Ekorodzice

Przygotuj samochód na wakacyjne wojaże

Autor: Artykuł rekomendacyjny 2015.06.24, 11:33
Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami. Odliczamy już dni do zaplanowanego wypoczynku i powoli zaczynamy przymierzać się do przedurlopowych zakupów oraz pakowania. W sytuacji, gdy zdecydowaliśmy się na podróż samochodem, musimy odpowiednio przygotować go do długiej drogi.
fot. Przygotuj samochód na wakacyjne wojaże
Podróżowanie własnym autem jest wygodne ze względu na to, że jedynym ograniczeniem dla wielkości bagażu jest pojemność bagażnika. Możemy zabrać wszystko, co jest nam potrzebne. Aby wyprawa była bezpieczna, musimy jednak zweryfikować sprawność naszego auta. Zajmie to niewiele czasu, ale ewentualne zaniedbanie w tej kwestii może dostarczyć nam stresu podczas drogi. Jeśli kwestie techniczne związane z autem są nam obce, warto wybrać się do warsztatu samochodowego na dodatkowy przegląd.

Krok 1. Poziom oleju i stan opon
Jeżeli zamierzamy wyjechać w trasę samochodem, który ma już kilka lat, należy przede wszystkim ocenić prawdopodobieństwo wystąpienia potencjalnych awarii. Czasami odpowiednia konserwacja niektórych elementów wystarczy, aby auto pokonało długą trasę. W tym celu należy przede wszystkim skontrolować poziom oleju – uzupełnić go lub wymienić filtr.

Bezpieczeństwo użytkowania pojazdu w dużej mierze uzależnione jest od stanu opon. Przed podróżą trzeba sprawdzić ciśnienie oraz głębokość bieżnika. Jeżdżenie na niedopompowanych oponach wiąże się z ryzykiem przegrzania ogumienia i pęknięcia opony przy dużej prędkości.

Krok 2. Hamulce to podstawa
Sprawne hamulce to podstawa bezpiecznego podróżowania. Należy sprawdzić, czy po zwolnieniu hamulca każde koło swobodnie się obraca. Można to zrobić na wzniesieniu – auto powinno zacząć się toczyć. Wskazane jest również skontrolowanie tarcz i bębnów hamulcowych oraz dokładne wsłuchanie się w odgłosy, które pojawiają się podczas hamowania. Wskazana jest wizyta w warsztacie samochodowym w celu oceny tych elementów oraz ich ewentualnych napraw.

Krok 3. Układ chłodzenia
Wakacje to zazwyczaj okres wysokich temperatur, warto więc zadbać o sprawność układu chłodzenia. Zaglądając pod maskę samochodu sprawdźmy stan wszystkich przewodów. Jeżeli zauważymy w nich wyraźne ubytki, to należy je wymienić.

Ponadto musimy poddać kontroli filtr kabinowy, który uniemożliwia zanieczyszczeniom przedostanie się do wnętrza auta. Klimatyzacja również powinna zostać skontrolowana. Niewykluczone, że przed wyjazdem wskazane będzie jej odgrzybienie.

Krok 4. Światła
Przed podróżą musimy także sprawdzić działanie wszystkich świateł (świateł stop, przeciwmgielnych, głównych reflektorów oraz kierunkowskazów). Weryfikujemy również układ odpowiedzialny za ich regulację.

Krok 5. Odpowiedni bagaż
Trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, gaśnica i apteczka to nie wszystko, co powinniśmy zabrać ze sobą w podróż. Oprócz tego nie może zabraknąć:
koła zapasowego, 
podnośnika, 

linki holowniczej. 

Przydadzą się także:
rękawice ochronne, 

podręczny zestaw naprawczy, zawierający najważniejsze klucze, bezpieczniki i żarówki. 


Jeśli chcesz w pełni korzystać z możliwości i funkcjonalnosci serwisu Ekorodzice.pl, dołącz do nas! Rejestracja nie zajmie Ci więcej niż 2 minuty!
Najlepsze prezenty świąteczne
zrobione własnoręcznie np. techniką decoupage
praktyczne, takie które przydadzą się w domu, a nie będą tylko ozdobą
dobra książka - ma szanse trafić w gust każdego
karta podarunkowa
inne

Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »