Ekorodzice

4 aplikacje do kontroli rodzicielskiej

Autor: Artykuł rekomendacyjny 2019.08.28, 17:52

Dzieci w coraz młodszym wieku zaczynają korzystać ze smartfonów, mają również dostęp do internetu. Dostęp do tych rozwiązań jest znakiem naszych czasów i nie ma w tym nic złego, o ile dziecko nie ma pełnej swobody w czasie używania smartfona oraz w dostępie do treści w sieci. Rodzicom przydać się mogą aplikacje do kontroli rodzicielskiej.

Z badania przeprowadzonego przez UKE wynika, że aż 57 proc. rodziców nie kontroluje tego, w jaki sposób ich dzieci korzystają ze smartfona czy tabletu – tak przynajmniej oceniły to dzieci. Natomiast to samo pytanie zadane rodzicom przyniosło jeszcze bardziej niepokojące odpowiedzi – aż 60 proc. z nich nie kontroluje tego, jak ich dzieci korzystają z telefonu.

Co więcej, 62,6 proc. potwierdziło, że ich dzieci samodzielnie instalują na swoich smartfonach aplikacje, a zaledwie 1/3 rodziców stosuje kontrolę rodzicielską. 42,5 proc. konfiguruje ustawienia bezpieczeństwa w urządzeniach, a 37,3 proc. udostępnia dzieciom wyłącznie pozytywne i bezpieczne treści. Tylko co 4. rodzic przyznał, że korzysta z aplikacji do kontroli rodzicielskiej. Oczywiście jest to błąd – rodzice powinni pilnować tego, do jakich treści dostęp mają ich dzieci. Mogą skorzystać z wielu aplikacji, które najczęściej są dostępne za darmo. Oto przykładowe programy, jakie warto brać pod uwagę:

  • Kids Place – aplikacja powoduje, że dziecko może korzystać na telefonie wyłącznie z programów, na które pozwala rodzic. Inne jej możliwości to blokada instalacji pobierania plików, wysyłania SMS-ów, wykonywania połączeń czy też innych czynności, które mogą się wiązać z kosztami dla rodzica. Aplikacja jest darmowa, nie wymaga posiadania adresu e-mail czy połączenia z internetem. Za pomocą dodatkowych wtyczek do aplikacji można filtrować zawartość stron internetowych, m.in. pokazywanie zdjęć czy filmów.

  • Screen Time Parental Control – w tym przypadku mamy do czynienia ze zdecydowanie mniej zaawansowaną aplikacją, ale również bardzo przydatną. Jej zadaniem jest określenie, ile maksymalnie dziecko może korzystać ze smartfona. Rodzic może np. ustalić, w jakich godzinach i jak długo dziecku wolno grać w daną grę, ale może także całkowicie zablokować do niej dostęp. Inną możliwością jest takie ustawienie ograniczeń, żeby dziecko w czasie nauki mogło korzystać wyłącznie z wybranych aplikacji edukacyjnych. Program rejestruje również strony internetowe, jakie odwiedziło dziecko. Aplikacja w podstawowej wersji dostępna jest za darmo.

  • Out of the Park Apps Kids Zone – jedna z najprostszych aplikacji, z pomocą których można ustawić osobny pulpit dla dziecka. Co ciekawe, sugeruje ona, które programy mogą nie być odpowiednie dla naszej pociechy. Po jej uruchomieniu program prosi o podanie 8 aplikacji, które mogą być użytkowane przez dziecko. Następnie należy wprowadzić numer PIN, który będzie niezbędny do zdjęcia blokady. Jest ona dostępna w wersji płatnej i darmowej. Płatna m.in. znosi ograniczenia maksymalnej liczby programów dostępnych dla dziecka oraz umożliwia zezwalanie na wykonywanie i odbieranie połączeń telefonicznych wyłącznie danego rodzaju.

  • Whisper Arts Kid's Shell – po aktywowaniu aplikacji na urządzeniu pojawi się alternatywny pulpit z pewną liczbą ustawień i dostępnych aplikacji. Rodzic w prosty sposób może określić, z jakich aplikacji może korzystać dziecko. Wystarczy, że przeciągnie daną aplikację ze swojego pulpitu na pulpit dziecka. Kolejną opcją jest umożliwienie połączeń telefonicznych wyłącznie z wybranymi numerami. Zabezpieczeniem blokady mogą być numer PIN, odcisk palca albo zadanie matematyczne z mnożenia. Aplikacja dostępna jest w wersji darmowej i rozszerzonej wersji płatnej, która obejmuje udostępnienie folderów i funkcje związane z dzwonieniem.

Kontrola rodzicielska – to naprawdę ważne!

Rodzic nie powinien pozwalać na dowolność w korzystaniu ze smartfona – szczególnie małemu dziecku. Większość aplikacji jest dostępna za darmo, a co najwyżej mogą one wymagać dostępu do sieci. Nie jest potrzebny internet mobilny – wystarczą np. internet stacjonarny w UPC i dostęp przez sieć Wi-Fi.Przeczytaj także:

Magnez Chelatowany

Magnez Chelatowany

W pewnym uproszczeniu można stwierdzić, że znaczna część objawów chorobowych, na które najczęściej się skarżymy, może być spowodowana niedoborem magnezu. To zdanie jest prawdziwe, ale jest też w nim pewna pułapka, którą wyjaśnimy w... więcej »
Co powinieneś wiedzieć na temat ostrego bólu?

Co powinieneś wiedzieć na temat ostrego bólu?

Ból ostry jest terminem odnoszącym się do czasu trwania dolegliwości bólowych. Hasło ostry oznacza klinicznie: trwający krócej niż 3 miesiące. Określenie czasu bólu ma kluczowe znaczenie ze względu na patomechanizm powstawania bólu, ważny... więcej »
Czy już znasz olejki CBD?

Czy już znasz olejki CBD?

Produkty zawierające CBD stają się legalne i coraz bardziej popularne na całym świecie oraz w Polsce. Właściwości lecznicze ekstraktu mogą pomóc złagodzić ból, wyleczyć lub stłumić objawy wielu chorób lub przyczynić się do zdrowia... więcej »
Nawilżacz powietrza z Allegro.pl – czy warto?

Nawilżacz powietrza z Allegro.pl – czy warto?

Na Allegro.pl można kupić niemal wszystko, to samo tyczy się nawilżaczy powietrza. Do wyboru jest wiele stron różnych nawilżaczy – nawilżacze z dzieci, z jonizatorem, aromaterapią czy lampką LED. Wśród takiej ilości sprzętu, użytkownik,... więcej »
Jak wybrać dobry materac do spania i codziennie budzić się wypoczętym?

Jak wybrać dobry materac do spania i codziennie budzić się wypoczętym?

W ciągu całego życia przesypiamy średnio 20 lat. Każdego dnia spędzamy w łóżku od 6 do 8 h dziennie. A od dobrej jakości nocnego odpoczynku zależy nasz cały dzień. Kiedy budzimy się z bólami pleców, zdrętwiałymi kończynami, czy bólem... więcej »


Jeśli chcesz w pełni korzystać z możliwości i funkcjonalnosci serwisu Ekorodzice.pl, dołącz do nas! Rejestracja nie zajmie Ci więcej niż 2 minuty!

Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »