Ekorodzice

Ekomalowanie

Autor: Joanna Pierzchniak 2010.06.02, 19:58
Różnego rodzaju farby, plastelinę czy klej można kupić w każdym sklepie papierniczym. Ale czy nie lepiej zrobić je samemu w domowym zaciszu? Zaangażujcie do pomocy maluchy, a my zdradzimy Wam kilka prostych i skutecznych sposobów na przygotowanie naturalnych środków plastycznych.

fot. www.sxc.hu

Wielu lekarzy nie zaleca dzieciom do 3. roku życia zabaw z użyciem farb, kleju, ciastoliny oraz plasteliny. Dlaczego? Chodzi tu o barwniki i szkodliwe substancje, które się w nich znajdują. Wprawdzie są farby do malowania twarzy czy rąk, ale tak naprawdę nikt nie jest wstanie stwierdzić w stu procentach, czy są one szkodliwe czy nie. Przez skórę dziecka do ciała przechodzi o wiele więcej substancji niż u dorosłych. Dla osób, które chcą mieć pewność, że ich maluch bawi się naturalnymi substancjami, które na pewno mu nie zaszkodzą, opiszę, jak ja sobie radzę.

Dziecięce farby

Małemu dziecku do szczęścia wystarczy czysty pędzel (najlepiej grubszy) i jeden kolor farby. Można ją zrobić z soku z buraka. Najpierw go myjemy i obieramy, a następnie ścieramy na tarce do ziemniaków. Uzyskaną papkę przekładamy na gęste sitko i przecedzamy za pomocą łyżki. Z jednego soczystego buraka starczy nam farby na jedno malowanie. Do soku nie dodajemy wody. Ja mojemu dziecku daje taką "buraczaną farbę" w małym słoiczku od dżemu. Malowanie samą wodą też jest fajne i niebrudzące. Swoje dzieła sztuki maluchy mogą tworzyć na desce do malowania lub na czystym kawałku chodnika.

Farby można tworzyć z różnych roślin – nadaje się do tego m.in.:
  • marchew,
  • szpinak,
  • maliny,
  • płatki róż,
  • jagody (najpierw barwią papier na różowo, a po wyschnięciu rysunek staje się fioletowy).

Zdrowa plastelina

Podobno istnieje jadalna ciastolina, ale ja osobiście takiej nie spotkałam. Ciasto z mąki i wody jest najlepsze. Można dołożyć barwników, które opisałam wyżej, w ten sposób uzyskamy kolorową masę. Najlepiej do bardzo ciepłej wody wsypać mąkę pszenną (może być razowa) i dobrze ugnieść. Ciasto nie powinno kleić się do rąk.

Bezpieczny klej

Wlewamy do garnka szklankę zimnej wody, dokładamy płaską łyżkę białej mąki pszennej i dobrze mieszamy. Gdy nie ma już grudek, podgrzewamy – ciągle mieszając, by zgęstniało. Po zagotowaniu musimy ostudzić i przelać do słoiczków. W lodówce dłużej się przechowuje. Ja z córką w ciągu dwóch dn wykorzystujemy taki klej. Bardzo dobrze łączy on papier i tekturę. Możemy nakładać go za pomocą pędzla albo dłoni.


Czy bycie "EKO" nie jest dziecinie proste:)?

Przeczytaj także:

Ozdoby z czekolady – co możemy wyczarować

Ozdoby z czekolady – co możemy wyczarować

Czekolada to znana chyba wszystkim pyszność powstająca z miazgi kakaowej. Jest słodkim źródłem energii oraz sposobem na poprawę nastroju (podnosi poziom serotoniny i endorfin). Szeroki wachlarz jej zastosowań sprawia, że poza uciechą dla podniebienia,... więcej »
Zabawa na powietrzu liściaste dzieła sztuki

Zabawa na powietrzu liściaste dzieła sztuki

Kolorowe, jesienne liście doskonale posłużą nam jako materiał do wielu wspaniałych zabaw. W czasie spaceru szukamy pięknych liści z różnych drzew (przy okazji zapoznajemy dziecko z różnymi gatunkami). W domu możemy układać z nich kolorowe... więcej »
Plastikowe zakrętki

Plastikowe zakrętki

Coraz więcej z nas nie wyrzuca plastikowych zakrętek do kosza. Zbieramy je w domu i oddajemy do szkół, przedszkoli oraz miejsc, gdzie odbywają się zbiórki na cele charytatywne. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy, że zakrętki mogą służyć... więcej »
Zabawy umuzykalniające

Zabawy umuzykalniające

Najnowsze badania dowodzą, że słuchanie muzyki przez przyszłe mamy korzystnie wpływa na rozwój dziecka. Udowodniono, że muzyka klasyczna dobrze wpływa na inteligencję malucha. Stwierdzono również, że w przyszłości ułatwi mu naukę mowy,... więcej »
Zabawy z plasteliną dla małych dzieci – część II

Zabawy z plasteliną dla małych dzieci – część II

O tym, że lepienie, ugniatanie i rozciąganie plasteliny pobudza wyobraźnię, rozwija obie półkule, ćwiczy zdolności manualne oraz usprawnia język dziecka Aleksandra Kus już nam zdążyła powiedzieć. Ale to jeszcze nie wszystko… Przed Wami... więcej »


Komentarzy: 1
{opis}
08.05.2010 18:33 - mama_stasia
Dzisiaj wypróbowaliśmy ze Stachem naturalne farby i muszę przyznać, że to działa!!! A w dodatku świetna zabawa. "Buraczana farba" rządzi:)

Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »