Ekorodzice

Ekomalowanie

Autor: Joanna Pierzchniak 2010.06.02, 19:58
Różnego rodzaju farby, plastelinę czy klej można kupić w każdym sklepie papierniczym. Ale czy nie lepiej zrobić je samemu w domowym zaciszu? Zaangażujcie do pomocy maluchy, a my zdradzimy Wam kilka prostych i skutecznych sposobów na przygotowanie naturalnych środków plastycznych.

fot. www.sxc.hu

Wielu lekarzy nie zaleca dzieciom do 3. roku życia zabaw z użyciem farb, kleju, ciastoliny oraz plasteliny. Dlaczego? Chodzi tu o barwniki i szkodliwe substancje, które się w nich znajdują. Wprawdzie są farby do malowania twarzy czy rąk, ale tak naprawdę nikt nie jest wstanie stwierdzić w stu procentach, czy są one szkodliwe czy nie. Przez skórę dziecka do ciała przechodzi o wiele więcej substancji niż u dorosłych. Dla osób, które chcą mieć pewność, że ich maluch bawi się naturalnymi substancjami, które na pewno mu nie zaszkodzą, opiszę, jak ja sobie radzę.

Dziecięce farby

Małemu dziecku do szczęścia wystarczy czysty pędzel (najlepiej grubszy) i jeden kolor farby. Można ją zrobić z soku z buraka. Najpierw go myjemy i obieramy, a następnie ścieramy na tarce do ziemniaków. Uzyskaną papkę przekładamy na gęste sitko i przecedzamy za pomocą łyżki. Z jednego soczystego buraka starczy nam farby na jedno malowanie. Do soku nie dodajemy wody. Ja mojemu dziecku daje taką "buraczaną farbę" w małym słoiczku od dżemu. Malowanie samą wodą też jest fajne i niebrudzące. Swoje dzieła sztuki maluchy mogą tworzyć na desce do malowania lub na czystym kawałku chodnika.

Farby można tworzyć z różnych roślin – nadaje się do tego m.in.:
  • marchew,
  • szpinak,
  • maliny,
  • płatki róż,
  • jagody (najpierw barwią papier na różowo, a po wyschnięciu rysunek staje się fioletowy).

Zdrowa plastelina

Podobno istnieje jadalna ciastolina, ale ja osobiście takiej nie spotkałam. Ciasto z mąki i wody jest najlepsze. Można dołożyć barwników, które opisałam wyżej, w ten sposób uzyskamy kolorową masę. Najlepiej do bardzo ciepłej wody wsypać mąkę pszenną (może być razowa) i dobrze ugnieść. Ciasto nie powinno kleić się do rąk.

Bezpieczny klej

Wlewamy do garnka szklankę zimnej wody, dokładamy płaską łyżkę białej mąki pszennej i dobrze mieszamy. Gdy nie ma już grudek, podgrzewamy – ciągle mieszając, by zgęstniało. Po zagotowaniu musimy ostudzić i przelać do słoiczków. W lodówce dłużej się przechowuje. Ja z córką w ciągu dwóch dn wykorzystujemy taki klej. Bardzo dobrze łączy on papier i tekturę. Możemy nakładać go za pomocą pędzla albo dłoni.


Czy bycie "EKO" nie jest dziecinie proste:)?

Przeczytaj także:

Lepienie z plasteliny – zabawy dla początkujacych

Lepienie z plasteliny – zabawy dla początkujacych

Czy plastelina jest potrzebna naszym maluchom? Jak wykorzystać jej zalety do pobudzania dziecięcej wyobraźni? W jaki sposób lepienie i ugniatanie wpływa na rozwój dziecka? – wszystkim ekorodzicom podpowiada Aleksandra Kus – rzeźbiarka... więcej »
Zabawy umuzykalniające

Zabawy umuzykalniające

Najnowsze badania dowodzą, że słuchanie muzyki przez przyszłe mamy korzystnie wpływa na rozwój dziecka. Udowodniono, że muzyka klasyczna dobrze wpływa na inteligencję malucha. Stwierdzono również, że w przyszłości ułatwi mu naukę mowy,... więcej »
Odrysowujemy malucha

Odrysowujemy malucha

Jeśli rysujemy portrety naszych dzieci, to pójdźmy o krok dalej – i uwiecznijmy całą jego sylwetkę. Maluch kładzie się na dużym papierze, a my flamastrem odrysowujemy jego kształt. Potem dziecko samodzielnie dorysowuje pozostałe elementy,... więcej »
Zabawy z plasteliną dla małych dzieci – część III

Zabawy z plasteliną dla małych dzieci – część III

Gdy nasz szkrab nauczył się już robić kuleczki i przyklejać placuszki, na pewno zechce zobaczyć coś innego. Pokażmy mu nową sztuczkę. Z kawałka plasteliny zróbmy rulonik – wałeczek. Ulepmy go tak, aby dziecko dokładnie widziało,... więcej »
Wirujące tasiemki

Wirujące tasiemki

Wystarczy patyk i wstążka, aby spędzić aktywnie czas z własnym dzieckiem. Do gałązki mocujemy tasiemkę – im dłuższa, tym lepsza. Puszczamy skoczną muzykę i wywijamy patykiem tak, aby wstążka swobodnie falowała. Natomiast dziecko powinno... więcej »


Jeśli chcesz w pełni korzystać z możliwości i funkcjonalnosci serwisu Ekorodzice.pl, dołącz do nas! Rejestracja nie zajmie Ci więcej niż 2 minuty!

Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »