Ekorodzice

7 sposobów na oszczędzanie wody

Autor: Eko jeż 2018.07.15, 00:43

Ponad miliard osób na świecie nie ma dostępu do bieżącej wody. Jak zapowiadają prognozy w 2030 roku Europejczycy będą mieli poważny problem z wodą pitną... Podpowiadamy jak oszczędzać wodę w 7 prostych krokach.KROK 1 Jak oszczędzać wodę bieżącą?

Szum wody uspakaja i wprowadza nas w dobry nastrój, co nie oznacza, że zęby musisz myć przy otwartym kranie. Jeśli nie chcesz marnować wody zapomnij o myciu zębów lub goleniu się pod bieżącą wodą. Zakręcaj kran, gdy jest to potrzebne, a zaoszczędzisz nawet do  9 litrów na minutę. Bieżąca woda zdrowia nie doda, jeśli nie będziemy jej szanować!

KROK 2 Jaką wodę butelkową wybrać?

Kupuj wodę u sprawdzonych producentów. Dokonując nawet małych zmian w naszych przyzwyczajeniach możemy dbać o środowisko naturalne. Jednym z takich wyborów może być woda żywiec zdrój, która prowadzi akcję postronienatury.pl W ramach programu już od 10 lat producenci wody żywiec działają na rzecz przyrody, edukując i angażując Polaków do wspólnego dbania o środowisko naturalne. Do tej pory razem z partnerami Żywiec Zdrój posadził ponad 8 milionów drzew, odnowił 1150 km górskich szlaków i wsparł 133 lokalne inicjatywy ekologiczne.


KROK 3 Jak oszczędzać wodę w wannie? 

Krótki prysznic, będzie zawsze bardziej ekologicznym rozwiązaniem niż kąpiel w wannie.  Jednak są osoby, które wolą gorącą kąpiel. Szczególnie dzieci i kobiety nie są w stanie zrezygnować z wanny w swoim domu. Nie oznacza to jednak, że korzystając z wanny musisz marnować wodę. Jeśli  z niej korzystasz, napełniaj ją do połowy lub jednej trzeciej. Jedna kąpiel może oznaczać wówczas oszczędność nawet 100 litrów wody.

KROK 4 Jak oszczędzać wodę deszczową?

Co roku marnujemy tysiące litrów deszczówki, która nie tylko jest darmowa, ale i lepiej nadaje się do pielęgnacji ogrodów i działek. Stara wanna lub duża beczka postawiona przed domem lub w ogrodzie jest w stanie zebrać nawet 200 litrów wody. Zbieraj deszczówkę i używaj jej do podlewania ogrodu lub mycia auta.

KROK 5 Jak oszczędzać wodę w toalecie?

Na co dzień kupujesz biodegradowalne środki czystości bez fosforanów, ale do toalety wrzucasz wszystko od zepsutego obiadu po waciki ze zmywaczem na niedopałkach kończąc. Oczywiście spłukując te skarby obficie wodą ze spłuczki. STOP! Pamiętaj, że kibelek to nie śmietnik!


KROK 6 Jak oszczędzać wodę poprzez uszczelnianie ? Czy wiesz, że cieknący kran to ponad 50 litrów zużytej wody pitnej dziennie? Z tego powodu koniecznie uszczelnij spłuczki w toaletach oraz baterie przy umywalce, zlewozmywaku i wannie. Zadbaj też o dobrej jakości zmywarkę i pralkę. Staraj się zawsze używać ich gdy są pełne i wybierać środki myjące biodegradowalne bez fosforanów.


KROK 7 Jak oszczędzać wodę pod prysznicem?

Jeśli z powodów ekologicznych i ekonomicznych prysznic w swoim domu, kolejnym krokiem powinno być z twojej strony skrócenie trwania Twojej kąpieli.  Trzyminutowy prysznic, to zaledwie 40 litrów zużytej wody. Jednak  gdy wydłużysz go do 10 minut stracisz około 180 litrów czyli prawie tyle samo, ile potrzeba do napełnienia dużej wanny. Przeczytaj także:

Twoje dziecko kaszle? Sprawdź te 5 sposób jak mu pomóc

Twoje dziecko kaszle? Sprawdź te 5 sposób jak mu pomóc

Kaszel jest jednym z pierwszych niepokojących objawów, które przychodzą nam do głowy, gdy myślimy o chorobie dziecka. Może on utrudniać codzienne funkcjonowanie, nie pozwalając maluchowi spać w nocy. Czasem faktycznie oznacza on chorobę. Równie... więcej »
7 wskazówek, jak być bardziej EKO na co dzień Co oznacza bycie EKO?

7 wskazówek, jak być bardziej EKO na co dzień Co oznacza bycie EKO?

Co oznacza bycie EKO? Czy to inwestycje w drogie gadżety i rozwiązania dla domów i mieszkań? Niekoniecznie! Wystarczy wprowadzić w życie kilka niewielkich zmian, by stało się ono bardziej ekologiczne i każdego dnia wspierało naszą planetę.... więcej »
Jak znaleźć świeże produkty?

Jak znaleźć świeże produkty?

Właściciele sklepów dwoją się i troją, żeby pozbyć się przeterminowanego towaru. Stosują przeróżne sztuczki, aby złapać bezbronnego klienta na haczyk. Jednak nawet przed podstępnymi mackami nieuczciwych właścicieli można się obronić.... więcej »
Remontujesz? Sprawdź, czy się trujesz!

Remontujesz? Sprawdź, czy się trujesz!

Z remontami jest jak z rozwodami, potrafią ciągnąć się latami. Fachowcy nigdy nie mogą zdążyć na czas, za to w błyskawicznym tempie są w stanie wymyślić setki wymówek. Oczywiście opóźnienia nigdy nie są z ich winy… A my często nie... więcej »
Bezpieczne schody dla dziecka

Bezpieczne schody dla dziecka

Urządzając pokoik dla dziecka zwracamy uwagę, by wszelkie sprzęty i materiały użyte do remontu były nie tylko modne i ładne, ale również zdrowe. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele szkodliwych substancji znajduje się w tego typu... więcej »


W długie weekendy najchętniej:
Wyjeżdżamy z miasta na łono natury tam, gdzie nas poniesie.
Z dużym wyprzedzeniem przygotowujemy wyjazd i plan zwiedzania.
Szukamy dla dzieciaków atrakcji w mieście.
Aktywnie spędzamy czas, np. jeżdżąc na rowerze.
Odpoczywamy w domu przy telewizji
Nie robimy planów – działamy spontanicznie.