Ekorodzice

Jak wybrać hulajnogę dla dziecka na początek?

Autor: Artykuł rekomendacyjny 2021.10.04, 11:40

Hulajnogi stanowią świetną alternatywę dla roweru, a dzieci wręcz je uwielbiają. Jazda na hulajnodze jest dość łatwa do opanowania i raczej bezpieczna, co sprawia, że nawet trzy- czy czteroletnie maluchy mogą próbować na niej swoich sił. Wystarczy, że kupisz model odpowiednio dopasowany do ich potrzeb. Jaka powinna być pierwsza hulajnoga dla dziecka?

W przeciwieństwie do roweru, hulajnoga nie wymaga utrzymywania równowagi bez kontaktu stóp z podłożem. Z tego względu nauka jazdy na takim sprzęcie zajmuje znacznie mniej czasu i nie jest dla dziecka aż tak dużym wyzwaniem. Jazda na hulajnodze może stanowić preludium do nauki na rowerze — oswaja malucha z poruszaniem się na pojazdach dwukołowych i pozwala mu nabrać nieco pewności. Jest to więc dobra alternatywa dla rowerków biegowych. Zakup pierwszej hulajnogi może być również początkiem wieloletniej pasji! Gdy dziecko nieco podrośnie, może przerzucić się na modele wyczynowe i wykonywać różne tricki na skateparkach lub korzystać z deski skateboardingowej.

Jak wybrać pierwszą hulajnogę? Oprócz walorów estetycznych warto zwrócić na kwestię budowy hulajnogi oraz przeanalizować jej funkcjonalność w perspektywie dłuższego użytkowania.

Hulajnoga dziecięca — jaka wysokość?

Wysokość hulajnogi to pierwszy aspekt, który należy wziąć pod uwagę. Na zbyt wysokim sprzęcie dziecko nie będzie w stanie komfortowo się poruszać i przybrać odpowiedniej pozycji. Podobnie będzie ze zbyt niską, na której może się garbić. Wysokość hulajnogi dopasowuje się do wzrostu. Dla najmłodszych dzieci (do 120 cm wzrostu) wysokość hulajnogi nie powinna przekraczać 70 cm.

W pierwszych latach życia dzieci szybko rosną — dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie wybór hulajnogo z regulacją kierownicy, która może służyć maluchowi przez kilka kolejnych lat.

Hulajnoga dla dziecka — dwukołowa czy trójkołowa?

Na początek przygody z jazdą na hulajnodze lepiej sprawdzi się wariant trójkołowy. Wszystko dlatego, że łatwiej utrzymać na nim równowagę. Dwa kółka powinny znajdować się z przodu. Taka budowa hulajnogi zredukuje ilość upadków, dzięki czemu maluch nie zniechęci się do pierwszych prób. Na rynku można znaleźć również hulajnogi z odwrotnym układem — nie ułatwia on jednak jazdy na początkowych etapach.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie hulajnogi?

Oprócz wysokości, możliwości regulacji kierownicy oraz ilości i układu kół, warto również zweryfikować:

możliwość składania hulajnogi — to bardzo istotny aspekt dla osób mieszkających w mieście, ponieważ umożliwia łatwe przewożenie hulajnogi bez zajmowania dużej ilości miejsca. Dzięki temu można zapakować sprzęt do bagażnika i pojechać z maluchem do parku czy na ścieżkę, gdzie może bezpiecznie ćwiczyć jazdę.

lekkość — im lżejsza jest hulajnoga, tym łatwiej będzie dziecku ją operować

wysokość podestu — im niższy, tym łatwiej będzie maluchowi odpychać się od podłoża.

Odpowiedni dobór hulajnogi przyspieszy naukę i uczyni ją bezpieczniejszą. Aby jeszcze bardziej zwiększyć bezpieczeństwo dziecka, pamiętaj o zakupie kasku i ochraniaczy.


Przeczytaj także:

Kaszel u dziecka- suchy czy mokry, jak go rozpoznać i leczyć?

Kaszel u dziecka- suchy czy mokry, jak go rozpoznać i leczyć?

Kiedy dziecko zaczyna kaszleć, obawiamy się, że nie uda nam się rozróżnić kaszlu suchego od mokrego i podamy maluchowi nieodpowiednie leki. Dowiedz się więc, jak rozróżnić te dwa rodzaje kaszlu i jakimi środkami się wspomóc, by dziecko... więcej »
Afty u dziecka – jak skutecznie leczyć?

Afty u dziecka – jak skutecznie leczyć?

Afty i pleśniawki to powszechny problem, który dotyka nie tylko dorosłych, ale również dzieci. Oto-czone czerwoną obwódką białe owrzodzenia oraz nadżerki na podniebieniu, języku czy policzkach, choć mają niewielkie rozmiary, to powodują... więcej »
Jak zadbać o urozmaicony jadłospis maluszka, włączając do jego diety kleiki i kaszki?

Jak zadbać o urozmaicony jadłospis maluszka, włączając do jego diety kleiki i kaszki?

Zgodnie ze schematem żywienia niemowląt, rozszerzanie diety dziecka można rozpocząć, kiedy maluszek zdobędzie umiejętności niezbędne do spożywania pokarmów innych niż mleko, po 4. – 6. miesiącu życia. Wtedy w menu pociechy mogą pojawić... więcej »
Ból kolan w nocy – objawy, metody leczenia bólu kolan w spoczynku

Ból kolan w nocy – objawy, metody leczenia bólu kolan w spoczynku

Przyczyny bólu kolan w nocy mogą być różne. Przeciążenia, skręcenia, naciągnięcia, zwichnięcia czy złamania to tylko niektóre z nich. Wcześnie zdiagnozowana przyczyna dolegliwości pozwala podjąć odpowiednie leczenie i rehabilitację.... więcej »
Odchudzanie po ciąży, czyli codzienność wielu młodych mam

Odchudzanie po ciąży, czyli codzienność wielu młodych mam

Po porodzie zaczynamy zastanawiać się nad powrotem do dawnej sylwetki. Jak szybko schudnąć? Czy mogę już rozpocząć odchudzanie? Te pytania zadaje sobie niemal każda młoda mama. Podpowiadamy co warto jeść, aby szybko, ale przede wszystkim... więcej »


Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »