Ekorodzice

Domowe płyny do płukania tkanin

Autor: Jolanta Walczyk 2014.01.31, 00:17

Na sklepowych półkach znajdziemy wiele płynów do zmiękczania tkanin, które mają otulić zapachem nasze ubrania. Producenci zapominają jednak wspomnieć o skutkach ubocznych tych cudownych środków. Alternatywą dla sklepowych specyfików może być domowy płyn do płukania tkanin.

  • Tradycyjne płyny do płukania tkanin składają się głównie z kationowych substancji powierzchniowo czynnych oraz substancji zapachowych i konserwantów

  • W co drugim środku dostępnym w supermarketach znajdziemy kumarynę - najczęstszy z alergenów odpowiadający za świeży zapach prania. Podrażnia często oczy i układ oddechowy. Badania (na zlecenie czasopisma "Świat konsumentów") wykazały, że na polskim rynku występują produkty z wielokrotnie przekroczonymi normami zawartości tej substancji. 

Prezentujemy Wam dwa przepisy na naturalne domowe płyny do płukania ubrań. 

Domowy płyn do płukania tkanin - PRZEPIS I


fot. Domowe płyny do płukania tkanin EKORODZICE.PL

  • Ocet pół szklanki,
  • Soda 1,5 łyżeczki,
  • 10 kropel ulubionego olejku eterycznego 
Ocet mieszamy z sodą i olejkiem eterycznym. Taka porcja wystarczy nam na jedno pranie. 


Domowy płyn do płukania tkanin
- PRZEPIS II

fot. Domowe płyny do płukania tkanin EKORODZICE.PL

  • 10 kropel ulubionego olejku eteryczny z apteki,
  • Kwasek cytrynowy 2,5 dużej łyżki, 
  • 100 ml letniej wody 


Kwasek rozpuszczamy w letniej wodzie, dodajemy ulubiony olejek eteryczny (nie jest to konieczne) i mamy gotowy domowy ekopłyn do płukania tkanin. 

UWAGA! Do płukania dziecięcych ciuszków powinno używać się środków o zapachu hipoalergicznym. Substancje zapachowe nie tylko mogą podrażniać skórę i powodować alergie, ale też zaburzają poczucie bezpieczeństwa niemowlaków. To samo tyczy się naturalnych środków czystości dla dzieci. Lepiej zrezygnować z olejków eterycznych lub używać minimalne ilości.

Zainteresował Cię temat płynów do płukania. Koniecznie sprawdź jakich materiałów nie wolno prać w płynie do płukania - już za tydzień kolejny artykuł.
Jeśli chcesz w pełni korzystać z możliwości i funkcjonalnosci serwisu Ekorodzice.pl, dołącz do nas! Rejestracja nie zajmie Ci więcej niż 2 minuty!
ikona kategorii
Blogi eko-rodziców