Ekorodzice

Jaki teleskop dla dziecka wybrać?

Autor: Artykuł rekomendacyjny 2022.08.03, 21:40

Każdy mały miłośnik nauki, a szczególnie astronomii, powinien mieć swój osobisty teleskop astronomiczny. To niezbędna pomoc naukowa, która nie tylko pozwala na obserwację gwiazd i planet, ale też można za pomocą teleskopu oglądać zwierzęta, miejskie i naturalne krajobrazy, czy nawet samoloty. Dzięki niemu dziecko zyskuje nie tylko wiedzę, która przydaje się później w szkole, ale może też bardzo ciekawie spędzić swój wolny czas. By miało to jednak miejsce, trzeba wybrać dla niego odpowiedni model teleskopu.

Może się nam wydawać, że teleskop to narzędzie przeznaczone do profesjonalnych badań, dla naukowców, ale nie jest to do końca prawda. Na rynku znajdziemy modele teleskopów o  różnym stopniu zaawansowania i w różnym zakresie cenowym, które są przeznaczone dla prywatnych użytkowników – w tym również dla początkujących pasjonatów kosmosu i oczywiście dzieci. Możemy więc wybrać dla dziecka stosunkowo niedrogi teleskop, który pomoże mu odkrywać tajemnice kosmosu i ziemskiego świata.

W przypadku najmłodszych obserwatorów najlepiej sprawdzi się teleskop soczewkowy (luneta). To jeden z dwóch głównych rodzajów teleskopów, który charakteryzuje się prostotą obsługi i niewielkimi gabarytami, przy jednocześnie dobrych parametrach. Luneta bardzo dobrze sprawdza się w obserwacjach astronomicznych prowadzonych pod miejskim niebem, które jest zanieczyszczone sztucznym światłem. Jeśli wybierzemy odpowiednią wersję teleskopu soczewkowego, która pokazuje prosty obraz, to będzie można też prowadzić za jego pomocą obserwacje naziemne. Oglądać zwierzęta w ich naturalnym środowisku, a także miejskie krajobrazy. Jest to więc bardzo uniwersalny rodzaj teleskopu i najlepiej sprawdzi się on w przypadku dzieci, które są ciekawe świata i nie mają jeszcze wyspecjalizowanych zainteresowań.

Najlepszy model teleskopu dla dziecka

Teleskop to takie narzędzie, w którym najważniejszy jest układ optyczny. Od jego jakości zależy też jakość obrazu, który jest przecież w obserwacjach najważniejszy. Im większe są soczewki w danym teleskopie, tym jaśniejszy i bardziej wyraźny obraz może on pokazać. Jednocześnie rosną też gabaryty teleskopu, które w przypadku dzieci nie powinny być zbyt duże. Musimy więc iść na kompromis. Teleskop o średnicy 40-60 mm jest już na tyle duży, że można za jego pomocą prowadzić fascynujące obserwacje, a jednocześnie na tyle mały, by nie sprawiać dziecku problemu z obsługą.

Wraz z teleskopem warto też wybrać wszystkie niezbędne akcesoria, takie jak dobrej jakości okulary, soczewkę Barlowa i stabilny statyw. Często dostępne są już gotowe zestawy, które zawierają nie tylko sam teleskop, ale i dodatkowe elementy, w które należy go wyposażyć. Taki specjalistyczny sprzęt najlepiej kupować w sklepach takich jak Teleskop.pl, które specjalizują się w sprzedaży narzędzi optycznych. Nie tylko od razu skompletujemy tam całe potrzebne wyposażenie, ale możemy też liczyć na fachowe porady i pomoc ze strony obsługi sklepu.


Przeczytaj także:

Ekologiczne warsztaty EKO JEŻ

Ekologiczne warsztaty EKO JEŻ

Portal Ekorodzice.pl zaprasza do udziału w eko-warsztatach. Uczą one kreatywnego myślenia, pozwalają rozwijać wyobraźnię i uwrażliwiają na problemy środowiska. Zapewniamy profesjonalnie przygotowane scenariusze. Zajęcia przeznaczone dla... więcej »
Kompletujesz garderobę dziewczynki? Te ubranka są modne i bardzo praktyczne

Kompletujesz garderobę dziewczynki? Te ubranka są modne i bardzo praktyczne

Ubranka dla dziewczynek potrafią zachwycić kolorami, fasonami i różnorodnością. Podczas zakupów można się nieco pogubić. Innym razem ubranka są bardzo ładne, ale kompletnie niepraktyczne lub niewygodne. Co zatem powinno znaleźć się... więcej »
Ekologiczne papcie Living Kitzbühel

Ekologiczne papcie Living Kitzbühel

Kapcie, papcie, papucie, domowe pantofle – nieważne, jak na nie mówicie. Liczy się to, że chcecie, aby Wasze dzieci nosiły w domu wygodne, ładne i stworzone z naturalnych materiałów papcie, ucząc się od najmłodszych lat szacunku dla środowiska... więcej »
Maski antysmogowe dla dzieci

Maski antysmogowe dla dzieci

Smog, to bardzo znane słowo ostatnimi czasy, jednak czy wiemy czym tak na prawdę jest smog i jak powstaje? Mamy wrażenie, że bardzo dużo osób nie zdaje sobie sprawy z tego jak bardzo jest groźne wdychanie zanieczyszczonego powietrza, szczególnie... więcej »
Laboratorium FEMI - kosmetyki z pasji do piękna i natury

Laboratorium FEMI - kosmetyki z pasji do piękna i natury

Czas powstanie Laboratorium FEMI trudno określić jako sprzyjający, jednak wysoka jakość autorskich produktów Hanny Łopuchow oraz ogromna pasja do naturalnych rozwiązań pielęgnacyjnych sprawiły, że firma szybko zyskała wierną klientelę... więcej »