Ekorodzice

Palenie zwiększa ryzyko ciąży pozamacicznej

Autor: Redakcja EKORODZICE.PL 2010.11.03, 14:52
fot. www.sxc.hu
To, że wdychanie dymu z papierosów wpływa negatywnie na nasze płuca, wiadomo już od dawna. Tym razem naukowcy udowodnili, że palenie nie pozostaje obojętne także na układ rozrodczy kobiety – zwiększa ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej aż czterokrotnie.

Wyniki badań opublikowane na łamach amerykańskiego miesięcznika „American Journal of Pathology” dowodzą, że istnieje związek między paleniem a występowaniem u kobiet ciąży pozamacicznej najczęściej rozwijającej się w jajowodzie, znacznie rzadziej w jajniku lub w jamie brzusznej.

U kobiet palących, mających za sobą ciążę pozamaciczną, wykryto dwukrotnie wyższy poziom białka PROKR1 w jajowodach niż u niepalących ze zdrową ciążą.

Odpowiedni poziom białka PROKR1 pozwala zapłodnionej komórce jajowej zagnieździć się w jajowodzie. Natomiast dwukrotnie wyższy poziom PROKR1 hamuje skurcze jajowodów, przez co przemieszczanie się komórki jajowej w stronę macicy jest utrudnione.

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Edynburgu dowiódł, że za szkodliwy poziom białka PROKR1 odpowiedzialna jest kotynina zawarta w dymie tytoniowym. Według szacunkowych obliczeń u palaczek ryzyko wystąpienia patologicznej ciąży zwiększa się czterokrotnie.


Źródło: www.dailymail.co.uk

Tagi: PROKR1   palenie   papierosy   kotynina  


Jeśli chcesz w pełni korzystać z możliwości i funkcjonalnosci serwisu Ekorodzice.pl, dołącz do nas! Rejestracja nie zajmie Ci więcej niż 2 minuty!
W długie weekendy najchętniej:
Wyjeżdżamy z miasta na łono natury tam, gdzie nas poniesie.
Z dużym wyprzedzeniem przygotowujemy wyjazd i plan zwiedzania.
Szukamy dla dzieciaków atrakcji w mieście.
Aktywnie spędzamy czas, np. jeżdżąc na rowerze.
Odpoczywamy w domu przy telewizji
Nie robimy planów – działamy spontanicznie.

Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »