Ekorodzice

Ekologiczne środki czystości

Autor: Redackja Ekorodzice.pl 2019.12.15, 23:42

Sugerując się reklamami w TV i kolorowych czasopismach, kupujemy coraz to nowsze środki czystości, których zaledwie jedna kropla ma siłę wodospadu i wszelki brud znika w okamgnieniu. Nie zastanawiamy się jednak, jak te specyfiki wpływaja na nasze zdrowie i środowisko...


Bezpieczne środki czystości

W pospolitym płynie do mycia naczyń znajduje się bardzo wiele związków chemicznych m.in:
 • oksyetylenowane alkohole tłuszczowe,
 • tlenki amin lub dietanoloamidy jako stabilizatory piany (np. cocamide DEA – dietanoloamid kwasów oleju kokosowego),
 • środki enzymatyczne,
 • wybielacze,
 • syntetyczne barwniki (czyli "żywe", miłe dla oka kolory)
 • środki odrdzewiające,
 • regulatory twardości wody (krzemiany, fosforany, cytryniany),
 • polimery regulujące lepkość,
 • gliceryna lub lanolina dla ochrony dłoni,
 • etanol,
 • chlorek sodu,
 • kwas octowy,
 • substancje konserwujące, barwiące i zapachowe (syntetyczne),
 • zwierzęce tłuszcze i inne surowce z martwych zwierząt,
 • surowce modyfikowane genetycznie,

Śledząc wzrokiem powyższą listę substancji, można stwierdzić, że to wiele jak na zwyczajny płyn do mycia naczyń. Większość z tych substancji mogą być przyczyną alergii. Jeśli pod lupę weźmiemy środek do WC lista będzie o wiele dłuższa i niebezpieczna!

Ekologiczne środki czystości 

Co więc zrobić, żeby ograniczyć ilość chemii w naszym otoczeniu? Niektóre kuchenne przyprawy są świetnymi środkami dezynfekującymi, a co najważniejsze nie szkodzą środowisku. Sól, ocet oraz cytryna doskonale sprawdzają się podczas generalnych porządków. Zachęcamy do zrobienia sobie swoich naturalnych środków czystości. Domowe środki czystości DIY.

Profesjonalne środki czystości 

jednak większość z nas, nie ma ochoty i czasu na zabawę w małego chemika. które środki wybrać, żeby móc spać spokojnie?  W chwili obecnej wybór jest ogromny, bo i konkurencja na rynku jest duża. Dlatego też producenci prześcigają się w pomysłach, dążąc do wytworzenia najlepszego bezpiecznego środka do czyszczenia, czyli najbardziej wydajnego, najintensywniej pachnącego (świeżością), najdoskonalej usuwającego zabrudzenia, najlepiej dbającego od skórę itd. Czasem pojawi się jedynie wzmianka o biodegradowalności specyfiku. Na przykład: na opakowaniu popularnego w Polsce płynu do mycia naczyń widnieje napis: "ulega biodegradacji - zawsze przyjazny dla środowiska". Czy aby na pewno? No niestety, to tylko chwyt reklamowy, bo nie jest to bynajmniej płyn ekologiczny, bo choć część jego składników jest biodegradowalnych, to zawiera także związki powstałe na bazie ropy naftowej. Przed wyborem profesjonalnego środka czystości, warto też zwrócić uwagę, czy nie był on przy okazji testowany na zwierzętach.


Środki czystości Ecolabel

Czy wobec powyższych kwestii jest jakieś wyjście z tego "zmywalnego problemu"? Owszem, można zamienić popularne środki do czyszczenia na ekologiczne, tj. z odpowiednimi certyfikatami. Są w 100% biodegradowalne, a dzięki zawartości naturalnych substancji bezpieczne dla środowiska i dla naszej skóry. Składają się głównie z wody i substancji powierzchniowo czynnych: z oleju kokosowego, kwasku cytrynowego. Posiadają także naturalne esencje zapachowe, a dzięki zagęszczeniu są równie wydajne jak te z reklamy TV. Osoby podatne na alergię powinny sięgać po płyny bez dodatkowych zapachów czy konserwantów z certyfikatem Ecolabel. Formuła preparatów pozbawiona jest szkodliwych substancji do których należą: CMR,EDTA, fosforany oraz chlor. Substancje te  działają niekorzystnie na zdrowie i życie człowieka, wiele z nich wywołuje choroby nowotworowe. 

Nowy producent środków czystości

Od niedawna na polskim rynku pojawił się nowy producent środków czystości z certyfikatem ecolabel. Exeol to linia produktów wytwarzana zgodnie z doktryną "Zrównoważonego Rozwoju".  Rozpoczynając od zakupu surowców, które pochodzą ze źródeł odnawialnych, kończąc na opakowaniach które podlegają całkowitemu recyklingowi, wpisuje się  w dbałość o bezpieczeństwo ludzi oraz środowiska. Wysoko skoncentrowane produkty, zaawansowane technologicznie, pozwalające zoptymalizować koszty zużycia:

 •     Detergentów.
 •     Wody.
 •     Opakowań oraz ich recyklingu.
 •     Magazynowania oraz logistyki.
 •     Stosowanie zaawansowanych technologicznie formuł, podnosi bezpieczeństwo osobiste ludzi, ogranicza wypadki przy pracy.
Zachęcamy do zapoznania się z nową gamą profesjonalnych i ekologicznych produktów czyszczących, dezynfekujących, myjących, zapachowych.

Przeczytaj także:

Jak usunąć plamy?

Jak usunąć plamy?

Z czerwonego wina, gorącego tłuszczu, lakieru do paznokci czy szminki. Gdy już raz wejdą w komitywę z naszymi ubraniami, trudno tę znajomość zakończyć. I choć plamy czasem potrafią długo stawiać opór i być nieugięte, za pomocą odpowiednich... więcej »
Jak czyścić piekarnik?

Jak czyścić piekarnik?

Wiele pań domu czerpie ogromną satysfakcję z gotowania specjałów i przysmaków, które są pałaszowane w okamgnieniu. Znacznie mniej cieszy sterta naczyń po zjedzonym obiedzie i brudny piekarnik. Znacie to uczucie? I Wy zastanawiacie się, jak... więcej »
Usuwanie nieprzyjemnych zapachów

Usuwanie nieprzyjemnych zapachów

Świeży zapach w domu, szczególnie w miejscach przeznaczonych do przechowywania żywności, to podstawa. Aby go utrzymać, wydajemy często krocie na drogie odświeżacze powietrza, które niszczą nie tylko brzydką woń, ale także nasze zdrowie.... więcej »
6 sposobów na mrówki spożywcze

6 sposobów na mrówki spożywcze

Mrówki domowe są w stanie wyprowadzić z równowagi nawet stoika. Często do nas trafiają z balkonów i tarasów. Niestety,nie jest łatwo pożegnać raz na zawsze nieproszonych lokatorów. Jak to zrobić? Czas poznać domowe sposoby na mrówki spożywcze.... więcej »
Mycie w zmywarce ORZECHY PIORĄCE

Mycie w zmywarce ORZECHY PIORĄCE

Orzechy piorące budzą powszechną sensację. Są małe i pomarszczone, ale posiadają wielką moc. Nadają się praktycznie do wszystkiego – można nimi umyć kafelki, włosy, a nawet ukochanego czteronoga. Nasza redakcja sprawdziła, jak orzechy... więcej »


Jeśli chcesz w pełni korzystać z możliwości i funkcjonalnosci serwisu Ekorodzice.pl, dołącz do nas! Rejestracja nie zajmie Ci więcej niż 2 minuty!
ikona kategorii
Blogi eko-rodziców