Ekorodzice

9 zasad ekologicznego łączenia pracy z macierzyństwem

Autor: Marta Maciszewska-Malinowska 2015.06.21, 15:52
Słowo „ekologiczny” ma swoje specjalne znaczenie w coachingu. Ekologiczny to znaczy służący Tobie i innym, nie występujący przeciwko, dobry dla Ciebie i otoczenia. Myślę, że łączenie pracy z macierzyństwem powinno być bardzo ekologiczne.
fot. 9 zasad ekologicznego łączenia pracy z macierzyństwem

Każda mama pewnego dnia, a czasami już od narodzin swojego dziecka zastanawia się, jak uda jej się to wszystko połączyć. Jak opiekować się maluchem i jednocześnie zadbać o własne potrzeby rozwoju zawodowego lub po prostu o domowy budżet. A może jak zostać mamą na pełen etat i zacząć żyć w nowy sposób? Jak to wszystko zrobić ekologicznie?

Poniżej lista 9 pomocnych zasad, dzięki którym łączenie pracy z macierzyństwem będzie dobre dla Ciebie i dla Twojego otoczenia. 

Wiem po co
Znam odpowiedź na pytanie: po co mi ta praca? Być może chcę wrócić, bo lubię swoją pracę, chcę się rozwijać zawodowo, chcę odpocząć od bycia mamą na pełen etat lub chcę/muszę wspomóc rodzinny budżet. Jeśli nie chcę wrócić to wiem, że nie potrzebuję pracować, aby czuć się dobrze, spełniam się jako mama, potrzebuje odpoczynku od pracy zawodowej w moim życiu etc. Powodów do decyzji o powrocie na rynek lub zostaniu z dzieckiem może być bardzo wiele. Najważniejsze to wiedzieć po co to robię. To da Ci pewność siebie i zrozumienie dla swoich decyzji. 

Szanuję swoje potrzeby
Poznaję siebie coraz lepiej i przyglądam się swoim potrzebom. Przykładowo widzę, że cały dzień z maluchem bardzo mnie męczy i potrzebuje kilku godzin tylko dla siebie lub w innym otoczeniu. A może widzę, że bycie mamą realizuje mnie o wiele bardziej niż praca zawodowa. Cokolwiek odkrywam o sobie w kontekście macierzyństwa, przyjmuję i jeśli chcę to realizuję te swoje nowe potrzeby. Zmieniłam się, jestem mamą. 

Szanuję potrzeby innych
Ja się zmieniam i zmienia się sposób, w jaki reaguje na mnie moje otoczenie. Dostrzegam ich wszystkich i szanuję ich potrzeby. Czasami one mogą stać w sprzeczności z moimi potrzebami, wtedy zastanawiam się, jak to rozwiązać przy możliwie najmniejszych stratach. W moim otoczeniu jest też mój pracodawca. Szanuje to, że on pracuje na zysk firmy i jego oczekiwania mogą czasami być trudne do pogodzenia z moim nowym życiem. Jeśli do tej pory zostawałam po godzinach, a teraz nie chcę już tego robić zastanówmy się wspólnie, jak to rozwiązać. 

Wiem, co robię
Podejmuję świadome decyzje w zgodzie ze sobą, swoimi potrzebami i wartościami. Wiem, co robię, ponieważ wiem, po co mi to wszystko. Jestem pewna swoich decyzji, jednocześnie szanując, że ktoś np. koleżanka, teściowa, inna mama może myśleć inaczej. 

Mam wsparcie
Samej jest mi zdecydowanie trudniej, dlatego szukam wsparcia w innych. Znajduję osoby, grupy osób, które akceptują mnie i mój sposób życia. Może zapisuję się do grupy mam, może szczerze rozmawiam o tym, co dla mnie ważne z najbliższymi. Jeśli decyduje się nie wracać do pracy, może nawiążę kontakt z mami, które opiekują się swoimi dziećmi w domu zamiast z koleżankami, które maja dla mnie czas tylko między 18:00 a 19:00 w czwartki raz w miesiącu. Jeśli łączę pracę zawodową z macierzyństwem może zacieśnię więź w pracy z grupą rodziców, zamiast z grupą singli. 

Nie oceniam
Rozumiem, że każdy podejmuje decyzje w zgodzie ze sobą. Nie oceniam innych mam, które wybrały inną drogę i na przykład wróciły do pracy po 3 miesiącach od narodzin dziecka lub są poza rynkiem już 3 rok. Wiem, że macierzyństwo może dużo zmienić w życiu i każdy na swój sposób realizuje te zmiany. 

Słucham siebie na każdym etapie
Obserwuje siebie. Być może za kilka tygodni zmienię zdanie, poczuję nowe potrzeby i podejmę nowe decyzje. Narodziny dziecka to czas wielkich zmian, daję sobie prawo do przemian, odkrywania nowego, szukania innych dróg.

Zawsze mogę zmienić zdanie
Jeśli dziś decyduję się, ze chcę łączyć pracę z macierzyństwem w określony sposób to  w każdej chwili mogę zmienić zdanie. Mogą pojawić się nowe okoliczności lub ja sama mogę się zmienić.

Działam
Podjęłam decyzje, więc działam. W zgodzie ze sobą i z szacunkiem dla innych. Jestem taką mamą jaką chcę być i łączę macierzyństwo z pracą na takich zasadach, jakie są dla mnie ważne i możliwe do zrealizowania w moim konkretny przypadku. 

Te 9 zasad ekologicznego łączenia pracy z macierzyństwem, w tym pracy jako mama na pełen etat pomoże Ci czuć się pewniej w sytuacjach, kiedy pojawią się trudności. Kiedy wybrana droga okaże się trudna, nie akceptowana przez innych lub nie dająca Ci takiej satysfakcji, jakiej oczekiwałaś. Zawsze możesz wtedy wrócić do tych zasad i podjąć nową decyzję. 

Mam dla Ciebie propozycje z kategorii Wsparcie. Możesz przygotować się do podjęcia decyzji, jak chcę łączyć macierzyństwo z pracą i czy w ogóle razem z innymi mamami. Zapraszam na bezpłatny webinar dla Mam 30 czerwca lub 1 lipca KLIK.


O AURORCE

Marta Maciszewska-Malinowska

Coach dla Mam, zawodowo wspiera pracujących rodziców i firmy przyjazne pracującym rodzicom. Prowadzi online warsztaty, webinaria i coaching dla Mam. Twórca firmy FAMILY MANAGER. Bloguje o rozwiązaniach dla rodziców w firmach, tworzy programy Working Parents. Mama Wiktora.
Źródło: zdjęcie: www.freeimages.com

Przeczytaj także:

Mięta w ciąży

Mięta w ciąży

Ziele mięty jest przez wiele osób od lat używane jako skuteczny środek na nudności i wzdęcia. Jednak czy picie mięty w ciąży jest bezpieczne? A jeśli tak, to w jakich ilościach? Te pytania zadaliśmy naszemu ekspertowi. ... więcej »
10 zadań specjalnych dla taty na porodówce

10 zadań specjalnych dla taty na porodówce

Jeszcze kilkanaście lat temu ojcowie mieli bezwarunkowy zakaz wstępu na porodówkę. Nie podejmowali wtedy decyzji o tym, czy chcą uczestniczyć w narodzinach dziecka, bo nie było takiej możliwości w szpitalach. Dziś, gdy wiele się w tej... więcej »
Jak zajść w ciążę?

Jak zajść w ciążę?

Zastanawiasz się, co pomaga zajść w ciążę? Na udane poczęcie dziecka wpływa wiele elementów, począwszy od Twojego stanu zdrowia, skończywszy na częstotliwości zbliżeń z partnerem. Oto kilka porad, które podpowiedzą Ci, jak zajść w... więcej »
Dziecięca metryczka – pamiątka, która ozdobi wnętrze

Dziecięca metryczka – pamiątka, która ozdobi wnętrze

Pokój dziecka możemy udekorować na wiele różnych sposobów. Choć do głowy mogą nam przychodzić przede wszystkim bajkowe postaci, zwierzaki czy kolorowe desenie, my mamy w zanadrzu coś jeszcze. Jest to wyjątkowy i niepowtarzalny plakat. Metryczka... więcej »
Pregoreksja – zaburzenia odżywiania w ciąży

Pregoreksja – zaburzenia odżywiania w ciąży

Na problem zaburzeń odżywiania w ciąży zwrócono ostatnio szczególną uwagę, jednak nadal jest za mało publikacji naukowych na ten temat. Pierwsze przypadki pregoreksji odnotowano w Stanach Zjednoczonych. W Wielkiej Brytanii 1 na 20 kobiet... więcej »


Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »