Ekorodzice

Jak rozmawiać z dzieckiem o seksie?

Autor: Alicja Sieklucka 2010.02.12, 11:46
fot. www.sxc.hu
Większość rodziców, głównie matek (ojcowie zdają się tego tematu nie zauważać - tak wygodniej), nie rozmawia z dziećmi o seksie. Dorośli wolą udawać, że nie ma problemu. Liczą na szkołę czy Internet, za bardzo wierzą nastolatce lub nastolatkowi. Niekiedy grożą, straszą lub milcząco czy zdawkowo podsuwają lekturę.


Kluczowe kwestie

1. Najważniejsze czy dziecko lubi siebie, czy szanuje siebie jako człowieka, czy zna i umie bronić swoich granic, czy potrafi mówić "nie", czy kocha siebie.  Zastanów się, jak twoje dziecko podchodzi do porażek oraz konfliktów, czy nauczyło się tego w swoim nastoletnim życiu, czy może liczyć na Ciebie, jeśli ma problem. Jeśli uważasz, że tak jest - to upewnij się, czy ono o tym wie.

2. Nieważne, czy jest to małe dziecko czy nastolatek - każde dziecko nas naśladuje i od nas się uczy. Uczy się... czułości, okazywania uczuć, stosunku do drugiej osoby, do przeciwnej płci - porozmawiaj z nim o tym. Przecież seks to nie tylko fizyczność, ale też sposób traktowania partnera.


Ten pierwszy raz

Niełatwo rozmawiać z dzieckiem o seksie, a niestety dojrzałość fizyczna wyprzedza psychiczną i społeczną. Intymne tematy najlepiej z córką omówi matka, a z synem ojciec. Ważne, by się od nas dowiedzieli, jak istotny jest "ten pierwszy raz", że warto świadomie wybrać partnera oraz okoliczności. Oczywiście musimy im wytłumaczyć, dlaczego i jak powinni się zabezpieczać, ze szczególnym uwzględnieniem prezerwatywy. A także, że tylko dobrze założona zabezpiecza przed ciążą, AIDS i chorobami wenerycznymi, które wciąż stanowią wielki problem i często są przyczyną wizyt w gabinetach wenerologów.


Jak przeprowadzić rozmowę:

1. Jak zacząć - znajdź pretekst, np. ciąża sąsiadki, ciąża nastolatki w jakimś telewizyjnym programie lub gdy córka opowiada Ci o relacjach koleżanek z kolegami ( kto kogo rzucił, z kim chodzą itp.).

2. Znajdź taki czas, żeby Wam nikt nie przerywał. Zadbaj o nastrój (wspólna filiżanka herbaty czy lody). Powiedz - "moja mama nigdy ze mną na te tematy nie rozmawiała. Obiecałam sobie, że nie popełnię tego błędu w stosunku do Ciebie, chociaż jest mi bardzo trudno".

3. Sama sprawdź, czy masz wystarczającą wiedzę i czy na te rozmowę Ty jesteś gotowa mentalnie. Przyznaj przed sobą: "mam dziecko - osobę seksualną". Jeśli w rozmowie wyniknie, że nie masz wystarczającej wiedzy czy umiejętności mówienia o seksie - przyznaj się do tego, powiedz jak się czujesz.


4. Nie strasz seksem. Większą uwagę przykładaj do relacji i zabezpieczenia niż fizyczności. Zaprowadź do ginekologa. Pierwszy raz dziewczęta wolą pójść do pani ginekolog.

5. Porozmawiajcie o tym, jak cudowne są romantyczne uniesienia, tęsknoty, "zalecanie się". Powiedz, że zaczynanie od końca lub zbyt szybki początek pozbawia wielu doznań, których nie da się już przywrócić.

6. Nie pytaj córki, czy ,,to" już zrobiła. Nie masz takiego prawa. Jeśli jesteście ze sobą naprawdę blisko, sama ci powie albo się domyślisz. Doświadczanie miłości przez nastolatka może być silnie destrukcyjne, szczególnie w następstwie miłości nieodwzajemnionej.

7. Zapewnij, że zawsze może na Ciebie liczyć.

Powodzenia!


Przeczytaj także:

Bliźniaki a Rodzicielstwo Bliskości

Bliźniaki a Rodzicielstwo Bliskości

Zanim zostałam mamą, marzyłam, że wcielę wszystkie porady związane z rodzicielstwem bliskości: noszenie w chuście, karmienie piersią na żądanie, budowanie więzi poprzez bliski kontakt czy stosowanie wielorazowych pieluszek. Do macierzyństwa... więcej »
Ekomama o rodzicielstwie bliskości

Ekomama o rodzicielstwie bliskości

Dla mnie rodzicielstwo bliskości to świadome rodzicielstwo. Cechy, znaki szczególne: eksplozja miłości, szczęście niepojęte, kosmiczna energia! Powrót do pierwotnego szczęścia, beztroski, niczym niezachwianego, czystego uczucia. Pojawienie... więcej »
Bezpieczne zabawki

Bezpieczne zabawki

Zabawa jest naturalną czynnością każdego dziecka, sprawiającą mu przyjemność, a także wspomagającą jego rozwój. Oprócz niewątpliwych walorów estetycznych i edukacyjnych każda zabawka powinna zatem spełniać ściśle określone normy... więcej »
Ja, Smoczyca i Attachment Parenting

Ja, Smoczyca i Attachment Parenting

Zazwyczaj nie czytam poradników. Rodzicielstwo Bliskości było więc dość abstrakcyjnym terminem, który pojawiał się gdzieś w trakcie przygotowań do pojawienia się dziecka. Pojawiał często, bo już w ciąży wiedziałam, że będę... więcej »
Problemy adaptacyjne dziecka w przedszkolu

Problemy adaptacyjne dziecka w przedszkolu

Spróbuj cofnąć się do swoich dziecięcych lat. Czas beztroski i zabawy? Cudowne przyjaźnie, czasem tylko sprzeczki o zabawki? Idylla? Niekoniecznie. W każdym razie nie dla wszystkich. Czy ktoś z dorosłych pamięta o problemach, które pojawiły... więcej »


Najnowsze na blogach

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego - Wydziału Pedagogicznego. Na macierzystej uczelni ukończyła również Studia Podyplomowe w zakresie "Profilaktyka Społeczna i Resocjalizacja" oraz "Wychowanie Seksualne". Otrzymała dyplom Gnieźnieńskiej Wyższej Szkoły Humanistyczno-Menedżerskiej "Milenium" - Studia Podyplomowe w zakresie "Organizacji i Zarządzania", "Menedżer w Oświacie" oraz Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku w zakresie "Integralna edukacja wczesnoszkolna z językiem angielskim".

Ukończyła dziesiątki szkoleń, m.in: rozwoju dzieci i młodzieży, rozwiązywania problemów wychowawczych i konfliktów, asertywności, uzależnień, komunikacji interpersonalnej. Za swa pracę otrzymała nagrodę od prezydenta miasta Włocławka, jak również najwyższe odznaczenie resortowe - Medal Komisji Edukacji Narodowej.

Kilka słów o sobie:
Od bardzo wielu lat moją pasją jest psychologia. Szczególnie poznawanie mechanizmów, które kierują naszym postępowaniem. Interesuje mnie samorozwój: NLP, Inteo, couching, joga... Jestem dyplomowanym nauczycielem i pedagogiem szkolnym. Przez lata wykorzystywałam swoją wiedzę, wykładając na kursach kwalifikacyjnych dla nauczycieli z pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej. Od 6 lat jestem kuratorem społecznym. Prywatnie jestem szczęśliwą mamą dwójki dorosłych dzieci.

Zobacz wszystkie »

Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »