Ekorodzice

Jak wybrać hulajnogę dla dziecka na początek?

Autor: Artykuł rekomendacyjny 2021.10.04, 11:40

Hulajnogi stanowią świetną alternatywę dla roweru, a dzieci wręcz je uwielbiają. Jazda na hulajnodze jest dość łatwa do opanowania i raczej bezpieczna, co sprawia, że nawet trzy- czy czteroletnie maluchy mogą próbować na niej swoich sił. Wystarczy, że kupisz model odpowiednio dopasowany do ich potrzeb. Jaka powinna być pierwsza hulajnoga dla dziecka?

W przeciwieństwie do roweru, hulajnoga nie wymaga utrzymywania równowagi bez kontaktu stóp z podłożem. Z tego względu nauka jazdy na takim sprzęcie zajmuje znacznie mniej czasu i nie jest dla dziecka aż tak dużym wyzwaniem. Jazda na hulajnodze może stanowić preludium do nauki na rowerze — oswaja malucha z poruszaniem się na pojazdach dwukołowych i pozwala mu nabrać nieco pewności. Jest to więc dobra alternatywa dla rowerków biegowych. Zakup pierwszej hulajnogi może być również początkiem wieloletniej pasji! Gdy dziecko nieco podrośnie, może przerzucić się na modele wyczynowe i wykonywać różne tricki na skateparkach lub korzystać z deski skateboardingowej.

Jak wybrać pierwszą hulajnogę? Oprócz walorów estetycznych warto zwrócić na kwestię budowy hulajnogi oraz przeanalizować jej funkcjonalność w perspektywie dłuższego użytkowania.

Hulajnoga dziecięca — jaka wysokość?

Wysokość hulajnogi to pierwszy aspekt, który należy wziąć pod uwagę. Na zbyt wysokim sprzęcie dziecko nie będzie w stanie komfortowo się poruszać i przybrać odpowiedniej pozycji. Podobnie będzie ze zbyt niską, na której może się garbić. Wysokość hulajnogi dopasowuje się do wzrostu. Dla najmłodszych dzieci (do 120 cm wzrostu) wysokość hulajnogi nie powinna przekraczać 70 cm.

W pierwszych latach życia dzieci szybko rosną — dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie wybór hulajnogo z regulacją kierownicy, która może służyć maluchowi przez kilka kolejnych lat.

Hulajnoga dla dziecka — dwukołowa czy trójkołowa?

Na początek przygody z jazdą na hulajnodze lepiej sprawdzi się wariant trójkołowy. Wszystko dlatego, że łatwiej utrzymać na nim równowagę. Dwa kółka powinny znajdować się z przodu. Taka budowa hulajnogi zredukuje ilość upadków, dzięki czemu maluch nie zniechęci się do pierwszych prób. Na rynku można znaleźć również hulajnogi z odwrotnym układem — nie ułatwia on jednak jazdy na początkowych etapach.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie hulajnogi?

Oprócz wysokości, możliwości regulacji kierownicy oraz ilości i układu kół, warto również zweryfikować:

możliwość składania hulajnogi — to bardzo istotny aspekt dla osób mieszkających w mieście, ponieważ umożliwia łatwe przewożenie hulajnogi bez zajmowania dużej ilości miejsca. Dzięki temu można zapakować sprzęt do bagażnika i pojechać z maluchem do parku czy na ścieżkę, gdzie może bezpiecznie ćwiczyć jazdę.

lekkość — im lżejsza jest hulajnoga, tym łatwiej będzie dziecku ją operować

wysokość podestu — im niższy, tym łatwiej będzie maluchowi odpychać się od podłoża.

Odpowiedni dobór hulajnogi przyspieszy naukę i uczyni ją bezpieczniejszą. Aby jeszcze bardziej zwiększyć bezpieczeństwo dziecka, pamiętaj o zakupie kasku i ochraniaczy.


Przeczytaj także:

Nawilżacz powietrza z Allegro.pl – czy warto?

Nawilżacz powietrza z Allegro.pl – czy warto?

Na Allegro.pl można kupić niemal wszystko, to samo tyczy się nawilżaczy powietrza. Do wyboru jest wiele stron różnych nawilżaczy – nawilżacze z dzieci, z jonizatorem, aromaterapią czy lampką LED. Wśród takiej ilości sprzętu, użytkownik,... więcej »
Sposoby łagodzenia kolki niemowlęcej

Sposoby łagodzenia kolki niemowlęcej

Kolka jelitowa to zjawisko występujące najczęściej u dzieci, które nie skończyły jeszcze pierwszych 6 miesięcy życia. Problem dotyczy ok. 40% dzieci niezależnie od płci. Objawem świadczącym o kolce jest płaczliwość. Płacz związany z... więcej »
Bądź bardziej eko – 3 wskazówki od Kimbino

Bądź bardziej eko – 3 wskazówki od Kimbino

Nowy Rok to różne postanowienia – dieta, odejście od nałogów, poprawa relacji z bliskimi. Troszczymy się o swoje zdrowie, bezpieczeństwo i samopoczucie, ale często zapominamy o dbałości o to, co jest niezwykle ważne, czyli o naszą planetę.... więcej »
Jak pielęgnować skórę dziecka od pierwszych dni życia?

Jak pielęgnować skórę dziecka od pierwszych dni życia?

Powoli zbliża się Wasz wielki dzień – narodziny dziecka. Z mozołem przygotowujecie mu wyprawkę, gromadzicie ogromne ilości pieluszek i ciuszków, butelek i smoczków, a czy macie już odpowiednie kosmetyki? Jeśli nie, to czeka Was nie lada wyzwanie.... więcej »
Uwaga na parabeny w kosmetykach i żywności!

Uwaga na parabeny w kosmetykach i żywności!

Parabeny to ciała stałe, o wyglądzie drobnych, bezzapachowych i bezbarwnych kryształków. Pod tą łatwo wpadającą w ucho nazwą, skrywają się estry kwasu parahydroksybenzoesowego (PHB), które prowadzą do podrażnień skóry. Przypuszcza się... więcej »


Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »