Ekorodzice

Jak wybrać hulajnogę dla dziecka na początek?

Autor: Artykuł rekomendacyjny 2021.10.04, 11:40

Hulajnogi stanowią świetną alternatywę dla roweru, a dzieci wręcz je uwielbiają. Jazda na hulajnodze jest dość łatwa do opanowania i raczej bezpieczna, co sprawia, że nawet trzy- czy czteroletnie maluchy mogą próbować na niej swoich sił. Wystarczy, że kupisz model odpowiednio dopasowany do ich potrzeb. Jaka powinna być pierwsza hulajnoga dla dziecka?

W przeciwieństwie do roweru, hulajnoga nie wymaga utrzymywania równowagi bez kontaktu stóp z podłożem. Z tego względu nauka jazdy na takim sprzęcie zajmuje znacznie mniej czasu i nie jest dla dziecka aż tak dużym wyzwaniem. Jazda na hulajnodze może stanowić preludium do nauki na rowerze — oswaja malucha z poruszaniem się na pojazdach dwukołowych i pozwala mu nabrać nieco pewności. Jest to więc dobra alternatywa dla rowerków biegowych. Zakup pierwszej hulajnogi może być również początkiem wieloletniej pasji! Gdy dziecko nieco podrośnie, może przerzucić się na modele wyczynowe i wykonywać różne tricki na skateparkach lub korzystać z deski skateboardingowej.

Jak wybrać pierwszą hulajnogę? Oprócz walorów estetycznych warto zwrócić na kwestię budowy hulajnogi oraz przeanalizować jej funkcjonalność w perspektywie dłuższego użytkowania.

Hulajnoga dziecięca — jaka wysokość?

Wysokość hulajnogi to pierwszy aspekt, który należy wziąć pod uwagę. Na zbyt wysokim sprzęcie dziecko nie będzie w stanie komfortowo się poruszać i przybrać odpowiedniej pozycji. Podobnie będzie ze zbyt niską, na której może się garbić. Wysokość hulajnogi dopasowuje się do wzrostu. Dla najmłodszych dzieci (do 120 cm wzrostu) wysokość hulajnogi nie powinna przekraczać 70 cm.

W pierwszych latach życia dzieci szybko rosną — dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie wybór hulajnogo z regulacją kierownicy, która może służyć maluchowi przez kilka kolejnych lat.

Hulajnoga dla dziecka — dwukołowa czy trójkołowa?

Na początek przygody z jazdą na hulajnodze lepiej sprawdzi się wariant trójkołowy. Wszystko dlatego, że łatwiej utrzymać na nim równowagę. Dwa kółka powinny znajdować się z przodu. Taka budowa hulajnogi zredukuje ilość upadków, dzięki czemu maluch nie zniechęci się do pierwszych prób. Na rynku można znaleźć również hulajnogi z odwrotnym układem — nie ułatwia on jednak jazdy na początkowych etapach.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie hulajnogi?

Oprócz wysokości, możliwości regulacji kierownicy oraz ilości i układu kół, warto również zweryfikować:

możliwość składania hulajnogi — to bardzo istotny aspekt dla osób mieszkających w mieście, ponieważ umożliwia łatwe przewożenie hulajnogi bez zajmowania dużej ilości miejsca. Dzięki temu można zapakować sprzęt do bagażnika i pojechać z maluchem do parku czy na ścieżkę, gdzie może bezpiecznie ćwiczyć jazdę.

lekkość — im lżejsza jest hulajnoga, tym łatwiej będzie dziecku ją operować

wysokość podestu — im niższy, tym łatwiej będzie maluchowi odpychać się od podłoża.

Odpowiedni dobór hulajnogi przyspieszy naukę i uczyni ją bezpieczniejszą. Aby jeszcze bardziej zwiększyć bezpieczeństwo dziecka, pamiętaj o zakupie kasku i ochraniaczy.


Przeczytaj także:

Co powinieneś wiedzieć na temat ostrego bólu?

Co powinieneś wiedzieć na temat ostrego bólu?

Ból ostry jest terminem odnoszącym się do czasu trwania dolegliwości bólowych. Hasło ostry oznacza klinicznie: trwający krócej niż 3 miesiące. Określenie czasu bólu ma kluczowe znaczenie ze względu na patomechanizm powstawania bólu, ważny... więcej »
Jesień na dworze - przygotowujemy się do szklanej pogody

Jesień na dworze - przygotowujemy się do szklanej pogody

Jesień zbliża się do nas wielkimi krokami. W odstawkę pójdą niedługo krótkie spodenki i zwiewne spódniczki. Nasze szafy wyposażymy w bardziej praktyczne, cieplejsze ubrania. Stylowe kalosze, płaszcze przeciwdeszczowe i parasole to rozwiązania... więcej »
Skowronek czy sowa: jak żyć w zgodzie z własnym rytmem?

Skowronek czy sowa: jak żyć w zgodzie z własnym rytmem?

Każdy człowiek ma swój własny dobowy cykl. Tak jak wielu jest ludzi, tak wiele jest też ich chronotypów. To one odpowiadają za to, czy jesteśmy rannymi ptaszkami i wstajemy razem z kurami czy nocnymi markami, które rano nie mogą zwlec się... więcej »
Dlaczego smog szkodzi? Jak chronić przed nim siebie i dziecko?

Dlaczego smog szkodzi? Jak chronić przed nim siebie i dziecko?

Przyszła zima, a wraz z nią nastał czas, gdy nad miastami unosi się smog… W Polsce jakość powietrza jest fatalna, na co uwagę zwracają przedstawiciele europejskich organizacji. więcej »
Opakowania po jedzeniu na wynos – gdzie wyrzucać?

Opakowania po jedzeniu na wynos – gdzie wyrzucać?

Obecnie, ze względu na aktywny tryb życia i stały pośpiech, nie wszyscy mają czas, by samodzielnie przygotowywać posiłki w domach. Właśnie dlatego tak ogromną popularnością cieszy się jedzenie zamawiane na wynos. Wraz z nim do mieszkań... więcej »


Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »