Ekorodzice

Najczęstsze mity na temat karmienia piersią

Autor: Fundacja Mleko Mamy/Ekorodzice 2010.07.05, 10:01
„Ilość pokarmu zależy od wielkości piersi” „pokarm jest biały”, „nie wolno karmić dziecka częściej niż co trzy godziny” – to jedne z  najpopularniejszych mitów na temat karmienia piersią. Chcesz poznać inne? A może sama spotkałaś się z którymś? Dołącz do nas! Wspólnie obalmy wszystkie mity!

fot. sxc
Wielkość piersi ma wpływ na ilość i jakość pokarmu. FAŁSZ!

Każda pierś ma zdolność wytwarzania mleka, którego ilość i jakość bynajmniej nie zależy od ich wyglądu zewnętrznego. Są kobiety, które z różnych powodów karmią tylko jedną piersią, która też jest w  stanie wyprodukować dostateczną ilość pokarmu, aby zapewnić dziecku prawidłowy rozwój! Mleko jest produkowane w kanalikach mlekowych gruczołu piersiowego, a nie w tkance tłuszczowej, a to właśnie jej większa lub mniejsza ilość wpływa na wielkość piersi. Małe piersi oznaczają jedynie mniej tkanki tłuszczowej w tym miejscu!


W pierwszych dobach po porodzie „nie ma pokarmu”. FAŁSZ!

Pierwszy pokarm w piersiach pojawia się jeszcze w czasie ciąży! To właśnie SIARA. Jest jasnożółta (czasem nawet pomarańczowa!) i jest jej zwykle kilka kropel. Dla noworodka to jest naprawdę wystarczająca ilość. Siara utrzymuje się do 4-5 dni po porodzie. Zawiera więcej białka, mniej tłuszczu i cukru (galaktozy). Zawiera bardzo ważne przeciwciała, których organizm dziecka jeszcze nie produkuje oraz globulki tłuszczowe ułatwiające dziecku trawienie i stanowiące naturalną ochronę układu pokarmowego. Siarę traktuje się przede wszystkim jako czynnik budujący odporność dziecka. Dopiero po 4-5 dobach pojawia się dojrzały pokarm kobiecy, którego skład jest zmienny, dostosowany do rosnących potrzeb dziecka.


Pokarm jest biały. FAŁSZ!

Kolor mleka zmienia się w zależności od czasu trwania laktacji i czasu trwania karmienia. Pierwszy pokarm, czyli siara - jest żółtawy, a dojrzałe mleko ma różne „odcienie białego”. Kolor zmienia się również w trakcie trwania karmienia. Na początku wypływa mleko I fazy - bardzo „rozwodnione”, czasem przezroczyste, a czasem nawet niebieskawe! Po kilku minutach, gdy zaczyna się faza II pokarm staje się biały. Pod koniec karmienia, gdy zawartość tłuszczu w pokarmie jest najwyższa, mleko może przybrać kolor żółtawy.


Nie wolno karmić dziecka częściej niż co 3 godziny. FAŁSZ!

To przekonanie funkcjonuje najczęściej pośród babć, które doskonale pamiętają czasy „odżywek” dla niemowląt, podawanych zgodnie z zaleceniami producenta właśnie nie częściej niż co 3 godziny. Tymczasem każde dziecko ma indywidualne potrzeby biologiczne i nie można go „nastawić” na karmienie w  określonych godzinach. Dzięki temu, że pokarm w piersiach jest łatwo dostępny i gotowy do spożycia w każdej chwili, należy karmić dziecko tak często jak tego potrzebuje, kierując się miłością i dobrem dziecka. Pamiętaj jednak, aby przerwy w karmieniu nie były rzadsze niż 3 godziny w dzień i 4 godziny w nocy.


Karmienie piersią musi boleć, a brodawki są zawsze uszkodzone. FAŁSZ!

W większości przypadków karmienie piersią nie boli. Jeżeli pojawia się ból podczas karmienia to ma swoje uzasadnione przyczyny. Zwykle wynika to ze złego przystawienia dziecka do piersi, które należy jak najszybciej skorygować, ponieważ ból podczas karmienia prawie zawsze prowadzi do uszkodzenia brodawek i tym samym do jeszcze większego bólu. A to z kolei jest zwykle pierwszym krokiem ku „nie karmieniu”.


Źródło: www.mlekomamy.pl.

Przeczytaj także:

Jak przechowywać odciągnięty pokarm?

Jak przechowywać odciągnięty pokarm?

W jaki sposób należy przechowywać odciągnięty pokarm? Czy są jakieś specjalne wytyczne? Świeży, odciągnięty pokarm może być przechowywany do 12 godz. w temperaturze pokojowej, do 24 godz. w torbie z wkładem chłodzącym, do 5 dni w lodówce.... więcej »
Pielęgnacja piersi przy laktacji

Pielęgnacja piersi przy laktacji

Laktacja powoduje zmianę kształtu i wyglądu piersi. Kosmetyki ochronne pozwolą na zachowanie zdrowego wyglądu skóry i brodawek. Kremy i olejki powinny szybko się wchłaniać, bazować na naturalnych ekstraktach i ujędrniać skórę. Istotne... więcej »
Który mit o karmieniu piersią jest najpopularniejszy?

Który mit o karmieniu piersią jest najpopularniejszy?

Karmienie piersią to wyjątkowy okres macierzyństwa – czas niebywałej bliskości i budowania więzi. Jednak świeżo upieczone mamy często muszą pokonać wiele zakrętów zanim trafią na „mleczną drogę”. A wszystko za sprawą błędnych... więcej »
Jak długo karmić dziecko piersią?

Jak długo karmić dziecko piersią?

Karmienie piersią odgrywa istotną rolę w żywieniu niemowląt. Prawidłowe odżywianie w pierwszym okresie życia dziecka wpływa pozytywnie na rozwój fizyczny i intelektualny malucha, jak również oddziałuje na ważne funkcje organizmu... więcej »
Wprowadzanie pokarmów stałych a karmienie piersią

Wprowadzanie pokarmów stałych a karmienie piersią

Witam. Mój synek ma już skończone 7 miesięcy. Karmię go piersią na żądanie i od szóstego miesiąca próbuję mu podawać inne jedzenie dostosowane do wieku. Jak na początku było to dla niego frajdą, tak teraz prawie nic nie chce jeść... więcej »


Komentarzy: 5
{opis}
25.04.2013 12:38 - wielodzietna
Poleciłam artykuł znajomej i jest pod wrażeniem tego działu. Jak chcecie ma dużo wiedzy i może dla was pisać!
{opis}
06.03.2012 16:38 - marcelina_szpak
Jedną rzecz należy podkreślić: karmienie na samym początku może boleć i zazwyczaj trochę boli. Nawet przy super prawidłowym przystawieniu. Nie jest to silny ból, raczej znaczny dyskomfort, w końcu piersi nie są przyzwyczajone do tego typu bodźców. To uczucie dość szybko mija, po kilku tygodniach najczęściej nie ma po nim śladu.
{opis}
27.07.2011 10:31 - kjojik
ja lobię tan: po 2-3 miesiącach karmienia pokarm zanika
{opis}
18.03.2011 12:10 - HAART
hkama - ha ha ha :)))))))
{opis}
14.08.2010 16:23 - hkama
To jeszcze dodam: Mleko może się zważyć i dlatego dziecko nie chce ssać piersi. Dlatego nawet w lecie należy zakładać bluzki zasłaniające cały biust i najlepiej dodatkowo opatulić się pieluchą. I mój ulubiony: Kobiety karmią długo piersią bo je to podnieca i niektóre doprowadza do orgazmu. Koń by się uśmiał, ale przeciwnicy karmienia piersią wioda prym w wymyślaniu głupot na ten temat.

Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »