Ekorodzice

zaloguj się »
pamiętaj

Co powinny pić kobiety w ciąży i mamy karmiące?

Autor: Magdalena Łukaszewska 2010.08.13, 12:39
Dla kogo woda źródlana jest rzeczywiście najlepszym wyborem? Czy sód zawarty w wodzie może zaszkodzić ciężarnej? Od jakich napojów należy trzymać się z dala podczas karmienia piersią? – na te i na wiele innych pytań znajdziecie odpowiedź w wywiadzie z lekarką i założycielką internetowej szkoły rodzenia przedPORODEM.pl Izabelą Lenkiewicz.

Z Izabelą Lenkiewicz rozmawiała Magdalena Łukaszewska.


EKORODZICE.PL: Jedni mówią, że kobiety w ciąży i mamy karmiące powinny pić wodę wysokozmineralizowaną, a drudzy, że źródlaną. Ktoś kłamie?


Izabela Lenkiewicz: Kobiety w ciąży i karmiące powinny pić wodę wysokozmineralizowaną lub przynajmniej średniozmineralizowaną. Jak wiadomo, u pań spodziewających się dziecka oraz mam, które karmią swoje pociechy, wzrasta zapotrzebowanie na takie minerały jak wapń, magnez i jod. Pijąc wodę zawierającą te pierwiastki, mogą dostarczać je w prosty sposób do organizmu. Wody te w swoim składzie mają również sód. Tego argumentu używają producenci wód źródlanych, polecając je jako zdrowsze ze względu na minimalną ilość tego pierwiastka.


EKORODZICE.PL:
Dlaczego sód nie cieszy się dobrą sławą wśród ciężarnych i kobiet karmiących?

I.L.: Spożywanie zbyt dużej ilości sodu kojarzy się z występowaniem nadciśnienia tętniczego. Nadciśnienie jest dość częstym powikłaniem okresu ciąży i  porodu. Dlatego szczególnie kobiety ciężarne na wszelki wypadek wolą unikać go w spożywanych produktach. Tymczasem sód to bardzo ważny pierwiastek w naszym organizmie – reguluje on gospodarkę wodno-elektrolitową i wraz z potasem transportuje składniki odżywcze do poszczególnych komórek. Jeśli kobieta będąca w ciąży czy karmiąca piersią nie dostarczy w diecie odpowiedniej ilości sodu, będzie się czuła osłabiona i zmęczona. Szczególnie w czasie upałów, kiedy duże ilości sodu wydzielają się wraz z potem, istotne jest, by znalazł się on w diecie.EKORODZICE.PL: Czyli nie ma powodów do obaw? Kobiety mogą pić wodę wysokozmineralizowaną zawierającą sód?

I.L.: Pijąc wodę wysokozmineralizowną, nie sposób doprowadzić do przedawkowania sodu w organizmie. Przeciętna ilość tego pierwiastka zawarta w 2 litrach wody, które powinna wypić ciężarna lub karmiąca, to jedynie ok. 5% zapotrzebowania dziennego. Do nadmiaru sodu w organizmie mogą doprowadzić przesolone potrawy, ale nie woda. Jeśli ktoś mimo to ma obawy, może wybrać taką wodę, która charakteryzuje się niską zawartością sodu i jednocześnie dużą zawartością wapnia, magnezu i jodu.


EKORODZICE.PL: A woda źródlana?


I.L.:
Nadaje się tylko dla niemowląt. Maluchy bowiem z niedojrzałymi nerkami i delikatnym żołądkiem źle tolerują wodę bogatą w minerały. Wykorzystując także skojarzenie, że dla dzieci przeznacza się najlepsze i najzdrowsze produkty, producenci oferują ją ciężarnym i karmiącym piersią kobietom. Firmy te również używają argumentu, że dostarczanie minerałów do organizmu powinno odbywać się przez dobrze zbilansowaną dietę, a woda powinna służyć tylko nawadnianiu. Tymczasem magnez z wody jest wchłaniany szybciej i szerzej niż ten, który znajduje się w pokarmach. Również przyswajalność wapnia z wody jest bardzo duża (ma to znaczenie szczególnie, gdy matka nie lubi lub nie może pić mleka).

Przeczytaj także:

Herbatka laktacyjna oraz mieszanka hamująca laktację

Herbatka laktacyjna oraz mieszanka hamująca laktację

Zioła są naturalnymi środkami leczniczymi, które mogą pomóc młodej mamie, gdy ma za mało lub za dużo pokarmu. Jednak posiadają one tylko działania wspomagające. Samo picie herbatki laktacyjnej nie spowoduje zwiększenia produkcji mleka...... więcej »
Jak przechowywać odciągnięty pokarm?

Jak przechowywać odciągnięty pokarm?

W jaki sposób należy przechowywać odciągnięty pokarm? Czy są jakieś specjalne wytyczne? Świeży, odciągnięty pokarm może być przechowywany do 12 godz. w temperaturze pokojowej, do 24 godz. w torbie z wkładem chłodzącym, do 5 dni w lodówce.... więcej »
Wygodne pozycje do karmienia piersią

Wygodne pozycje do karmienia piersią

Czy istnieje jakaś pozycja idealna do karmienia, która jest wygodniejsza niż inne? Należy karmić dziecko w takiej pozycji, która jest wygodna zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. Oboje powinni się czuć komfortowo... ... więcej »
Jak pobudzić laktację?

Jak pobudzić laktację?

Mam kłopot z pokarmem. Karmię już około trzech miesięcy, ale niedawno mój Karolek zachorował i spędziłyśmy dwa tygodnie w szpitalu. Po powrocie do domu ilość pokarmu znacznie mi się zmniejszyła, tak że dziecko płacze przy pustej piersi.... więcej »
Jak karmić bliźniaki?

Jak karmić bliźniaki?

Kobiece piersi są jak mini-fabryki, które uwzględniają prawo podaży i popytu. Dlatego mamy wieloraczków nie muszą rwać włosów z głowy i zastanawiać się, czy są w stanie zaspokoić apetyt swoich maluszków. Wystarczy zastosować się... więcej »


Komentarzy: 4
{opis}
27.01.2015 10:52 - agnieszka
Mam mętlik w głowie wszędzie coś innego piszą;/
{opis}
12.03.2014 11:48 - iaera
Już się wystraszyłam, ze będzie o bawarce. Babcia męża próbowała wzbudzić we mnie poczucie winy, że karmię piersią nie pijąc najcenniejszego napoju dla karmiącej matki. Na samą myśl robi mi się niedobrze.
{opis}
24.08.2011 12:55 - madzioch
też czytałam książkę Tombaka, niektóre rzeczy uważam za mądre, ale w niektórych przesadza, w sumie kierując się jego zasadami to nie można zjeść normalnego posiłku bo wszystko się z czymś łączy... co do wody strukturowanej, to woda w tej postaci jest zalecana dla każdego, ale trudno żeby wode ciągle mrozić i rozmrażać i to w lodówce w plastkiowych pojemnikach... lepiej jeść wiecej owoców, tam woda jest strukturowana.
{opis}
16.08.2010 16:11 - rathri
Dziękuję Pani Izo dzięki temu artykułowi wreszcie upewniłam się w moim przekonaniu o mineralizowanych wodach ! Mam pytanie tylko co z wodą strukturyzowaną czyli tą z lodu- wg Tombaka to ona jest najzdrowsza- tylko dla kogo?