Ekorodzice

Moje dziecko się masturbuje...

Autor: Alicja Sieklucka 2010.04.12, 10:56
Rodzice martwią się, kiedy zauważą, że ich dziecko się masturbuje. Pytają wtedy: jak reagować i co w tej sytuacji robić?

fot. www.sxc.hu


Między pierwszym a trzecim rokiem życia okazjonalna masturbacja jest normalnym zachowaniem u wielu małych dzieci. Poznając swoje ciało, dotykając bogato unerwionych narządów płciowych, maluch zauważa, że jest to przyjemniejsze niż dotykanie innych części ciała. Nie ma to nic wspólnego z przedwczesnym rozbudzeniem seksualnym. Tak samo poznaje palce u nóg czy kciuki. Może to być reakcja na ciepło, stres, wodę lub pojawić się bez przyczyny. Najczęściej tak samo jak niespodziewanie się zaczęło, tak niespodziewanie kończy. W wieku 5-6 lat bywa, że dzieci masturbują się na osobności i dla rozładowania napięcia.

Dlaczego ono „to” robi?

1. Może jest chore – ma robaki, problemy z moczem, choroby neurologiczne – zbadaj to! 

2. Może nudzi się – zapewnij dziecku dużą ilość bodźców (zabawek, ruchu, kolorów, ludzi wokół…).

3. Może ma za mało ruchu – pozwól na chodzenie i poznawanie świata ( nie tylko w kojcu).

4. Może czuje się samotne, opuszczone, zaniedbane emocjonalnie. Pamiętaj, że jest to odczucie subiektywne i mimo, iż Ty nie widzisz powodu, by dziecko tak się czuło- ono się tak czuje! Znam sytuację, gdy dwuletnie dziecko ,raz jeden, obudziło się, nie zobaczyło matki i zafundowało jej trzymanie się za spódnicę do ukończenia sześciu lat. To wydarzenie spowodowało taki lęk! Obawę, że matka może odejść! Na inne dziecko, z pewnością, to zdarzenie nie miałoby żadnego wpływu. Każdy z nas jest Inny.

5. Może ten lęk jest w przedszkolu lub szkole?

6. Może dziecko sobie z czymś lub kimś nie radzi? – może przeżywa jakieś napięcie i tak je rozładowuje?

7. Może nie jest śpiące lub zbyt zmęczone, by usnąć? Często rodzice sygnalizują, że dzieci masturbują się w takich sytuacjach. Kiedyś zadziałało – próbują ponownie.

8. Zwróć uwagę na swój stosunek do dziecka – czy Ciebie ono nie denerwuje (ono to wyczuje), czy masz wystarczającą cierpliwość?

9. Przyjrzyj się relacjom w rodzinie. Teraz pewnie nastraszyłam połowę czytelników. Spokojnie – w każdej rodzinie są jakieś napięcia, a Ty z pewnością niekiedy czujesz zmęczenie i odczuwasz brak cierpliwości. Masz do tego prawo. Małe dziecko potrafi dać nieźle w kość – wymęczyć, zirytować. Chodzi mi o sytuacje bardzo trudne, które przekładają się na ogólną atmosferę w domu.  Niekiedy tak reagują dzieci molestowane lub te, które obserwowały współżycie rodziców lub onanizm osoby dorosłej.


Tagi: dziecko   problem   seks   masturbacja  

Przeczytaj także:

Kupa w majtki zamiast na nocnik

Kupa w majtki zamiast na nocnik

– Kiedy dziecko ma trudności w obszarze wydalania zdarza się, że trzeba dać mu spokój na bardzo długi czas, aż niejako „zapomni” o trudnych emocjach związanych z daną sytuacją i odważy się spróbować ponownie – odpowiada na pytanie... więcej »
Ssanie palca u dziecka

Ssanie palca u dziecka

Dzieci wsadzają palce do buzi, a rodzice stosują przeróżne sztuczki, aby temu zapobiec. Jedne metody są bardziej skuteczne, inne mniej. Jednak czy za każdy razem powinniśmy interweniować? Jak się należy zachować, gdy nasze dziecko ssie palce,... więcej »
Bezpieczne zabawki

Bezpieczne zabawki

Zabawa jest naturalną czynnością każdego dziecka, sprawiającą mu przyjemność, a także wspomagającą jego rozwój. Oprócz niewątpliwych walorów estetycznych i edukacyjnych każda zabawka powinna zatem spełniać ściśle określone normy... więcej »
Jak przygotować dziecko na bycie przedszkolakiem?

Jak przygotować dziecko na bycie przedszkolakiem?

Jak najlepiej przygotować dziecko do tej ogromnej zmiany w życiu i pomóc w czasie pierwszych dni? Pamiętajcie, że bardzo ważne jest nastawienie. Optymistyczne podejście do tego nowego etapu w waszym życiu gwarantuje Wam połowę sukcesu.... więcej »
Mały człowiek – wielkie decyzje, czyli włączamy dziecko w ochronę środowiska

Mały człowiek – wielkie decyzje, czyli włączamy dziecko w ochronę środowiska

Nawet jeśli mieszkamy w dużym mieście, to nie żyjemy z dala od środowiska naturalnego, lecz stanowimy jego część. Troszcząc się o jego jakość, dbamy jednocześnie o własne zdrowie. Z tego względu ważne jest, aby już od najmłodszych lat... więcej »


Komentarzy: 3
{opis}
08.08.2011 10:11 - agnieszka
Dziś na spacerze w parku spotkałam stara znajomą i w trakcie naszej rozmowy jej 3 letnia córeczka bez obciachu zaczęła "działać' Byłam w szoku, ale udawałam, że nic nie widzę... Faktycznie może to być kłopotliwy nawyk dla rodziców...
{opis}
06.08.2010 23:11 - mama_Igorka
Jeszcze wszystko przede mną, ale dobrze że o tym piszecie, bo nie miałam pojęcia, że takie zjawisko istnieje... aż wstyd się przyznać, ale masturbacja kojarzyła mi się wyłącznie z nastolatkami!
{opis}
14.04.2010 18:40 - mama_stasia
Świetnie, że zostało tu poruszone zagadnienie masturbacji u dzieci. Mało osób ma odwagę powiedzieć o tym głośno. BRAWO!!!

Najnowsze na blogach

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego - Wydziału Pedagogicznego. Na macierzystej uczelni ukończyła również Studia Podyplomowe w zakresie "Profilaktyka Społeczna i Resocjalizacja" oraz "Wychowanie Seksualne". Otrzymała dyplom Gnieźnieńskiej Wyższej Szkoły Humanistyczno-Menedżerskiej "Milenium" - Studia Podyplomowe w zakresie "Organizacji i Zarządzania", "Menedżer w Oświacie" oraz Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku w zakresie "Integralna edukacja wczesnoszkolna z językiem angielskim".

Ukończyła dziesiątki szkoleń, m.in: rozwoju dzieci i młodzieży, rozwiązywania problemów wychowawczych i konfliktów, asertywności, uzależnień, komunikacji interpersonalnej. Za swa pracę otrzymała nagrodę od prezydenta miasta Włocławka, jak również najwyższe odznaczenie resortowe - Medal Komisji Edukacji Narodowej.

Kilka słów o sobie:
Od bardzo wielu lat moją pasją jest psychologia. Szczególnie poznawanie mechanizmów, które kierują naszym postępowaniem. Interesuje mnie samorozwój: NLP, Inteo, couching, joga... Jestem dyplomowanym nauczycielem i pedagogiem szkolnym. Przez lata wykorzystywałam swoją wiedzę, wykładając na kursach kwalifikacyjnych dla nauczycieli z pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej. Od 6 lat jestem kuratorem społecznym. Prywatnie jestem szczęśliwą mamą dwójki dorosłych dzieci.

Zobacz wszystkie »

Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »