Ekorodzice

4 aplikacje do kontroli rodzicielskiej

Autor: Artykuł rekomendacyjny 2019.08.28, 17:52

Dzieci w coraz młodszym wieku zaczynają korzystać ze smartfonów, mają również dostęp do internetu. Dostęp do tych rozwiązań jest znakiem naszych czasów i nie ma w tym nic złego, o ile dziecko nie ma pełnej swobody w czasie używania smartfona oraz w dostępie do treści w sieci. Rodzicom przydać się mogą aplikacje do kontroli rodzicielskiej.

Z badania przeprowadzonego przez UKE wynika, że aż 57 proc. rodziców nie kontroluje tego, w jaki sposób ich dzieci korzystają ze smartfona czy tabletu – tak przynajmniej oceniły to dzieci. Natomiast to samo pytanie zadane rodzicom przyniosło jeszcze bardziej niepokojące odpowiedzi – aż 60 proc. z nich nie kontroluje tego, jak ich dzieci korzystają z telefonu.

Co więcej, 62,6 proc. potwierdziło, że ich dzieci samodzielnie instalują na swoich smartfonach aplikacje, a zaledwie 1/3 rodziców stosuje kontrolę rodzicielską. 42,5 proc. konfiguruje ustawienia bezpieczeństwa w urządzeniach, a 37,3 proc. udostępnia dzieciom wyłącznie pozytywne i bezpieczne treści. Tylko co 4. rodzic przyznał, że korzysta z aplikacji do kontroli rodzicielskiej. Oczywiście jest to błąd – rodzice powinni pilnować tego, do jakich treści dostęp mają ich dzieci. Mogą skorzystać z wielu aplikacji, które najczęściej są dostępne za darmo. Oto przykładowe programy, jakie warto brać pod uwagę:

  • Kids Place – aplikacja powoduje, że dziecko może korzystać na telefonie wyłącznie z programów, na które pozwala rodzic. Inne jej możliwości to blokada instalacji pobierania plików, wysyłania SMS-ów, wykonywania połączeń czy też innych czynności, które mogą się wiązać z kosztami dla rodzica. Aplikacja jest darmowa, nie wymaga posiadania adresu e-mail czy połączenia z internetem. Za pomocą dodatkowych wtyczek do aplikacji można filtrować zawartość stron internetowych, m.in. pokazywanie zdjęć czy filmów.

  • Screen Time Parental Control – w tym przypadku mamy do czynienia ze zdecydowanie mniej zaawansowaną aplikacją, ale również bardzo przydatną. Jej zadaniem jest określenie, ile maksymalnie dziecko może korzystać ze smartfona. Rodzic może np. ustalić, w jakich godzinach i jak długo dziecku wolno grać w daną grę, ale może także całkowicie zablokować do niej dostęp. Inną możliwością jest takie ustawienie ograniczeń, żeby dziecko w czasie nauki mogło korzystać wyłącznie z wybranych aplikacji edukacyjnych. Program rejestruje również strony internetowe, jakie odwiedziło dziecko. Aplikacja w podstawowej wersji dostępna jest za darmo.

  • Out of the Park Apps Kids Zone – jedna z najprostszych aplikacji, z pomocą których można ustawić osobny pulpit dla dziecka. Co ciekawe, sugeruje ona, które programy mogą nie być odpowiednie dla naszej pociechy. Po jej uruchomieniu program prosi o podanie 8 aplikacji, które mogą być użytkowane przez dziecko. Następnie należy wprowadzić numer PIN, który będzie niezbędny do zdjęcia blokady. Jest ona dostępna w wersji płatnej i darmowej. Płatna m.in. znosi ograniczenia maksymalnej liczby programów dostępnych dla dziecka oraz umożliwia zezwalanie na wykonywanie i odbieranie połączeń telefonicznych wyłącznie danego rodzaju.

  • Whisper Arts Kid's Shell – po aktywowaniu aplikacji na urządzeniu pojawi się alternatywny pulpit z pewną liczbą ustawień i dostępnych aplikacji. Rodzic w prosty sposób może określić, z jakich aplikacji może korzystać dziecko. Wystarczy, że przeciągnie daną aplikację ze swojego pulpitu na pulpit dziecka. Kolejną opcją jest umożliwienie połączeń telefonicznych wyłącznie z wybranymi numerami. Zabezpieczeniem blokady mogą być numer PIN, odcisk palca albo zadanie matematyczne z mnożenia. Aplikacja dostępna jest w wersji darmowej i rozszerzonej wersji płatnej, która obejmuje udostępnienie folderów i funkcje związane z dzwonieniem.

Kontrola rodzicielska – to naprawdę ważne!

Rodzic nie powinien pozwalać na dowolność w korzystaniu ze smartfona – szczególnie małemu dziecku. Większość aplikacji jest dostępna za darmo, a co najwyżej mogą one wymagać dostępu do sieci. Nie jest potrzebny internet mobilny – wystarczą np. internet stacjonarny w UPC i dostęp przez sieć Wi-Fi.Przeczytaj także:

Co robić, jeżeli dziecko ma biegunkę?

Co robić, jeżeli dziecko ma biegunkę?

Biegunka u dzieci najczęściej towarzyszy zakażeniom wirusowym (rotawirusy, norowirusy), a także zatruciom pokarmowym na tle bakteryjnym (Salmonella, Escherichia coli, Campylobacter, Yersinia). U małych dzieci karmionych sztucznie WHO definiuje biegunkę... więcej »
Jesień na dworze - przygotowujemy się do szklanej pogody

Jesień na dworze - przygotowujemy się do szklanej pogody

Jesień zbliża się do nas wielkimi krokami. W odstawkę pójdą niedługo krótkie spodenki i zwiewne spódniczki. Nasze szafy wyposażymy w bardziej praktyczne, cieplejsze ubrania. Stylowe kalosze, płaszcze przeciwdeszczowe i parasole to rozwiązania... więcej »
Skowronek czy sowa: jak żyć w zgodzie z własnym rytmem?

Skowronek czy sowa: jak żyć w zgodzie z własnym rytmem?

Każdy człowiek ma swój własny dobowy cykl. Tak jak wielu jest ludzi, tak wiele jest też ich chronotypów. To one odpowiadają za to, czy jesteśmy rannymi ptaszkami i wstajemy razem z kurami czy nocnymi markami, które rano nie mogą zwlec się... więcej »
Wysiłek fizyczny a odchudzanie

Wysiłek fizyczny a odchudzanie

Żaden lek nie potrafi tego co może wysiłek fizyczny, zwłaszcza taki, który buduje nasze mięśnie. Dlaczego wysiłek fizyczny jest tak skuteczny w przypadku otyłości? Czy dlatego, że spala kalorie? Jest to raczej wątpliwe, gdy weźmiemy pod... więcej »
Dlaczego smog szkodzi? Jak chronić przed nim siebie i dziecko?

Dlaczego smog szkodzi? Jak chronić przed nim siebie i dziecko?

Przyszła zima, a wraz z nią nastał czas, gdy nad miastami unosi się smog… W Polsce jakość powietrza jest fatalna, na co uwagę zwracają przedstawiciele europejskich organizacji. więcej »


Jeśli chcesz w pełni korzystać z możliwości i funkcjonalnosci serwisu Ekorodzice.pl, dołącz do nas! Rejestracja nie zajmie Ci więcej niż 2 minuty!

Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »