Ekorodzice

Jak tkać?

Autor: Kinga Toczewska ze sklepu Myszka Agata 2011.07.27, 08:53
Tkactwo to tradycyjne zajęcie, które znane jest ludzkości już od tysięcy lat jako rzemiosło i jako sztuka. Takie funkcje spełnia i w naszych czasach, ale dodatkowo tkanie pięknymi kolorami jest także doskonałą zabawą edukacyjną dla dzieci. O tym, jak tkać, opowie nam Myszka Agata.

Tkać mogą już pięciolatki, dzięki czemu mimochodem trenują sprawność manualną paluszków. Taki trening przygotowuje je do nauki pisania oraz innych precyzyjnych zadań, które będą na nie czekać w szkole. Tkanie to ćwiczenie, które nie jest nudne, gdyż w trakcie pracy dziecko jest żywo zainteresowane dobieraniem kolorów i oczekiwaniem na końcowy efekt. Nawet jeżeli rodzic nie zszyje potem z tej tkaniny torebeczki czy kosmetyczki, posiadanie własnoręcznie wykonanej serwetki/dywanika też daje dziecku dużo satysfakcji.

Ćwiczenie przebiega najciekawiej, jeżeli dziecko ma do wyboru wiele kolorowych włóczek. Mogą one być różnych grubości i faktur. Wtedy efekt jest jeszcze lepszy. Jedynie bardzo cienkie nitki takie jak kordonek czy mulina nie nadają się dla przedszkolaków na dłuższą metę. Praca tylko takimi nićmi będzie dla nich zbyt nużąca.

Dajmy dzieciom swobodnie dobierać kolory z dużej puli. Czasami możemy być zaskoczenie tworzonymi przez nie zestawieniami. Ale niezależnie od tego, jak odważne były pomysły kolorystyczne, efekt zawsze jest ciekawy i co najważniejsze ładny. Dla mnie jest to zawsze fascynujące – przyglądanie się jak właśnie najmłodsi oryginalnie zestawiają barwy, a na koniec uzyskują piękną pracę.



Poprzez takie zajęcie dziecko również rozwija w sobie poczucie sprawności i samodzielności, które sprzyjają podnoszeniu własnej wartości. Jednocześnie tkanie uspokaja i wycisza, a przy tym rozwija:
  • koncentrację uwagi
  • zmysł dotyku i ruchu
  • wyczucie barw
  • koordynację wzrokowo-ruchową
  • sprawność manualną
  • wytrwałość
Aż trudno uwierzyć, że tak prosta czynność jak przewlekanie nitki nad i pod osnową może kształcić tak różnorodne umiejętności.


Przeczytaj także:

Bajkowe kalambury

Bajkowe kalambury

Bajki – to, co dzieci lubią najbardziej. Smocze opowieści zmieńmy jednak na chwilę w tajemnicze zagadki. Spróbuj wcielić się w jedną z bajkowych postaci i za pomocą mimiki oraz gestów przedstaw ją dziecku. Jeśli odgadnie, brawo!... więcej »
Zabawy terapeutyczne dla dzieci od 3-go roku życia

Zabawy terapeutyczne dla dzieci od 3-go roku życia

Wspólna zabawa przybliża, daje poczucie bezpieczeństwa i zrozumienia, otwiera dzieci na rodziców i odwrotnie. Ćwiczenia które proponuję sama wykorzystywałam do pracy z dziećmi. Prezentowane przez mnie zabawy terapeutyczne przeznaczone są... więcej »
Jakim jestem bohaterem?

Jakim jestem bohaterem?

Prowadzący (np. mama) przypina jednemu dziecku na plecach kartkę z imieniem lub pseudonimem znanego bohatera, np. Pinokio, Pszczółka Maja, Reksio, Kubuś Puchatek, Superman. Wszyscy rozsiadają się wygodnie, a maluch chodzi po pokoju i próbuje... więcej »
Malowanki do wydrukowania, kolorowanki do pobrania

Malowanki do wydrukowania, kolorowanki do pobrania

Malowanki do wydrukowania przygotowane przez Eko Jeża to nie tylko porcja dobrej zabawy, ale także pouczająca lekcja ekologii. Sprawdźcie, co tym razem kolczaste zwierzątko przygotowało dla Waszych pupili. Kolorowej zabawy! ... więcej »
Zabawy z plasteliną dla małych dzieci – część II

Zabawy z plasteliną dla małych dzieci – część II

O tym, że lepienie, ugniatanie i rozciąganie plasteliny pobudza wyobraźnię, rozwija obie półkule, ćwiczy zdolności manualne oraz usprawnia język dziecka Aleksandra Kus już nam zdążyła powiedzieć. Ale to jeszcze nie wszystko… Przed Wami... więcej »


Komentarzy: 2
{opis}
28.07.2011 10:25 - myszkaagata
Bardzo mi miło:)
{opis}
27.07.2011 13:35 - wielodzietna
Bardzo lubimy ten sklep:D Chodzi o Myszkę agatę oczywiście

Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »