Ekorodzice

Moje dziecko się masturbuje...

Autor: Alicja Sieklucka 2010.04.12, 10:56
Rodzice martwią się, kiedy zauważą, że ich dziecko się masturbuje. Pytają wtedy: jak reagować i co w tej sytuacji robić?

fot. www.sxc.hu


Między pierwszym a trzecim rokiem życia okazjonalna masturbacja jest normalnym zachowaniem u wielu małych dzieci. Poznając swoje ciało, dotykając bogato unerwionych narządów płciowych, maluch zauważa, że jest to przyjemniejsze niż dotykanie innych części ciała. Nie ma to nic wspólnego z przedwczesnym rozbudzeniem seksualnym. Tak samo poznaje palce u nóg czy kciuki. Może to być reakcja na ciepło, stres, wodę lub pojawić się bez przyczyny. Najczęściej tak samo jak niespodziewanie się zaczęło, tak niespodziewanie kończy. W wieku 5-6 lat bywa, że dzieci masturbują się na osobności i dla rozładowania napięcia.

Dlaczego ono „to” robi?

1. Może jest chore – ma robaki, problemy z moczem, choroby neurologiczne – zbadaj to! 

2. Może nudzi się – zapewnij dziecku dużą ilość bodźców (zabawek, ruchu, kolorów, ludzi wokół…).

3. Może ma za mało ruchu – pozwól na chodzenie i poznawanie świata ( nie tylko w kojcu).

4. Może czuje się samotne, opuszczone, zaniedbane emocjonalnie. Pamiętaj, że jest to odczucie subiektywne i mimo, iż Ty nie widzisz powodu, by dziecko tak się czuło- ono się tak czuje! Znam sytuację, gdy dwuletnie dziecko ,raz jeden, obudziło się, nie zobaczyło matki i zafundowało jej trzymanie się za spódnicę do ukończenia sześciu lat. To wydarzenie spowodowało taki lęk! Obawę, że matka może odejść! Na inne dziecko, z pewnością, to zdarzenie nie miałoby żadnego wpływu. Każdy z nas jest Inny.

5. Może ten lęk jest w przedszkolu lub szkole?

6. Może dziecko sobie z czymś lub kimś nie radzi? – może przeżywa jakieś napięcie i tak je rozładowuje?

7. Może nie jest śpiące lub zbyt zmęczone, by usnąć? Często rodzice sygnalizują, że dzieci masturbują się w takich sytuacjach. Kiedyś zadziałało – próbują ponownie.

8. Zwróć uwagę na swój stosunek do dziecka – czy Ciebie ono nie denerwuje (ono to wyczuje), czy masz wystarczającą cierpliwość?

9. Przyjrzyj się relacjom w rodzinie. Teraz pewnie nastraszyłam połowę czytelników. Spokojnie – w każdej rodzinie są jakieś napięcia, a Ty z pewnością niekiedy czujesz zmęczenie i odczuwasz brak cierpliwości. Masz do tego prawo. Małe dziecko potrafi dać nieźle w kość – wymęczyć, zirytować. Chodzi mi o sytuacje bardzo trudne, które przekładają się na ogólną atmosferę w domu.  Niekiedy tak reagują dzieci molestowane lub te, które obserwowały współżycie rodziców lub onanizm osoby dorosłej.


Tagi: dziecko   problem   seks   masturbacja  


Komentarzy: 3
{opis}
08.08.2011 10:11 - agnieszka
Dziś na spacerze w parku spotkałam stara znajomą i w trakcie naszej rozmowy jej 3 letnia córeczka bez obciachu zaczęła "działać' Byłam w szoku, ale udawałam, że nic nie widzę... Faktycznie może to być kłopotliwy nawyk dla rodziców...
{opis}
06.08.2010 23:11 - mama_Igorka
Jeszcze wszystko przede mną, ale dobrze że o tym piszecie, bo nie miałam pojęcia, że takie zjawisko istnieje... aż wstyd się przyznać, ale masturbacja kojarzyła mi się wyłącznie z nastolatkami!
{opis}
14.04.2010 18:40 - mama_stasia
Świetnie, że zostało tu poruszone zagadnienie masturbacji u dzieci. Mało osób ma odwagę powiedzieć o tym głośno. BRAWO!!!

Najnowsze na blogach

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego - Wydziału Pedagogicznego. Na macierzystej uczelni ukończyła również Studia Podyplomowe w zakresie "Profilaktyka Społeczna i Resocjalizacja" oraz "Wychowanie Seksualne". Otrzymała dyplom Gnieźnieńskiej Wyższej Szkoły Humanistyczno-Menedżerskiej "Milenium" - Studia Podyplomowe w zakresie "Organizacji i Zarządzania", "Menedżer w Oświacie" oraz Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku w zakresie "Integralna edukacja wczesnoszkolna z językiem angielskim".

Ukończyła dziesiątki szkoleń, m.in: rozwoju dzieci i młodzieży, rozwiązywania problemów wychowawczych i konfliktów, asertywności, uzależnień, komunikacji interpersonalnej. Za swa pracę otrzymała nagrodę od prezydenta miasta Włocławka, jak również najwyższe odznaczenie resortowe - Medal Komisji Edukacji Narodowej.

Kilka słów o sobie:
Od bardzo wielu lat moją pasją jest psychologia. Szczególnie poznawanie mechanizmów, które kierują naszym postępowaniem. Interesuje mnie samorozwój: NLP, Inteo, couching, joga... Jestem dyplomowanym nauczycielem i pedagogiem szkolnym. Przez lata wykorzystywałam swoją wiedzę, wykładając na kursach kwalifikacyjnych dla nauczycieli z pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej. Od 6 lat jestem kuratorem społecznym. Prywatnie jestem szczęśliwą mamą dwójki dorosłych dzieci.

Zobacz wszystkie »

Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »