Ekorodzice

Bezpieczeństwo w BABY-LED WEANING (BLW)

Autor: fragm. książki "Bobas lubi wybór" 2010.12.07, 16:46
Miksowane jedzenie, kolorowe papki, odliczanie kolejnych łyżeczek… Z  Baby-led weaning możesz o tym zapomnieć. Daj bobasowi wybór i pozwól mu na samodzielne jedzenie. Każde niemowlę wie, co dla niego najlepsze.

Co to jest BLW?

Baby-led weaning (BLW) to sposób na wprowadzenie stałych pokarmów do diety sześciomiesięcznego dziecka poprzez pozwolenie mu na samodzielne jedzenie – nie używamy łyżek ani nie podajemy papek. Dziecko uczestniczy w rodzinnych posiłkach i samo decyduje, co chce jeść, używając na początku własnych dłoni, a później także sztućców.




Jak zachować bezpieczeństwo w BLW?
  • Upewnij się, że dziecko siedzi prosto podczas posiłku
  • Nie dawaj dziecku całych orzechów
  • Małe owoce (np. wiśnie czy oliwki) przekrawaj na pół i wyjmuj pestki
  • Nie pozwalaj nikomu oprócz dziecka na wkładanie mu pokarmu do buzi
  • Wyjaśnij metodę BLW każdemu, kto ma opiekować się Twoim dzieckiem
  • NIGDY nie zostawiaj dziecka samego podczas jedzenia

Krztuszenie a dławienie – na czym polega różnica?

Lęk przed zadławieniem się dziecka często wynika z tego, że rodzice widzieli już, jak się krztusi jedzeniem i pomylili to z dławieniem się.  Te dwa mechanizmy są podobne, ale nie tożsame.

– Pytania o zakrztuszenie pojawiają się na każdym warsztacie o BLW i w prawie każdej rozmowie Ja konsekwentnie odpowiadam – owszem, dziecko zakrztusi się i to nie raz. Będzie się zakrztuszał zawsze, kiedy weźmie za duży kawałek, zanim nauczy się odgryzać tylko tyle, ile jest w stanie połknąć bez problemu. Jednakże zakrztuszenia te będą coraz rzadsze. Do tego są zwykle niegroźne – jest to element nauki jedzenia, dziecko uczy się cofać jedzenie z przełyku do ust i wypluwać – tłumaczy współzałożycielka www.babyledweaning.pl oraz mama dwojga urwisów Marta Sobiło.

Krztuszenie się to odruch wymiotny, który pozwala usunąć kawałki jedzenia z dróg oddechowych, gdy są zbyt duże, by je przełknąć. Dziecko otwiera buzię i  wysuwa język; czasami pojawia się na nim kawałek jedzenia i dziecko wymiotuje niewielkie ilości pokarmu. Nie wydaje się to zanadto przeszkadzać dzieciom, które jedzą samodzielnie, i szybko, jakby nigdy nic, wracają do jedzenia.

  • U dorosłych odruch wymiotny uruchamia się w tylnej części języka – musisz sobie wsadzić palec prosto do gardła, by go wywołać.

  • U sześciomiesięcznego dziecka odruch ten generuje się jednak znacznie bliżej przedniej części języka. Jest więc go łatwiej wywołać, a powodujące go jedzenie znajduje się znacznie dalej od wejścia do dróg oddechowych, i rzadko wiąże się z ryzykiem udławienia się.


Przeczytaj także:

Woda kranowa, filtrowana czy butelkowana? Co i kiedy warto wybrać?

Woda kranowa, filtrowana czy butelkowana? Co i kiedy warto wybrać?

Woda jest podstawowym składnikiem ludzkiego organizmu. Jest potrzebna do przygotowywania posiłków, napojów, umożliwia wzrost roślin i utrzymanie czystości oraz higieny. Jednym słowem – jest niezbędna do życia. Zazwyczaj o niej nie myślimy... więcej »
Zaparcia u maluszka

Zaparcia u maluszka

Każdej mamie zależy, by jej dziecko było zdrowe, dlatego martwią nas wszelkie, nawet małe dolegliwości naszej pociechy. Jedną z przypadłości, która może się mu przytrafić są zaparcia. Jak je rozpoznać i co zrobić, by ulżyć dziecku?... więcej »
Rola witaminy D w żywieniu dzieci

Rola witaminy D w żywieniu dzieci

Suplementacja witaminy D dzieciom budzi kontrowersje od lat. W naszej strefie klimatycznej ze względu na niskie nasłonecznienie nasze organizmy mają problem z wytworzeniem dostatecznej dla zdrowia ilość tej witaminy. Często sięgamy po suplementy.... więcej »
BABY-LED WEANING (BLW) w praktyce

BABY-LED WEANING (BLW) w praktyce

Poza książkową wiedzą i opiniami specjalistów liczy się także praktyka, która często jest dużo ważniejsza niż sterta suchych faktów . Dziś postawimy na doświadczenie – oddamy głos mamom na co dzień stosującym baby-led weaning (BLW)...... więcej »
Kasza jaglana PRZEPISY

Kasza jaglana PRZEPISY

Kaszę jaglaną warto gotować raz na dwa dni dla całej rodziny i przechowywać ją w lodówce. Mrożenie nie jest najzdrowszą formą przechowywania jedzenia i lepiej z niego korzystać jedynie okazjonalnie, zwłaszcza dla dzieci poniżej 2-3 roku... więcej »


Komentarzy: 1
{opis}
10.09.2010 00:42 - agnieszka
Na Amelkę już za późno ale bardzo ciekawe to BLW Gdzie można jakieś filmiki zobaczyć?

Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »