Ekorodzice

Jakie mleko dla dziecka?

Autor: Joanna Mendecka 2011.06.29, 13:43

Przeczytałam publikowany na stronie artykuł "Mleko zastępcze – przepisy". Mam 2,5 miesięczne dziecko, które karmię mlekiem modyfikowanym. Niestety, od początku nie mam mleka.


fot. jakie mleko dla dziecka?

Chciałabym się dowiedzieć:

  • czy wszystkie mieszanki opisane na stronie nadają się do karmienia tak małego dziecka?
  • czy mogę zrobić więcej mleka, by starczyło na cały dzień i przechowywać je w lodówce?
  • czy podawać rożne mieszanki w ciągu jednego dnia czy też jedną konkretną mieszankę?
  • jak często to zmieniać? codziennie inna?
  • czy pomiędzy posiłkami (teraz dziecko je co 4 godziny) czymś przepajać?
  • Jaka dawka mleka i co ile?

W sprawie zawalczenia o laktację namawiam Panią na spotkanie się z certyfikowanym doradcą laktacyjnym (poradnie laktacyjne kontakty KLIK), a jeśli jest Pani z Warszawy to zachęcam do odwiedzenia fundacji Rodzić po Ludzku i porozmawiania tam z Małgorzatą Czarniecką.

Być może da się coś zrobić, a być może nie. Zdarza się, że kobieta po prostu nie może karmić piersią. Wtedy warto rozważyć opcję karmienia dziecka mleczkiem zbożowym. Jeśli nie ufa się w pełni produktom naturalnym, można podawać trochę mleczka zbożowego, a trochę modyfikowanego.

W pierwszych miesiącach nie wprowadzamy różnorodności, tzn. podajemy dziecku to samo mleko. Dr Agrawal poleca mleko ryżowe (warto gotować je z amarantusem) lub mleko jaglane. Każde mleczko gotuje się w proporcjach 1:6 (kasza:woda) przez około 2 godziny na małym ogniu pod przykryciem. Przed gotowaniem płuczemy kaszę. Po gotowaniu przecieramy przez sitko i dodajemy kilka kropli oleju tłoczonego na zimno (np. lnianego) lub oliwy z oliwek.

Koniecznie przeczytaj: Mleko zastępcze PRZEPISYPrzeczytaj także:

Pasta słonecznikowa z jabłkiem

Pasta słonecznikowa z jabłkiem

Jaką wersję pasty słonecznikowej lubicie najbardziej? Na ostro, a może na słodko? Tym razem mamy coś dla łasuchów. Delikatny, słodki smak jabłek to doskonała przekąska do chleba dla najmłodszych. więcej »
Wodorosty w diecie dzieci

Wodorosty w diecie dzieci

Wodorosty są świetnym dodatkiem do diety i zastrzykiem witaminowo – minerałowym zwłaszcza dla niejadków i wegetarian. Dzieciom można je już wprowadzić bezpiecznie po 10 miesiącu życia, a właściwie w momencie, kiedy dziecko dostaje mleko matki... więcej »
Jak zdrowo i regularnie żywić dzieci? - dla zapracowanych - Maczfit

Jak zdrowo i regularnie żywić dzieci? - dla zapracowanych - Maczfit

Za mamusię, za tatusia, za babcię, za dziadka… Niestety – nie każdego małego niejadka da się w ten sposób przekonać do zjedzenia posiłku do końca albo w ogóle do jedzenia. Niejadek potrafi być wyjątkowo uparty, rodzice mogą szybko stracić... więcej »
BABY-LED WEANING (BLW) w praktyce

BABY-LED WEANING (BLW) w praktyce

Poza książkową wiedzą i opiniami specjalistów liczy się także praktyka, która często jest dużo ważniejsza niż sterta suchych faktów . Dziś postawimy na doświadczenie – oddamy głos mamom na co dzień stosującym baby-led weaning (BLW)...... więcej »
Wszystko o grzybicy układu pokarmowego

Wszystko o grzybicy układu pokarmowego

Grzybica, drożdżyca, kandydoza – wiele nazw, ale jedno skojarzenie... Wszytko o tym, skąd się biorą drożdżaki, jak z nimi walczyć i kto jest najbardziej zagrożony. Będzie również o tym, co może zdziałać homeopatia i zdrowia dieta. Z... więcej »


Komentarzy: 1
{opis}
15.07.2011 09:45 - wesoly_romek
A czy olej rdzawy się nadaje zamiast lnianego?

Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »