Ekorodzice

Jak odkamienić czajnik?

Autor: Jolanta Wrzesińska 2014.08.04, 12:08

Brzydki nalot w czajniku, spowodowany odkładaniem się kamienia z twardej wody, jest w stanie zmienić smak herbaty czy kawy. Dlatego warto się go pozbyć! Oczywiście domowymi sposobami.

fot. Jak odkamienić czajnik

W czajniku gotujemy wodę, którą pijemy, warto więc sięgnąć po naturalne sposoby pozbywania się kamienia. Na odkamienienie czajnika znamy trzy sprawdzone środki: pierwszy z użyciem octu, drugi z użyciem kwasku cytrynowego, natomiast trzeci z cytryną w tle.

Sposób I: OCET

  • taka sama ilość octu i wody 

 

Do czajnika wlej taką samą ilość wody i octu. Ważne, aby roztwór przykrył grzałkę. Zagotuj wodę z octem i pozostaw na kilka godzin, najlepiej na całą noc. Następnie wypłucz czajnik.

Sposób II: KWASEK CYTRYNOWY

  • 2 łyżki kwasku cytrynowego 
  • 2 szklanki wody

Wsypujemy kwasek do czajnika i gotujemy wodę do wrzenia. Zostawiamy kwasek w czajniku na ok. 15 minut. Wylewamy całość i płuczemy czajnik. Sposób podobny do tego z cytryną, ale szybszy i tańszy.


Sposób III: CYTRYNA

  • 1 szklanka z soku z cytryny
  • 2 szklanki wody z kranu 

Wlewamy sok do czajnika i gotujemy wodę do 100 stopni Celsjusza. Zostawiamy na 1 godzinę. Wylewamy i dokładnie płuczemy. Sok jest nieszkodliwy dla zdrowia i w całej kuchni pięknie pachnie.


WSKAZÓWKA EKO JEŻA: Jeśli nie chcesz często odkamieniać czajnika, wlewaj do niego wodę przefiltrowaną w specjalnych czajnikach z filtrem węglowym.  


Przeczytaj także:

Kwasek cytrynowy - jak usunąć osad ze szklanki?

Kwasek cytrynowy - jak usunąć osad ze szklanki?

Kwasek cytrynowy ma wiele zastosowań i to nie tylko spożywczych. Idealnie radzi sobie z kamieniem czy osadem z mydła. Polecam go wszystkim, którzy nie lubią zapachu octu, a chcą w naturalny sposób pozbyć się zabrudzeń z twardej wody na szklanych... więcej »
Domowe płyny do płukania tkanin

Domowe płyny do płukania tkanin

Na sklepowych półkach znajdziemy wiele płynów do zmiękczania tkanin, które mają otulić zapachem nasze ubrania. Producenci zapominają jednak wspomnieć o skutkach ubocznych tych cudownych środków. Alternatywą dla sklepowych specyfików może... więcej »
Ekologiczne płyny do mycia naczyń

Ekologiczne płyny do mycia naczyń

Na co dzień i od święta zużywamy hektolitry wody oraz płynu do mycia naczyń, po to by usunąć przypalone resztki jedzenia czy tłuszcz. Sugerując się reklamami w TV i kolorowych czasopismach, kupujemy coraz to nowsze specyfiki, których... więcej »
Jak usunąć plamy?

Jak usunąć plamy?

Z czerwonego wina, gorącego tłuszczu, lakieru do paznokci czy szminki. Gdy już raz wejdą w komitywę z naszymi ubraniami, trudno tę znajomość zakończyć. I choć plamy czasem potrafią długo stawiać opór i być nieugięte, za pomocą odpowiednich... więcej »
Jak czyścić rzeczy z nietypowych materiałów?

Jak czyścić rzeczy z nietypowych materiałów?

Poplamiony obrus z adamaszku, zmechacony płaszczyk z astrachanu, przesiąknięte dymem papierosowym szale z tiulu... Jak je czyścić? Biec od razu do pralni czy na własna rękę próbować odświeżyć? Koniecznie przeczytaj nasz poradnik, jak konserwować... więcej »


Jeśli chcesz w pełni korzystać z możliwości i funkcjonalnosci serwisu Ekorodzice.pl, dołącz do nas! Rejestracja nie zajmie Ci więcej niż 2 minuty!
ikona kategorii
Blogi eko-rodziców