Ekorodzice

Jak przygotować dziecko na bycie przedszkolakiem?

Autor: Małgorzata Krasny-Szyszkiewicz 2010.09.17, 20:39
Jak najlepiej przygotować dziecko do tej ogromnej zmiany w życiu i pomóc w czasie pierwszych dni? Pamiętajcie, że bardzo ważne jest nastawienie. Optymistyczne podejście do tego nowego etapu w waszym życiu gwarantuje Wam połowę sukcesu. Musicie być pewni, że przedszkole to dobre miejsce dla waszego dziecka. Z pewnością będziecie mieć tremę, spróbujcie jednak zachować pogodę ducha.

fot. www.szyszkiewicz.pl

Najczęściej popełniane błędy:
 • Upiększanie rzeczywistości: "W przedszkolu będzie świetnie - mnóstwo zabawek, fajni koledzy, bardzo miła pani, na pewno ci się spodoba"

 • Straszenie: "Nie wiem, jak sobie dasz radę!"

Dobre rady:
 • Wytłumacz maluchowi, że pani przedszkolanka będzie się nim opiekować, ale że trzeba się samemu do niej zgłosić, gdy np. będzie chciało skorzystać z toalety.  Przećwiczcie w domu takie sytuacje.

 • Wspólnie odwiedźcie przedszkole podczas wakacji, obejrzyjcie budynek, plac zabaw, salę zabaw, łazienkę, itp.

 • Wspólne przygotowania – zakup kapci, piżamki, kocyka, które dziecko samo wybierze.

 • Przygotowanie w przeddzień wieczorem – wspólny wybór ubrania, krótka rozmowa o tym, co się jutro zdarzy.

 • Rano wstańcie wcześniej, pośpiech nie jest Wam dziś potrzebny, pozwól dziecku samodzielnie nieść torbę z kapciami czy zabawkę.

 • Rozstanie – po rozebraniu, wejdźcie razem do sali. Nie wymykaj się, gdy dziecko się bawi się. Kiedy zauważy, że cię nie ma, może się przerazić. Lepiej pożegnać się i powiedzieć, że przyjdzie się po dziecko po obiedzie lub po spacerze, nie mów, że niedługo, dla dziecko nawet 10 minut to długo.
 • Nie przeciągaj rozstania, nawet gdy dziecko płacze i trzyma się ciebie kurczowo.

 • Odbierz dziecko najszybciej jak możesz, nie spóźnij się, miłym akcentem będzie pogratulowanie mu, że było dzielne, zapytanie, jak minął dzień i podarowanie jakiegoś drobiazgu np. kwiatka, balonika.

 • Przygotuj się, że kolejne dni mogą być trudniejsze niż pierwszy.

Przeczytaj także:

Mały człowiek – wielkie decyzje, czyli włączamy dziecko w ochronę środowiska

Mały człowiek – wielkie decyzje, czyli włączamy dziecko w ochronę środowiska

Nawet jeśli mieszkamy w dużym mieście, to nie żyjemy z dala od środowiska naturalnego, lecz stanowimy jego część. Troszcząc się o jego jakość, dbamy jednocześnie o własne zdrowie. Z tego względu ważne jest, aby już od najmłodszych lat... więcej »
Drogi rodzicu – czytaj dziecku!

Drogi rodzicu – czytaj dziecku!

W ciągłym natłoku obowiązków, zapracowany rodzic często o konieczności czytania swojej pociesze zapomina lub zmęczony dniem pracy, decyduje się na zapewnieniu maluchowi mniej wymagających aktywności. Szkoda. ... więcej »
Jak być dobrym ojcem?

Jak być dobrym ojcem?

Wszystkie opisy inicjacji dla chłopców – od wybicia zęba przez obrzezanie do ciężkich prób fizycznych – prowadzą do oddzielenia od kobiet i wejścia w męski świat. Zwykle następuje ona w wieku 7-10 lat. Delikwent przechodzi pod opiekę... więcej »
Bliźniaki a Rodzicielstwo Bliskości

Bliźniaki a Rodzicielstwo Bliskości

Zanim zostałam mamą, marzyłam, że wcielę wszystkie porady związane z rodzicielstwem bliskości: noszenie w chuście, karmienie piersią na żądanie, budowanie więzi poprzez bliski kontakt czy stosowanie wielorazowych pieluszek. Do macierzyństwa... więcej »
Jak radzić sobie z wymuszaniem przez dzieci?

Jak radzić sobie z wymuszaniem przez dzieci?

Czy Twoje dziecko wymusza na Tobie kupno zabawki, późniejsze pójście spać, wizytę w restauracji typu Fast food? Jak reagujesz w takich sytuacjach? Potrafisz powiedzieć stanowcze „nie” czy ulegasz jego zachciankom? Rodzicu, czas postawić na... więcej »


Jeśli chcesz w pełni korzystać z możliwości i funkcjonalnosci serwisu Ekorodzice.pl, dołącz do nas! Rejestracja nie zajmie Ci więcej niż 2 minuty!

Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »