Ekorodzice

Wygodne pozycje do karmienia piersią

Autor: Magdalena Słomkowska 2010.07.01, 12:55
Czy istnieje jakaś pozycja idealna do karmienia, która jest wygodniejsza niż inne?

Należy karmić dziecko w takiej pozycji, która jest wygodna zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. Oboje powinni się czuć komfortowo.

Jeżeli kobieta karmi na siedząco, a fotel jest głęboki, należy zadbać o dobre podparcie odcinka lędźwiowego kręgosłupa (zwykle wystarcza jasiek). Przyda się również podpórka pod nogi. Kobieta powinna być wyprostowana, nie nachylać się nad dzieckiem i nie skręcać. Czasami karmienie trwa dość długo, więc dobrze jest położyć na brzuchu poduszkę (taką specjalną dla mam karmiących, tak samo przydatny będzie zwykły jasiek) i oprzeć na niej ręce.

Przy karmieniu na leżąco rękę, która leży na materacu, należy podłożyć pod głowę, drugą ręką przytulamy dziecko do siebie. Noga leżąca na materacu jest wyprostowana, druga zgięta i oparta na poduszce. Można również odwrotnie, czyli zgięta jest kończyna położona na materacu, druga jest wyprostowana (wtedy już bez poduszki).  Dla dziecka najważniejsze jest, aby dobrze było podtrzymywane całe jego ciałko, w szczególności główka (maluszek ma na początku zbyt słabe mięśnie karku, by utrzymać samodzielnie główkę).

W pozycji klasycznej, gdy główka dziecka leży w zgięciu łokcia, dobrze jest podtrzymywać główkę drugą dłonią. Kręgosłup niemowlaka powinien być wyprostowany – główka w przedłużeniu tułowia bez skręcania na boki. Noworodek nie bardzo panuje nad ruchami swoich kończyn. Jeżeli dzidziuś jest niespokojny, te mimowolne ruchu mogą mu przeszkadzać w spokojnym zajęciu się ssaniem. Takiego małego "nerwuska" dobrze jest zawinąć (szczególnie rączki) w pieluchę tetrową lub flanelową, a nie w rożek ani kocyk, bo wtedy dziecku byłoby za gorąco.

Przeczytaj także:

Dziecko gryzie pierś podczas karmienia

Dziecko gryzie pierś podczas karmienia

Co robić, gdy dziecko gryzie mi sutki podczas karmienia? To straszny ból, a ja naprawdę nie wiem, jak się mam w takim momencie zachowywać. Bardzo proszę o pomoc. Niestety, powodów uszkodzenia brodawek może być wiele. Nie da się tego stwierdzić... więcej »
Jak przechowywać odciągnięty pokarm?

Jak przechowywać odciągnięty pokarm?

W jaki sposób należy przechowywać odciągnięty pokarm? Czy są jakieś specjalne wytyczne? Świeży, odciągnięty pokarm może być przechowywany do 12 godz. w temperaturze pokojowej, do 24 godz. w torbie z wkładem chłodzącym, do 5 dni w lodówce.... więcej »
Kiedy i w jaki sposób odstawić dziecko od piersi?

Kiedy i w jaki sposób odstawić dziecko od piersi?

Moje dziecko ma już rok. Czuję, że to najwyższy czas aby odzwyczaić go od mojej piersi. Jednak boję się nocnych płaczów i tego, że nie będę konsekwentna. Czy istnieje jakiś sposób "odstawiania", który nie wywróci mojego... więcej »
Kawa w diecie karmiącej mamy. Jakie ilości kofeiny może spożywać mama?

Kawa w diecie karmiącej mamy. Jakie ilości kofeiny może spożywać mama?

Kobiety karmiące spotykają się z wieloma obiegowymi opiniami głoszącymi, że podczas karmienia piersią nie można pić kawy, jeść produktów mlecznych czy cytrusów. Trzeba też wprowadzić specjalną bardzo restrykcyjną i lekkostrawną dietę,... więcej »
Wklęsłe i płaskie brodawki a karmienie piersią

Wklęsłe i płaskie brodawki a karmienie piersią

Tego typu lub podobny komentarz usłyszała niejedna świeżo upieczona mama. I, niestety, z tego powodu rezygnowała z karmienia piersią. A jaka jest prawda? Czy wielkość piersi lub kształt brodawki ma wpływ na możliwość wykarmienia dziecka?... więcej »


Najnowsze na blogach

Doradca laktacyjny oraz masażystka, od 2003 roku prowadzi Centrum dla Mamy. Działa tam szkoła rodzenia, można wypożyczyć laktator i wagę niemowlęcą, uzyskać porady dotyczące karmienia piersią oraz jak radzić sobie z płaczącym maleństwem (również wizyty domowe). Prywatnie mama dwóch nastoletnich synów, z których jeden urodził się w domu.

Kilka słów o sobie:
W końcu zajmuję się zawodowo tym, co było od dawna moją pasją i hobby prowadzę szkołę rodzenia. Poza tym pomagam  świeżo upieczonym mamom rozwiązywać ich problemy, które często są związane z karmieniem piersią. Oferuję także masaże dla mamy, gdy dzidziuś jest jeszcze w brzuchu oraz po porodzie dla całej dwójki. W swojej pracy wciąż spotykam się z "tajemnicą narodzin". Moje kursantki i kursanci są w cudownym okresie swojego życia. A ja mogę choć trochę cieszyć się ich radością.

Kontakt:
tel: 694 674 939 lub (42)636 34 32
e-mail: slomkowska@op.pl
strona: www.centrumdlamamy.com



Zobacz wszystkie »

Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »