Ekorodzice

Pierwsze kroki małego podróżnika - rowerek biegowy

Autor: Redakcja Ekorodzice.pl 2022.05.27, 13:49

Nauka jazdy na rowerku jest niezapomnianym przeżyciem zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Jednak, aby sprawiała jak najwięcej radości wszystkim zainteresowanym, warto zatroszczyć się wcześniej o wybór odpowiedniego rowerku biegowego dostosowanego do potrzeb dziecka.

Na rynku dostępny jest ogromny wybór rowerków biegowych. Z tego powodu rodzice mogą mieć problem z wyborem konkretnego modelu. Jednak niektóre cechy wspólne mogą odróżniać dobry rowerek od tego, który niekoniecznie nada się dla najmłodszych. Warto wziąć pod uwagę atrybuty ułatwiające jazdę takie jak waga produktu, hamulec, siodełko czy też wzrost dziecka. Wszystko to może ułatwić lub utrudnić dziecku zdobywanie nowej umiejętności.

Jaki powinien być pierwszy rowerek biegowy?

Wybór odpowiedniego rowerku dla dziecka jest bardzo ważny. Źle dobrany produkt może zniechęcić malca do nauki nowej umiejętności. Ponadto może mu utrudnić kierowanie, prowadząc do niebezpiecznych sytuacji. Z tego powodu ważne jest dostosowanie konkretnego modelu do wzrostu dziecka. Sugerowanie się wiekiem czasami może wprowadzić w błąd, gdyż maluchy rozwijają się w różnym tempie. Najlepiej dokładnie zmierzyć dziecko i na tej podstawie wybrać rowerek biegowy. Przed zakupem warto przejrzeć ofertę wielu sklepów nie tylko stacjonarnych, ale również tych internetowych. Ciekawe propozycje wraz z poradami można znaleźć na portal CentrumRowerowe.pl. Pamiętajmy by zwrócić uwagę też na inne równie ważne parametry, które pomogą ułatwić dziecku naukę.

Jakie siodełko wybrać?

Jednym z najważniejszych parametrów w rowerku jest siodełko. Jego wysokość powinna być dobierana do wzrostu użytkownika. Dlatego wcześniej warto zmierzyć wewnętrzną długość nogi dziecka i szukać produktu kierując się tym wymiarem. Ponadto konieczne jest przymierzenie dziecka do konkretnego modelu. Przy całkowicie opuszczonym siodełku stopa dziecka powinna całkowicie dosięgać do podłoża. Jeżeli podłoża dotykają tylko palce, to rowerek biegowy jest za duży. Nie należy kupować produktu na zaś, gdyż dziecko będzie miało problem z jego utrzymaniem, a jazda może się okazać niemożliwa. Każdy rowerek biegowy ma regulację siodełka, która umożliwi użytkowanie przynajmniej przez dwa sezony. 

Waga

Bardzo ważna jest również waga produktu. Zbyt ciężki rowerek może utrudniać manewrowanie i jego obsługę przez małe dziecko. Ponadto model o dużej wadze może przygnieść malca podczas wypadku. Jednocześnie lekki rowerek nie obciąży zbytnio rodzica, gdy dziecko zmęczy się jazdą. Z  tego powodu warto wybierać lżejsze egzemplarze ważące około 2 kg. 

Hamulec

Główną metodą stosowaną do hamowania w biegówce jest hamowanie przy użyciu nóżek. Ten sposób sprawdza się, zawłaszcza wśród małych dzieci, które nie poradzą sobie jeszcze z prawdziwym hamulcem. Dlatego rowerek biegowy zazwyczaj nie ma w wyposażeniu tego elementu. Jednak dla nieco starszych i bardziej aktywnych smyków, które są już wprawione w jeździe na rowerku, warto wybrać model z hamulcem ręcznym. Przyda się to zwłaszcza podczas osiągania większych prędkości.




Rama

Dostępne są ramy aluminiowe, metalowe i drewniane. Najlżejsze są te pierwsze, nie obciążają

nadmiernie maluszka. Jednak są bardziej podatne na uszkodzenia niż te wykonane z metalu. Niestety waga metalowych ram czasami może przytłaczać. Za to rowerki drewniane są lekkie i odporne na warunki atmosferyczne, jednak mają małą możliwość regulacji.

Opony

Pompowane opony amortyzują wstrząsy i zapewniają lepszą przyczepność. Dobrze sprawdzą się do jazdy po nierównych powierzchniach. Niestety takie opony łatwo przebić. Zaletami kół piankowych jest wytrzymałość i  odporność na uszkodzenia. Dobrze sprawdzają się na równych powierzchniach.
Jeżeli zdecydujemy się na opony pompowane, dobrze jest pamiętać o właściwym ciśnieniu w oponach.

Jakie korzyści niesie jazda na rowerze biegowym?

Niektórzy rodzice pomijają etap jazdy na biegówce. Gdy maluchy są już gotowe, uczą je od razu jazdy na rowerku z pedałami. Jednak rowerek biegowy może przynieść dziecku wiele korzyści, które wykorzysta później podczas jazdy na zwykłym rowerze. Do głównych korzyści z jazdy na rowerku bez pedałów można zaliczyć m.in.:

  • naukę równowagi — dziecko uczy się utrzymywać równowagę, która przyda się podczas nauki jazdy na rowerze z pedałami. Część dzieci, które jeździły na rowerze biegowym, nie potrzebują później dodatkowych kółek przy zwykłym rowerze,
  • uczy prawidłowej postawy — rowerek biegowy wymusza na dziecku utrzymanie prawidłowej postawy ciała,
  • naukę kierowania — maluch uczy się kierowania, planowania i przewidywania,
  • usprawnienie koordynacji ruchowej i motorycznej,
  • zwiększenie aktywności — rowerek może zachęcić dziecko do spędzania większej ilości czasu na świeżym powietrzu i rezygnacji z wózka.





Korzyści płynące z nauki jazdy na rowerze biegowym sprawiają, że coraz więcej rodziców decyduje się na taką formę aktywności. Dziecko w ten sposób uczy się wielu przydatnych umiejętności, które stymulują jego rozwój i przygotowują do kolejnego etapu. Z tego powodu warto zdecydować się na taką aktywność.




Najlepsze prezenty świąteczne
zrobione własnoręcznie np. techniką decoupage
praktyczne, takie które przydadzą się w domu, a nie będą tylko ozdobą
dobra książka - ma szanse trafić w gust każdego
karta podarunkowa
inne

Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »