Ekorodzice

Kupa w majtki zamiast na nocnik

Autor: Agnieszka Stein 2011.09.01, 13:17
– Kiedy dziecko ma trudności w obszarze wydalania zdarza się, że trzeba dać mu spokój na bardzo długi czas, aż niejako „zapomni” o trudnych emocjach związanych z daną sytuacją i odważy się spróbować ponownie – odpowiada na pytanie naszej użytkowniczki psycholog Agnieszka Stein.Witam serdecznie! Powoli zaczynam szukać pomocy u ekspertów, bo brakuje mi już siły, cierpliwości i akceptacji dla zachowania mojej córy. Marysia ma już prawie 3 lata (dokładnie 2 lata i 9 miesięcy), a od 9 miesięcy ma braciszka. Kilka miesięcy temu się odpieluchowała. Nigdy nie wywierałam na niej presji, sama podjęła tę decyzję:) Wystarczyła chwila bez pieluchy i wiedziała już, co robić. Z siusiu nie ma problemów – zawsze woła, wpadek nie zaliczamy. Tylko ta nieszczęsna kupka... Na nocnik złapaliśmy ją może kilka razy, zwykle okupione to było wieloma prośbami. Ostatnio problem narósł, gdyż już każda kupka ląduje w majtkach. Nie da się jej przekonać do nocnika ani sedesu. Nie woła, że chce zrobić, chowa się po kątach i tam w skrytości produkuje. Próbowałam to przeczekać, powtarzałam, że następnym razem na pewno zdążymy. Teraz powtarzam, że nie podoba mi się to, że to dla mnie kłopot i że byłoby mi łatwiej i przyjemniej, gdyby kupka lądowała w nocniczku. Z każdą kolejną wpadką tracę cierpliwość i nadzieję na pozytywną zmianę. Nie wiem, co mam robić, żeby jej pomóc. Kiedy pytam, dlaczego robi w majteczki, odpowiada, że tak jest lepiej. Czy w ogóle można coś z tym zrobić? Panie w żłobku mówią, że Maryś nie robi tam kupek. Skoro jest w stanie przynieść kupkę do domu albo chować się po kątach, żeby ją spokojnie zrobić, to zakładam, że ma jakąś świadomość fizjologiczną. Proszę o poradę!Fizjologia jest jednym z tych obszarów, gdzie dzieci bardzo często pokazują swoją autonomię, bo jak już Pani sama doświadczyła, bardzo trudno jest dziecko do czegoś zmusić. Z jakiegoś powodu dla Marysi taki sposób załatwiania się, jaki przyjęła, jest w tej chwili łatwiejszy.

Może to być związane ze sposobem, w jaki na samym początku była przekonywana do nocnika. Może z pojawieniem się młodszego brata (który przecież załatwia się w pieluchę i mamie to nie przeszkadza). A może z czymś jeszcze innym. Tego nie wiem. Na pewno jednak nie jest tak, że dwuletnie dziecko działając podejmuje świadome decyzje jak dorosły. To jeszcze zdecydowanie nie ten wiek.

Świadomość fizjologiczna to więc jedno, a trudne emocje – jakie w tej chwili narosły wokoło tematu kupy – to zupełnie inna sprawa. Te emocje właśnie mogą powodować, że kiedy Marysia siada na nocnik albo na sedes, jej organizm po prostu odmawia współpracy i kupa się nie pojawia. Bardzo możliwe, że dziewczynka bardzo by chciała pomóc mamie i rozwiązać jej kłopot, ale im bardziej się stara, tym trudniej jej się rozluźnić i ze starania nic nie wychodzi.

Kiedy dziecko ma trudności w obszarze wydalania zdarza się, że trzeba dać mu spokój na bardzo długi czas, aż niejako „zapomni” o trudnych emocjach związanych z daną sytuacją i odważy się spróbować ponownie. Bo przede wszystkim warto pamiętać, że Pani córka jak każde inne dziecko na pewno bardzo chciałaby załatwiać się tak, jak robią to inni członkowie rodziny i robienie kupy w majtki nie jest dla niej na pewno ostatecznym celem, tylko etapem na drodze do dorosłego sposobu załatwiania się.

Natomiast z Pani listu wynika, że Pani jest z zachowaniem Marysi w tej chwili trudno. Może więc, skoro Pani o tym myślała, warto by poszukać wsparcia jakiegoś specjalisty. Dzięki temu łatwiej by było Pani wspierać swoją córkę w tym, co ona w tej chwili przeżywa. Na pewno, podobnie jak dla Pani, nie jest to dla niej łatwa sytuacja.Przeczytaj także:

Ssanie palca u dziecka

Ssanie palca u dziecka

Dzieci wsadzają palce do buzi, a rodzice stosują przeróżne sztuczki, aby temu zapobiec. Jedne metody są bardziej skuteczne, inne mniej. Jednak czy za każdy razem powinniśmy interweniować? Jak się należy zachować, gdy nasze dziecko ssie palce,... więcej »
Naturalne rodzicielstwo

Naturalne rodzicielstwo

Tak jak kwiat nie potrzebuje nakazów i zakazów, by wiedzieć, jak zakwitnąć i jak wydać nasiona, tak samo mały człowiek nosi w sobie całą informację o własnym rozwoju. Potrzebuje tylko sprzyjającego środowiska, aby ta wiedza mogła się... więcej »
Problemy adaptacyjne dziecka w przedszkolu

Problemy adaptacyjne dziecka w przedszkolu

Spróbuj cofnąć się do swoich dziecięcych lat. Czas beztroski i zabawy? Cudowne przyjaźnie, czasem tylko sprzeczki o zabawki? Idylla? Niekoniecznie. W każdym razie nie dla wszystkich. Czy ktoś z dorosłych pamięta o problemach, które pojawiły... więcej »
Dlaczego dziecko kłamie?

Dlaczego dziecko kłamie?

Długi nos Pinokio jest przestrogą dla każdego przedszkolaka. Gdy maluch mija się z prawdą, rodzice przypominają mu historię drewnianego pajacyka i tłumaczą, że kłamstwo ma krótkie nogi. Często jednak dorosłym umyka fakt, iż ich dziecko... więcej »
Wspólne spanie w czterech aktach

Wspólne spanie w czterech aktach

Pierwsza noc po porodzie. Szpital. M: O matko, przecież ja nie mogę ciągle wstawać i wyciągać go z tej cholernej mydelniczki! Przecież miałam się oszczędzać, boli mnie wszystko! Wezmę go do łóżka... P: Pani nie wolno spać z dzieckiem!... więcej »


Komentarzy: 2
{opis}
13.04.2012 16:16 - daszka
Ja dałam na luz; synek urodził się w styczniu i trzymałam go w pieluchach do lata, bo chciałam, żeby było ciepło podczas nauki korzystania z nocnika. Miał wtedy 2,5 roku i nauczył się czystości w ciągu 2-3 dni. PO PROSTU błyskawicznie. Potem nawet w nocy nigdy nie zamoczył pościeli. Jak mu się zdarzyła wpadka nie panikowałam i nie karałam, nie ośmieszałam i nie zawstydzałam, tylko dawałam czyste majteczki i mówiłam, ze następnym razem na pewno się uda. Poza tym dla niego samego chodzenie w mokrych lub brudnych majteczkach nie było przyjemne i szybko zaczął wołać na nocnik. Natomiast każde załatwienie się do nocnika było nagradzane ogromnym zachwytem i pochwałami. Wszystko odbyło się całkowicie bezstresowo. Z córeczką chce postąpić tak samo. Uważam, ze nauka korzystania z nocniczka musi odbywać przede wszystkim bez stresu dla dziecka i bez nadmiernych oczekiwać ze strony rodziców.
{opis}
02.09.2011 09:46 - kjojik
my wprowadziliśmy nagrody i kary i pomogło nawet szybko, córka jest w podobnym wieku, musieliśmy się uporać z problemem, bo szła do przedszkola, po pierwsze nagrody, nagrodą jest smakołyk, w naszym przypadku jest to koszta dobrej czekolady 70%, kiedy to nie wystarczało, dołożyliśmy "nium nium" czyli cycusia, zaś karą jest chodzenie z kupą w majtkach, bo 2-3 razach chodzenia nawet 2 godziny (z czasem pupka zaczynała szczypać i to właśnie pomogło) problem zniknął, bo córka zrozumiała że kupa w majtkach nie jest fajna, a profity wynikające z kupy w sedesie, są znaczące, problemu nie ma od kilku tygodni. Po prostu zrobiliśmy wszystko żeby kupa w majtkach źle się kojarzyła, a ta w sedesie, dobrze.

Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »