Ekorodzice

Zabawa ruchowa dla dzieci – oczko

Autor: użytkowniczka portalu sabi 2015.02.19, 17:13

Zabawy ruchowe na świeżym powietrzu idealnie sprawdzają się jako aktywna forma spędzania czasu z dziećmi. Nie od dziś wiadomo, że gry zespołowe uczą zachowań prospołecznych. Natomiast wysiłek fizyczny pobudza układ odpornościowy. Specjalnie dla Was publikujemy scenariusz gry ruchowej w oczko.

fot. zabawa ruchowa rys. Redakcja Ekorodzice.pl

Autor: sabi
Miejsce: plac zabaw, łąka
Liczba dzieci: minimum 2 pary + jedna osoba bez pary
Opiekun: prowadzi zabawę – wydaje polecenia 
Rekwizyty: brak

Kilka miesięcy temu zapoznałam moje przedszkolaki z nową zabawą pt. "Oczko" i od tego czasu jest to ich ulubiona gra ruchowa.

Zasady:
Dzieci dobierają się w pary (minimum 2 pary + jedna osoba bez pary, ale im więcej par, tym lepiej). Jeżeli jest parzysta liczba dzieci, w zabawie może wziąć udział nauczyciel (aby jedna osoba była bez pary). 

W każdej parze jest dziecko, nazwijmy je X, które stoi z przodu, a za nim – dziecko Y. Pary stoją po okręgu. Dziecko Z musi być bez pary. Zabawa polega na tym, że dziecko Z mruga do jednego z wybranych przez siebie dzieci X, przywołując je do siebie. Przywoływane dziecko X musi uciec stojącemu za nim dziecku Y i  stanąć za przywołującym je dzieckiem Z, jednak może mu się to nie udać, jeśli stojące za nim dziecko Y zdąży je złapać, aby nie uciekło. 

Jeśli dziecku X uda się uciec, staje ono za przywołującym je dzieckiem Z. W  tym momencie dziecko Z staje się dzieckiem X (które może być przywoływane), dziecko X staje się dzieckiem Y (pilnującym), a dziecko Y staje się dzieckiem Z –mrugającym. Jeśli dziecku X nie uda się uciec, wówczas Z musi mrugać do kogoś innego. 


Przeczytaj także:

Malowanki do wydrukowania, kolorowanki do pobrania

Malowanki do wydrukowania, kolorowanki do pobrania

Malowanki do wydrukowania przygotowane przez Eko Jeża to nie tylko porcja dobrej zabawy, ale także pouczająca lekcja ekologii. Sprawdźcie, co tym razem kolczaste zwierzątko przygotowało dla Waszych pupili. Kolorowej zabawy! ... więcej »
Jak rzeźbić z dwulatkiem?

Jak rzeźbić z dwulatkiem?

Kto czytał poprzednie artykuły i razem z dzieckiem zaczął rozwijać jego rączki, ten wie, że nawet taki 1,5-roczny maluch potrafi już co nieco stworzyć. Do tej pory skupialiśmy się na płaskich obrazkach, na kropkach, placuszkach, rulonikach... więcej »
Wyklejanka z makaronu

Wyklejanka z makaronu

Najczęściej dzieci robią wyklejanki z kolorowego papieru lub bibuły. Czas pokazać im coś nowego. Zaproponujmy maluchom nieco mniej konwencjonalną technikę. Potrzebne Wam będą farby, arkusz papieru, klej i najważniejszy punkt programu,... więcej »
Jakim jestem bohaterem?

Jakim jestem bohaterem?

Prowadzący (np. mama) przypina jednemu dziecku na plecach kartkę z imieniem lub pseudonimem znanego bohatera, np. Pinokio, Pszczółka Maja, Reksio, Kubuś Puchatek, Superman. Wszyscy rozsiadają się wygodnie, a maluch chodzi po pokoju i próbuje... więcej »
Zabawy z plasteliną dla małych dzieci – część II

Zabawy z plasteliną dla małych dzieci – część II

O tym, że lepienie, ugniatanie i rozciąganie plasteliny pobudza wyobraźnię, rozwija obie półkule, ćwiczy zdolności manualne oraz usprawnia język dziecka Aleksandra Kus już nam zdążyła powiedzieć. Ale to jeszcze nie wszystko… Przed Wami... więcej »


Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »