Ekorodzice

Bezpieczeństwo w BABY-LED WEANING (BLW)

Autor: fragm. książki "Bobas lubi wybór" 2010.12.07, 16:46
Miksowane jedzenie, kolorowe papki, odliczanie kolejnych łyżeczek… Z  Baby-led weaning możesz o tym zapomnieć. Daj bobasowi wybór i pozwól mu na samodzielne jedzenie. Każde niemowlę wie, co dla niego najlepsze.

Co to jest BLW?

Baby-led weaning (BLW) to sposób na wprowadzenie stałych pokarmów do diety sześciomiesięcznego dziecka poprzez pozwolenie mu na samodzielne jedzenie – nie używamy łyżek ani nie podajemy papek. Dziecko uczestniczy w rodzinnych posiłkach i samo decyduje, co chce jeść, używając na początku własnych dłoni, a później także sztućców.




Jak zachować bezpieczeństwo w BLW?
  • Upewnij się, że dziecko siedzi prosto podczas posiłku
  • Nie dawaj dziecku całych orzechów
  • Małe owoce (np. wiśnie czy oliwki) przekrawaj na pół i wyjmuj pestki
  • Nie pozwalaj nikomu oprócz dziecka na wkładanie mu pokarmu do buzi
  • Wyjaśnij metodę BLW każdemu, kto ma opiekować się Twoim dzieckiem
  • NIGDY nie zostawiaj dziecka samego podczas jedzenia

Krztuszenie a dławienie – na czym polega różnica?

Lęk przed zadławieniem się dziecka często wynika z tego, że rodzice widzieli już, jak się krztusi jedzeniem i pomylili to z dławieniem się.  Te dwa mechanizmy są podobne, ale nie tożsame.

– Pytania o zakrztuszenie pojawiają się na każdym warsztacie o BLW i w prawie każdej rozmowie Ja konsekwentnie odpowiadam – owszem, dziecko zakrztusi się i to nie raz. Będzie się zakrztuszał zawsze, kiedy weźmie za duży kawałek, zanim nauczy się odgryzać tylko tyle, ile jest w stanie połknąć bez problemu. Jednakże zakrztuszenia te będą coraz rzadsze. Do tego są zwykle niegroźne – jest to element nauki jedzenia, dziecko uczy się cofać jedzenie z przełyku do ust i wypluwać – tłumaczy współzałożycielka www.babyledweaning.pl oraz mama dwojga urwisów Marta Sobiło.

Krztuszenie się to odruch wymiotny, który pozwala usunąć kawałki jedzenia z dróg oddechowych, gdy są zbyt duże, by je przełknąć. Dziecko otwiera buzię i  wysuwa język; czasami pojawia się na nim kawałek jedzenia i dziecko wymiotuje niewielkie ilości pokarmu. Nie wydaje się to zanadto przeszkadzać dzieciom, które jedzą samodzielnie, i szybko, jakby nigdy nic, wracają do jedzenia.

  • U dorosłych odruch wymiotny uruchamia się w tylnej części języka – musisz sobie wsadzić palec prosto do gardła, by go wywołać.

  • U sześciomiesięcznego dziecka odruch ten generuje się jednak znacznie bliżej przedniej części języka. Jest więc go łatwiej wywołać, a powodujące go jedzenie znajduje się znacznie dalej od wejścia do dróg oddechowych, i rzadko wiąże się z ryzykiem udławienia się.


Przeczytaj także:

Naturalne pączki z mąki orkiszowej

Naturalne pączki z mąki orkiszowej

Skoro w tłusty czwartek pączkowe szaleństwo dopada prawie każdego, warto postarać się, aby ta nadziewana konfiturą przekąska była jak najzdrowsza. Zwłaszcza jeśli ma trafić do brzuchów naszych najmłodszych łasuchów. Przed Wami przepis... więcej »
Woda kranowa, filtrowana czy butelkowana? Co i kiedy warto wybrać?

Woda kranowa, filtrowana czy butelkowana? Co i kiedy warto wybrać?

Woda jest podstawowym składnikiem ludzkiego organizmu. Jest potrzebna do przygotowywania posiłków, napojów, umożliwia wzrost roślin i utrzymanie czystości oraz higieny. Jednym słowem – jest niezbędna do życia. Zazwyczaj o niej nie myślimy... więcej »
Jak gotować zupki dla niemowląt?

Jak gotować zupki dla niemowląt?

Słyszałam, iż do gotowania zup dla niemowląt i dzieci nie można dodawać oliwy czy też oleju tłoczonego na zimno. Czy jest to prawda? W jaki sposób należy gotować zupki i kiedy dodać olej, aby gotowane warzywa nie traciły witamin? ... więcej »
Kisiel domowej roboty

Kisiel domowej roboty

Kisiel domowej roboty ma wiele zalet. Można go przygotować w kilka minut, ma niepowtarzalny smak, a dzieci uwielbiają szukać w nim całych kawałków owoców! Poznajcie przepis stary jak świat, o którym przypomniała nam użytkowniczka maciejka.... więcej »
Pasta słonecznikowa z jabłkiem

Pasta słonecznikowa z jabłkiem

Jaką wersję pasty słonecznikowej lubicie najbardziej? Na ostro, a może na słodko? Tym razem mamy coś dla łasuchów. Delikatny, słodki smak jabłek to doskonała przekąska do chleba dla najmłodszych. więcej »


Komentarzy: 1
{opis}
10.09.2010 00:42 - agnieszka
Na Amelkę już za późno ale bardzo ciekawe to BLW Gdzie można jakieś filmiki zobaczyć?

Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »