Ekorodzice

Pregoreksja – zaburzenia odżywiania w ciąży

Autor: mgr Mariusz Jaworski 2010.11.15, 13:04
Na problem zaburzeń odżywiania w ciąży zwrócono ostatnio szczególną uwagę, jednak nadal jest za mało publikacji naukowych na ten  temat. Pierwsze przypadki pregoreksji odnotowano w Stanach Zjednoczonych. W Wielkiej Brytanii 1 na 20 kobiet zgłasza zaburzenia odżywiania w ciąży. W Polsce problem ten nie jest zbyt często poruszany. Tak naprawdę trudno określić, ile ciężarnych nie przyznaje się do swoich problemów z jedzeniem, ponieważ wykrywalność pregoreksji wynosi około 10 procent wszystkich przypadków.

fot. www.sxc.hu

  1. W rzeczywistości  termin pregoreksja – tzw. anoreksja ciążowa – nie jest do końca medycznym terminem, a raczej wywodzi się z psychologii. Potwierdza to fakt, iż anoreksja ciążowa nie jest uwzględniona w kryteriach ICD-10 ani DSM-IV.

  2. Lekarz diagnozując zaburzenia odżywiania, klasyfikuje pregoreksję jako anoreksję, ponieważ mają identyczne objawy.

  3. Termin pregoreksja oznacza zaburzenia odżywiania, które wystąpiły po raz pierwszy dopiero w czasie trwania ciąży. Jednak anorektyczką kobieta nie staje się z dnia na dzień – zatem ciąża może stać się jedynie bodźcem aktywizującym zaburzenia odżywiania, natomiast nie jest sama w sobie przyczyną zaburzeń odżywiania.

  4. Anoreksja ciążowa charakteryzuje się chęcią wyglądania w ciąży jak najszczuplej i jak najlepiej. Kobieta skupia swoją uwagę na własnym wyglądzie i ciele, a nie na ciąży i dziecku. Powoduje to, że masa ciała kobiety po urodzeniu dziecka może być niższa niż przed zajściem w ciążę!

Ciężarne z pregoreksją stosują najczęściej:
  • dietę niskokaloryczną,
  • głodówki połączone ze wzmożoną aktywnością fizyczną,
  • środki przeczyszczające,
  • wymuszanie wymiotów.

Takie zachowanie prowadzi do częstszych powikłań okołopłodowych. Przy stosowaniu nieprawidłowej diety dochodzi do poważnych niedoborów witamin i mikroelementów bardzo niebezpiecznych dla płodu, m.in. niedobory:
  • witaminy D – odwapnienie kości, osteopenia, osteoporoza u matki oraz zaburzenia rozwoju kośćca u dziecka,
  • żelaza – anemia,
  • tkanki tłuszczowej – powoduję późniejsze problemy z karmieniem noworodka.

Przeczytaj także:

Waga w ciąży – prawidłowy przyrost masy ciała

Waga w ciąży – prawidłowy przyrost masy ciała

Przyrost wagi w ciąży jest rzeczą fizjologiczną i bardzo pożądaną. Jednak wiedza wśród kobiet na temat precyzyjnego określenia prawidłowej wagi w ciąży jest niewystarczalna. Wiele ciężarnych ma błędne przekonanie, że w czasie... więcej »
Jak wybrać imię dla dziecka?

Jak wybrać imię dla dziecka?

Z pozoru to tylko kilka niewinnych sylab, które tworzą słowo. Jednak słowo to przez całe życie będzie towarzyszyło twojemu dziecku. Dlatego szukanie imienia jest zajęciem o wiele bardziej pracochłonnym i odpowiedzialnym niż przygotowywanie... więcej »
Co kupić na narodziny dziecka?

Co kupić na narodziny dziecka?

Przyjście na świat nowego członka rodziny to bardzo ważne i znaczące wydarzenie. Dlatego należy przyłożyć wielką wagę to wyboru i zakupu prezentów na narodziny. Jest to bardzo miła i praktyczna tradycja. Warto więc zapoznać się najciekawszymi... więcej »
Czy szkoła rodzenia jest konieczna?

Czy szkoła rodzenia jest konieczna?

Jeśli jesteś w ciąży, to pewnie zastanawiasz się nad tym, czy szkoła rodzenia jest konieczna. Czasami słyszy się opinie, że przecież każda kobieta potrafi urodzić dziecko i w takiej szkole niczego nowego się nie dowie. Otóż to nieprawda!... więcej »
Dlaczego ciąża jest taka męcząca?

Dlaczego ciąża jest taka męcząca?

Sądziłaś, że to będzie najpiękniejszy okres w twoim życiu, a teraz okazuje się, że najchętniej przespałabyś całe 9 miesięcy? Dowiedz się więcej o zmęczeniu w ciąży i sprawdź, jak sobie z nim radzić! więcej »


Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »