Ekorodzice

Ekomalowanie

Autor: Joanna Pierzchniak 2010.06.02, 19:58
Różnego rodzaju farby, plastelinę czy klej można kupić w każdym sklepie papierniczym. Ale czy nie lepiej zrobić je samemu w domowym zaciszu? Zaangażujcie do pomocy maluchy, a my zdradzimy Wam kilka prostych i skutecznych sposobów na przygotowanie naturalnych środków plastycznych.

fot. www.sxc.hu

Wielu lekarzy nie zaleca dzieciom do 3. roku życia zabaw z użyciem farb, kleju, ciastoliny oraz plasteliny. Dlaczego? Chodzi tu o barwniki i szkodliwe substancje, które się w nich znajdują. Wprawdzie są farby do malowania twarzy czy rąk, ale tak naprawdę nikt nie jest wstanie stwierdzić w stu procentach, czy są one szkodliwe czy nie. Przez skórę dziecka do ciała przechodzi o wiele więcej substancji niż u dorosłych. Dla osób, które chcą mieć pewność, że ich maluch bawi się naturalnymi substancjami, które na pewno mu nie zaszkodzą, opiszę, jak ja sobie radzę.

Dziecięce farby

Małemu dziecku do szczęścia wystarczy czysty pędzel (najlepiej grubszy) i jeden kolor farby. Można ją zrobić z soku z buraka. Najpierw go myjemy i obieramy, a następnie ścieramy na tarce do ziemniaków. Uzyskaną papkę przekładamy na gęste sitko i przecedzamy za pomocą łyżki. Z jednego soczystego buraka starczy nam farby na jedno malowanie. Do soku nie dodajemy wody. Ja mojemu dziecku daje taką "buraczaną farbę" w małym słoiczku od dżemu. Malowanie samą wodą też jest fajne i niebrudzące. Swoje dzieła sztuki maluchy mogą tworzyć na desce do malowania lub na czystym kawałku chodnika.

Farby można tworzyć z różnych roślin – nadaje się do tego m.in.:
  • marchew,
  • szpinak,
  • maliny,
  • płatki róż,
  • jagody (najpierw barwią papier na różowo, a po wyschnięciu rysunek staje się fioletowy).

Zdrowa plastelina

Podobno istnieje jadalna ciastolina, ale ja osobiście takiej nie spotkałam. Ciasto z mąki i wody jest najlepsze. Można dołożyć barwników, które opisałam wyżej, w ten sposób uzyskamy kolorową masę. Najlepiej do bardzo ciepłej wody wsypać mąkę pszenną (może być razowa) i dobrze ugnieść. Ciasto nie powinno kleić się do rąk.

Bezpieczny klej

Wlewamy do garnka szklankę zimnej wody, dokładamy płaską łyżkę białej mąki pszennej i dobrze mieszamy. Gdy nie ma już grudek, podgrzewamy – ciągle mieszając, by zgęstniało. Po zagotowaniu musimy ostudzić i przelać do słoiczków. W lodówce dłużej się przechowuje. Ja z córką w ciągu dwóch dn wykorzystujemy taki klej. Bardzo dobrze łączy on papier i tekturę. Możemy nakładać go za pomocą pędzla albo dłoni.


Czy bycie "EKO" nie jest dziecinie proste:)?

Przeczytaj także:

Jakim jestem bohaterem?

Jakim jestem bohaterem?

Prowadzący (np. mama) przypina jednemu dziecku na plecach kartkę z imieniem lub pseudonimem znanego bohatera, np. Pinokio, Pszczółka Maja, Reksio, Kubuś Puchatek, Superman. Wszyscy rozsiadają się wygodnie, a maluch chodzi po pokoju i próbuje... więcej »
Jak tkać?

Jak tkać?

Tkactwo to tradycyjne zajęcie, które znane jest ludzkości już od tysięcy lat jako rzemiosło i jako sztuka. Takie funkcje spełnia i w naszych czasach, ale dodatkowo tkanie pięknymi kolorami jest także doskonałą zabawą edukacyjną dla... więcej »
Ozdoby z czekolady – co możemy wyczarować

Ozdoby z czekolady – co możemy wyczarować

Czekolada to znana chyba wszystkim pyszność powstająca z miazgi kakaowej. Jest słodkim źródłem energii oraz sposobem na poprawę nastroju (podnosi poziom serotoniny i endorfin). Szeroki wachlarz jej zastosowań sprawia, że poza uciechą dla podniebienia,... więcej »
Jak lepić z plasteliny? – zabawa z szablonami

Jak lepić z plasteliny? – zabawa z szablonami

Drodzy rodzice, aby wzbudzić w waszym dziecku chęć tworzenia i rozwijania umiejętności manualnych, nie trzeba być artystą! Co więcej, nie musimy mieć nawet dobrego smaku (choć to zwykle jest rzecz względna i indywidualna). Do zabawy z plasteliną... więcej »
Wróżby i zabawy na dziecięce Andrzejki

Wróżby i zabawy na dziecięce Andrzejki

Listopad ma w sobie coś wyjątkowego: nostalgię jesieni łączy z przedsmakiem zimy. Bywa jednak niedoceniany, no bo jak tu lubić te ciemne i zimne wieczory? Świętowanie Andrzejek to dobry pomysł, aby kolejny chłodny dzień stał się pretekstem... więcej »


Komentarzy: 1
{opis}
08.05.2010 18:33 - mama_stasia
Dzisiaj wypróbowaliśmy ze Stachem naturalne farby i muszę przyznać, że to działa!!! A w dodatku świetna zabawa. "Buraczana farba" rządzi:)

Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »