Ekorodzice

Jak wybrać matę do zabawy dla dziecka?

Autor: Redakcja ekorodzice.pl 2021.02.16, 13:07

Istnieje wiele zabawek, które nadają się nawet dla najmłodszych dzieci. Jednym z ciekawszych rozwiązań dla niemowlaków są piękne, wielobarwne i niezmiernie praktyczne maty edukacyjne. Jak wybrać optymalny produkt, żeby mieć pewność, że dziecko będzie w pełni bezpieczne i zyska szansę na prawidłową stymulację różnych zmysłów? O tym wszystkim opowiemy poniżej.

Czym są maty edukacyjne?

Maty edukacyjne to niezmiernie praktyczny rodzaj zabawek, który łączy miękkie podłoże do odpoczynku lub nauki raczkowania dla najmłodszych z wieloma rodzajami zabawek, co przykuwa uwagę maluchów.

Maty bywają mocno zróżnicowane. Wykonuje się je z rozmaitych materiałów oraz wyposaża w szereg akcesoriów, które mogą być szczególnie atrakcyjne dla małych użytkowników.

Dlaczego warto stosować maty do zabawy?

Maty edukacyjne to bezpieczna przestrzeń do zabawy dla najmłodszych. Wyposaża się je w rozmaite zabawki, które mogą zaciekawić niemowlaka.

Oprócz tego większość dostępnych na rynku mat, jak te oferowane na stronie: https://wozki-foteliki.pl, została wykonana z mocno zróżnicowanych materiałów, dzięki czemu maluch nie tylko przyjemnie spędza czas, ale też uczy się rozpoznawania nowych faktur, kształtów i dźwięków. Maty wspierają zatem prawidłowy rozwój dziecka od pierwszych miesięcy życia.

Od kiedy można stosować maty edukacyjne?

Maty mogą być używane jako bezpieczne miejsce dla dziecka już od pierwszych miesięcy życia. Zaciekawienie zabawkami pojawia się jednak dopiero w okolicy 3. miesiąca życia. Wówczas dziecko zaczyna interesować się położonymi na macie lub zawieszonymi na pałąku nad jego głową zabawkami lub próbuje je złapać i włożyć do buzi.

Około 6. miesiąca życia dzieci zaczynają się przekręcać z leżenia na brzuszku, uczą się siadać i raczkować, a także sięgają po zabawkami. Mata staje się zatem placem zabaw – odpowiednią przestrzenią do bezpiecznego i kontrolowanego poznawania świata przez małych odkrywców.

Na co zwracać uwagę podczas poszukiwań maty?

Podstawową kwestią, gdy wybiera się matę do zabawy dla niemowlaków, są zawsze względy bezpieczeństwa. Warto sięgać po sprawdzone, certyfikowane produkty z materiałów przyjaznych dla małych użytkowników.

Mata edukacyjna powinna być odpowiednio gruba, by chronić dziecko przed bolesnym upadkiem. Modele dla najmłodszych bywają nawet niekiedy wyposażone w dodatkowe podwyższenia po bokach z gąbki lub poduszki, żeby dziecko przypadkowo nie spadło na podłogę. Wszystkie materiały powinny być proste do utrzymania w czystości.

Niezmiernie ważny jest rozmiar maty. Warto wybierać rozwiązania pozwalające na to, by dziecko mogło się bezpiecznie i swobodnie obracać. Jeśli szuka się modelu na dłuższy czas zdecydowanie lepiej sprawdzają się te większe, które sprostają zarówno wymaganiom dziecka trzymiesięcznego, jak i rocznego.

W końcu trzeba też wspomnieć o zabawkach. Najlepiej sprawdzają się maty edukacyjne z mocno zróżnicowanymi elementami. Zapewniają bowiem bezpieczną i przyjemną przestrzeń do zabawy, która szybko nie znudzi się małemu odkrywcy, intensywnie poznającemu świat.

Mata edukacyjna jako prezent dla malucha?

Maty edukacyjne to świetne rozwiązanie, które idealnie sprawdza się już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Produkty tego typu mogą zatem stać się świetnym pomysłem na prezent dla maluchów.

Zanim jednak podejmie się decyzję zakupową, warto skonsultować się z rodzicami niemowlaka, aby mieć pewność, że wybrany produkt na pewno spełni ich oczekiwania i będzie optymalny dla nowego członka rodziny.


Przeczytaj także:

Zabawki na ogród – jak skompletować zestaw dla swojej pociechy?

Zabawki na ogród – jak skompletować zestaw dla swojej pociechy?

Mieszkasz w domu z ogrodem? Możesz zorganizować nie tylko piękną przestrzeń z ulubionymi kwiatami, krzewami, pnączami i drzewami, ale także miejsce typowo rekreacyjne. ... więcej »
Rozwój mowy dziecka – od 0. do 7. roku życia

Rozwój mowy dziecka – od 0. do 7. roku życia

W procesie kształtowania się mowy dziecka ważny jest już okres prenatalny - w czwartym miesiącu życia płodowego powstają ośrodki mowy. W okresie niemowlęcym na prawidłowy rozwój mowy dziecka korzystnie wpływa karmienie piersią - ssanie... więcej »
Wszystko o naturalnych placach zabaw

Wszystko o naturalnych placach zabaw

– Dawniej, gdy brakowało zabawek, dzieci same wymyślały różnego rodzaju gry, rysowały piaskiem, tworzyły szałasy, wspinały się na drzewa. Chcieliśmy stworzyć takie miejsce, w którym dzieci mają coś do powiedzenia, które nie jest... więcej »
Wokół zabawy

Wokół zabawy

Roli, jaką zabawa pełni w życiu dziecka, nie sposób przecenić. Przez pierwsze lata to główny motor rozwoju malucha. Po prostu - zabawa to WAŻNA sprawa. Ale… w świecie dorosłych jak coś jest ważne, to od razu staje się też PO-WAŻNE.... więcej »
Czy nauka programowania dla dzieci różni się od tej dla dorosłych?

Czy nauka programowania dla dzieci różni się od tej dla dorosłych?

Współczesne czasy wymagają zarówno od dzieci jak i osób dorosłych szybkiego reagowania na zmiany technologiczne oraz łatwości w adaptowaniu się do nowego środowiska. Wszystkie te cechy kształtuje nauka programowania, która ostatnio staje... więcej »


Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »