
Czy występują piegi? nieliczne
Zalecana ochrona SPF: 15-50

Fototyp IV
Jaki jest kolor skóry? śniady
Jaki jest kolor włosów? ciemnobrązowe, czarne
Jaki jest kolor oczu? piwne, czarne
Czy skóra ulega poparzeniom? nigdy
Czy skóra się opala? łatwo opala się na brązowo
Czy występują piegi? nie
Zalecana ochrona SPF: 12-50

Fototyp V i VI
Jaki jest kolor skóry? ciemny i czarny
Jaki jest kolor włosów? ciemnobrązowe, czarne
Jaki jest kolor oczu? piwne, czarne
Czy skóra ulega poparzeniom? nigdy
Czy skóra się opala? łatwo i mocno się opala
Czy występują piegi? nie
Zalecana ochrona SPF: 8-50

Oznakowanie SPF to skrót od Sun Protector Factor. Wysokość filtru określa czas, w jakim skóra ulegnie poparzeniu w stosunku do tego jak zareagowałaby na promieniowanie bez żadnej dodatkowej ochrony. Jeśli skóra bez zastosowania kosmetyków z filtrem przeciwsłonecznym już po 20 minutach na słońcu jest zaczerwieniona, to krem z filtrem 10 wydłuży ten czas o 10 razy, czyli do 200 minut (analogicznie krem z filtrem 15 wydłuży ten czas o 15 razy, czyli do 300 minut).

WAŻNE:
  1. Poziom SPF zastosowany w różnych kosmetykach nie sumuje się. Gdy użyjemy kremu do twarzy z filtrem SPF 20, a na to nałożymy podkład z filtrem SPF 15, to nasza ochrona przeciwsłoneczna wynosi SPF 20. 
  2. Częste natłuszczanie skóry podczas ekspozycji na słońce jest konieczne nie tylko ze względu na zapewnienie ochrony przed promieniowaniem UV, ale również przed jej wysuszeniem, które prowadzi do podrażnień.
  3. Warto pamiętać, że najniższa wartość SPF, jakiej stosowanie zaleca WHO, wynosi 15.

Promieniowanie UV jest groźne dla skóry 

Promieniowanie UVB, częściowo zatrzymywane przez chmury i szyby, w okresie letnim ma bardzo wysokie natężenie, dociera do warstw naskórka i powoduje opaleniznę.

Promieniowanie UVA nie jest blokowane przez chmury ani szyby, ma stałe natężenie bez względu na pogodę i porę roku. Promieniowanie to nie wywołuje na skórze zaczerwienienia, w związku z czym nie jesteśmy w stanie doraźnie zareagować i niekorzystne efekty jego działania widoczne są dopiero po latach. To właśnie UVA jest przyczyną powstawania wolnych rodników, fotostarzenia skóry, destrukcji elastyny i kolagenu, utraty jędrności, powstawania zmarszczek oraz zaburzeń pigmentacji (przebarwień) i nowotworów skóry. 

Poziom promieniowania UV zależy od środowiska, w jakim się znajdujemy i od wysokości, na jakiej przebywamy. Piasek i śnieg podnoszą jego intensywność, ponieważ odbijają promienie. Na wartość promieniowania ma także wpływ poziom ozonu w atmosferze, który można sprawdzić na stronach meteorologicznych.


UWAGA! Gorąco zachęcamy do przygotowania domowego filtru do skóry. Przepis znajdziecie na portalu.

Choć satysfakcja z samodzielnie przygotowanego kremu będzie ogromna, to nie wszyscy z nas zechcą zamienić dom w kosmetyczną mini fabrykę. Rozsądną alternatywą wobec domowych kosmetyków mogą być zakupy w zaufanych drogeriach: https://www.drmaxdrogeria.pl/mama-i-dziecko.


Najnowsze na blogach

Prowadzi sklep gaj-oliwny.pl i promuje ideę zdrowej pielęgnacji wspierającej fizjologiczne funkcje skóry. Filozof i mama małej dziewczynki. Od kilku lat swym urokiem urzekają ją kosmetyki naturalne, szczególnie mydła wytwarzane zgodnie z tradycyjnymi recepturami (syryjskie mydła z Aleppo, czarne mydło savon noir, czarne mydło afrykańskie, mydła marsylskie, kreteńskie i libańskie). Zwolenniczka "zielonej" pielęgnacji opartej o organiczne składniki. Wyznawczyni minimalistycznych rozwiązań kosmetycznych. Uwielbia oleje (kokosowy, migdałowy, z róży rdzawej, jojoba, z czarnuszki) i nie wyobraża sobie życia bez glinki ghassoul. Eksperymentuje z surowcami, wyrabiając z prostych receptur znakomite kosmetyki ekologiczne. Eliminuje chemikalia w swoim otoczeniu, docenia BIO, FairTrade oraz slow. Nawołuje, aby szukać rozwiązań wewnątrz Natury i czerpać z dóbr, które nam oferuje. Profil Marta Tyszko na google+
Zobacz wszystkie »
W długie weekendy najchętniej:
Wyjeżdżamy z miasta na łono natury tam, gdzie nas poniesie.
Z dużym wyprzedzeniem przygotowujemy wyjazd i plan zwiedzania.
Szukamy dla dzieciaków atrakcji w mieście.
Aktywnie spędzamy czas, np. jeżdżąc na rowerze.
Odpoczywamy w domu przy telewizji
Nie robimy planów – działamy spontanicznie.