Odpowiednia dieta, suplementy z probiotykami, unikanie agresywnych środków czystości. Przekonaj się, jak najlepiej zadbać o mikrobiom dziecka.
Mikroflora jelit jest niezwykle ważna dla zdrowia Twojego dziecka. Odpowiada za jego odporność i tak naprawdę za dobry stan całego organizmu. Przez współczesny styl życia, między innymi zanieczyszczenia środowiska i niezdrową dietę może się ona jednak osłabiać. Sprawdź, co możesz zrobić, aby lepiej o nią zadbać i wzmocnić dobre bakterie probiotyczne w jelitach dziecka.
Na mikrobiom u dzieci ogromny wpływ ma dieta. Warto włączyć do niej produkty bogate w bakterie probiotyczne. Ich dobrymi źródłami są: kiszone ogórki, kiszona kapusta, jogurty probiotyczne, kefir, fermentowane przetwory soi. Aby jeszcze lepiej uzupełnić ich działanie nie zapomnij o błonniku w diecie dziecka. Jest on doskonałym "pokarmem" dla baterii probiotycznych w jelitach. Znajdziesz go w owocach, warzywach i produktach pełnoziarnistych. Ogranicz za to przetworzoną żywność, która nie sprzyja zdrowemu mikrobiomowi u dzieci.
Zarówno jego długość, jak i jakość, są niezwykle ważne dla zdrowia jelit. Sen pomaga regulować poziom stresu, który może negatywnie wpływać na mikrobiom u dzieci. Zadbaj o to, aby Twoje dziecko spało odpowiednio długo (6-9 godzin) i nauczyło się radzić sobie ze stresem. Praktyki takie jak medytacja, ćwiczenia oddechowe czy joga mogą pomóc w obniżeniu poziomu stresu.
Nasze otoczenie ma bardzo duży wpływ na kształtowanie się mikrobiomu. Ważne jest unikanie zarówno nadmiernej sterylności, jak i braku higieny. Przy sprzątaniu korzystaj z naturalnych, nieantybakteryjnych środków czyszczących, które nie zabijają korzystnych bakterii. Spędzaj też jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu i w naturze z dzieckiem, zamiast w czterech ścianach.
Antybiotyki, chociaż niezbędne w leczeniu wielu chorób, mogą zaburzać równowagę mikrobiomu. Dlatego ważne jest, aby podawać je dziecku tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne. W trakcie leczenia antybiotykiem warto wspierać mikrobiom dziecka, zwiększając ilość probiotyków w jego diecie albo podając mu suplementy z ich dodatkiem. Probiotyk dla dziecka może być niezbędny w tym okresie.
Przyjmowanie suplementów z probiotykami może być dobre dla Twojego dziecka zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, podczas antybiotykoterapii, w okresach nasilonego stresu, czy w przypadku słabo zbilansowanej diety. Pomogą one wtedy wzmocnić jego mikrobiom. Wybierając suplement zwróć uwagę na to, czy zawiera on dobrze przebadane szczepy bakterii.
Probiotyk dla dziecka wystarczy, że będzie miał jeden, za to dobrze sprawdzony pod kątem bezpieczeństwa szczep, taki jak na przykład Lactobacillus rhamnosus GG. Zamiast probiotyku możesz wybrać też synbiotyk, czyli preparat, który zawiera zarówno probiotyki, jak i prebiotyki, czyli substancje sprzyjające namnażaniu bakterii probiotycznych w jelitach.