Ekorodzice

zaloguj się »
pamiętaj

Co powinny pić kobiety w ciąży i mamy karmiące?

Autor: Magdalena Łukaszewska 2010.08.13, 12:39
Dla kogo woda źródlana jest rzeczywiście najlepszym wyborem? Czy sód zawarty w wodzie może zaszkodzić ciężarnej? Od jakich napojów należy trzymać się z dala podczas karmienia piersią? – na te i na wiele innych pytań znajdziecie odpowiedź w wywiadzie z lekarką i założycielką internetowej szkoły rodzenia przedPORODEM.pl Izabelą Lenkiewicz.

Z Izabelą Lenkiewicz rozmawiała Magdalena Łukaszewska.


EKORODZICE.PL: Jedni mówią, że kobiety w ciąży i mamy karmiące powinny pić wodę wysokozmineralizowaną, a drudzy, że źródlaną. Ktoś kłamie?


Izabela Lenkiewicz: Kobiety w ciąży i karmiące powinny pić wodę wysokozmineralizowaną lub przynajmniej średniozmineralizowaną. Jak wiadomo, u pań spodziewających się dziecka oraz mam, które karmią swoje pociechy, wzrasta zapotrzebowanie na takie minerały jak wapń, magnez i jod. Pijąc wodę zawierającą te pierwiastki, mogą dostarczać je w prosty sposób do organizmu. Wody te w swoim składzie mają również sód. Tego argumentu używają producenci wód źródlanych, polecając je jako zdrowsze ze względu na minimalną ilość tego pierwiastka.


EKORODZICE.PL:
Dlaczego sód nie cieszy się dobrą sławą wśród ciężarnych i kobiet karmiących?

I.L.: Spożywanie zbyt dużej ilości sodu kojarzy się z występowaniem nadciśnienia tętniczego. Nadciśnienie jest dość częstym powikłaniem okresu ciąży i  porodu. Dlatego szczególnie kobiety ciężarne na wszelki wypadek wolą unikać go w spożywanych produktach. Tymczasem sód to bardzo ważny pierwiastek w naszym organizmie – reguluje on gospodarkę wodno-elektrolitową i wraz z potasem transportuje składniki odżywcze do poszczególnych komórek. Jeśli kobieta będąca w ciąży czy karmiąca piersią nie dostarczy w diecie odpowiedniej ilości sodu, będzie się czuła osłabiona i zmęczona. Szczególnie w czasie upałów, kiedy duże ilości sodu wydzielają się wraz z potem, istotne jest, by znalazł się on w diecie.EKORODZICE.PL: Czyli nie ma powodów do obaw? Kobiety mogą pić wodę wysokozmineralizowaną zawierającą sód?

I.L.: Pijąc wodę wysokozmineralizowną, nie sposób doprowadzić do przedawkowania sodu w organizmie. Przeciętna ilość tego pierwiastka zawarta w 2 litrach wody, które powinna wypić ciężarna lub karmiąca, to jedynie ok. 5% zapotrzebowania dziennego. Do nadmiaru sodu w organizmie mogą doprowadzić przesolone potrawy, ale nie woda. Jeśli ktoś mimo to ma obawy, może wybrać taką wodę, która charakteryzuje się niską zawartością sodu i jednocześnie dużą zawartością wapnia, magnezu i jodu.


EKORODZICE.PL: A woda źródlana?


I.L.:
Nadaje się tylko dla niemowląt. Maluchy bowiem z niedojrzałymi nerkami i delikatnym żołądkiem źle tolerują wodę bogatą w minerały. Wykorzystując także skojarzenie, że dla dzieci przeznacza się najlepsze i najzdrowsze produkty, producenci oferują ją ciężarnym i karmiącym piersią kobietom. Firmy te również używają argumentu, że dostarczanie minerałów do organizmu powinno odbywać się przez dobrze zbilansowaną dietę, a woda powinna służyć tylko nawadnianiu. Tymczasem magnez z wody jest wchłaniany szybciej i szerzej niż ten, który znajduje się w pokarmach. Również przyswajalność wapnia z wody jest bardzo duża (ma to znaczenie szczególnie, gdy matka nie lubi lub nie może pić mleka).

Przeczytaj także:

Dziecko gryzie pierś podczas karmienia

Dziecko gryzie pierś podczas karmienia

Co robić, gdy dziecko gryzie mi sutki podczas karmienia? To straszny ból, a ja naprawdę nie wiem, jak się mam w takim momencie zachowywać. Bardzo proszę o pomoc. Niestety, powodów uszkodzenia brodawek może być wiele. Nie da się tego stwierdzić... więcej »
Wprowadzanie pokarmów stałych a karmienie piersią

Wprowadzanie pokarmów stałych a karmienie piersią

Witam. Mój synek ma już skończone 7 miesięcy. Karmię go piersią na żądanie i od szóstego miesiąca próbuję mu podawać inne jedzenie dostosowane do wieku. Jak na początku było to dla niego frajdą, tak teraz prawie nic nie chce jeść... więcej »
Jak pobudzić laktację?

Jak pobudzić laktację?

Mam kłopot z pokarmem. Karmię już około trzech miesięcy, ale niedawno mój Karolek zachorował i spędziłyśmy dwa tygodnie w szpitalu. Po powrocie do domu ilość pokarmu znacznie mi się zmniejszyła, tak że dziecko płacze przy pustej piersi.... więcej »
Ciepłe i zimne okłady na piersi

Ciepłe i zimne okłady na piersi

Zapewne spotkałaś się z sytuacją, gdy ktoś zalecił karmiącej mamie zimne lub ciepłe okłady na piersi. Pewnie słyszałaś też o osławionych liściach kapusty. A czy wiesz, kiedy należy zastosować zimny okład, a kiedy lepiej wybrać ciepły?... więcej »
Który mit o karmieniu piersią jest najpopularniejszy?

Który mit o karmieniu piersią jest najpopularniejszy?

Karmienie piersią to wyjątkowy okres macierzyństwa – czas niebywałej bliskości i budowania więzi. Jednak świeżo upieczone mamy często muszą pokonać wiele zakrętów zanim trafią na „mleczną drogę”. A wszystko za sprawą błędnych... więcej »


Komentarzy: 4
{opis}
27.01.2015 10:52 - agnieszka
Mam mętlik w głowie wszędzie coś innego piszą;/
{opis}
12.03.2014 11:48 - iaera
Już się wystraszyłam, ze będzie o bawarce. Babcia męża próbowała wzbudzić we mnie poczucie winy, że karmię piersią nie pijąc najcenniejszego napoju dla karmiącej matki. Na samą myśl robi mi się niedobrze.
{opis}
24.08.2011 12:55 - madzioch
też czytałam książkę Tombaka, niektóre rzeczy uważam za mądre, ale w niektórych przesadza, w sumie kierując się jego zasadami to nie można zjeść normalnego posiłku bo wszystko się z czymś łączy... co do wody strukturowanej, to woda w tej postaci jest zalecana dla każdego, ale trudno żeby wode ciągle mrozić i rozmrażać i to w lodówce w plastkiowych pojemnikach... lepiej jeść wiecej owoców, tam woda jest strukturowana.
{opis}
16.08.2010 16:11 - rathri
Dziękuję Pani Izo dzięki temu artykułowi wreszcie upewniłam się w moim przekonaniu o mineralizowanych wodach ! Mam pytanie tylko co z wodą strukturyzowaną czyli tą z lodu- wg Tombaka to ona jest najzdrowsza- tylko dla kogo?