Ekorodzice

Jak wybrać dobry materac do spania i codziennie budzić się wypoczętym?

Autor: Artykuł rekomendacyjny 2018.06.28, 22:49

W ciągu całego życia przesypiamy średnio 20 lat. Każdego dnia spędzamy w łóżku od 6 do 8 h dziennie. A od dobrej jakości nocnego odpoczynku zależy nasz cały dzień. Kiedy budzimy się z bólami pleców, zdrętwiałymi kończynami, czy bólem głowy, może to oznaczać, że czas pomyśleć o nowym materacu do spania. W artykule podpowiadamy, jak wybrać dla siebie odpowiedni materac, żeby każdego dnia budzić się wypoczętym i pełnym energii.

Kiedy czas na nowy materac?

Dobrej jakości materac (przykład: http://pl.tempur.com/materace/) kupujemy raz na 8-10 lat. Po czym stwierdzić, że nasz obecny wymaga wymiany? Jeśli każdego dnia budzimy się z zesztywniałym karkiem, odczuwamy bóle pleców i drętwienie w kończynach, może to oznaczać, że materac nie zapewnia nam właściwego podparcia ciała. Kiedy lepiej śpi nam się w hotelowym łóżku albo nawet na kanapie, to sygnał, że czas na zmianę materaca.

Nawet jeśli materac nie przeżył jeszcze 10 lat, może być dla nas już nieodpowiedni, ponieważ zmieniła się nasza waga. Wcześniej spało nam się na nim dobrze, ale teraz kiedy przytyliśmy lub schudliśmy, materac stał się niewygodny. Być może zmieniła się też do tego stopnia nasza postawa (jesteśmy np. lepiej zbudowani), że materac nie utrzymuje naszego ciała we właściwej pozycji.

Materac powinniśmy też wymienić, kiedy pojawią się na nim znaczące ślady użytkowania, np. przetarcie, przez które wystają sprężyny. Skrzypiący materac to również sygnał, że czas na nowy zakup.

Zużyty materac utrudnia również spokojny sen wszystkich śpiących na nim osób. Kiedy porusza się jedna osoba, druga odczuwa każdy jej ruch i wybudza się ze snu. Na dobrym materacu żaden z partnerów nie czuje, kiedy druga osoba się przekręca i zmienia pozycję. A materac dostosowuje się do potrzeb każdego ze śpiących.

Specjaliści od dobrego snu polecają, żeby materace wymieniać raz na 8 lat. Przez taki czas materac straci już swoje pierwotne właściwości, a oprócz tego zgromadzą się w nim duże ilości alergenów, martwego naskórka, roztoczy i zarazków.

Jak wybrać najlepszy dla siebie materac?

Ustaliliśmy już budżet, jaki przeznaczymy na nasz nowy materac. Teraz czas na wybór najważniejszego, czyli rodzaju materiału, z jakiego będzie wykonane nasze nowe pokrycie łóżka. Do wyboru mamy materace piankowe, lateksowe, z pianką memory, sprężynowe, kieszeniowe oraz hybrydowe (połączenie lateksu, pianki memory i pianki wspierającej).

Do najbardziej budżetowych opcji należą materace piankowe. Rodzice często wybierają je dla swoich dzieci, ponieważ łatwo utrzymać je w czystości. Są też lekkie i wygodne do przenoszenia, a w przypadku małych dzieci zupełnie dla nich wystarczające. Materace piankowe lubią się jednak odkształcać i trzeba wymieniać je po krótkim czasie. W przypadku cięższych osób nie zapewniają właściwego podparcia kręgosłupa.

Do wygodnych, a jednocześnie bardzo dobrych materacy dla alergików należą te wykonane z lateksu. Pianka lateksowa charakteryzuje się porowatą powierzchnią, przez którą swobodnie przepływa powietrze. W lateksie nie gromadzi się kurz i roztocza, a materiał jest bardzo wytrzymały.

Materace lateksowe doskonale dopasowują się do kształtu ciała, dając stabilne podparcie. Świetnie sprawdzą się w przypadku drobnej osoby i tej znacznie cięższej. Na materacu lateksowym nie odczujemy obecności drugiej śpiącej osoby. Strefa, na której odpoczywamy będzie niezależna od strefy partnera.

Za najwygodniejsze uznaje się obecnie materace hybrydowe wykonane z kilku różnych warstw materiału. W modelach topowych producentów w materacach znajduje się warstwa wspierająca oraz specjalna warstwa komfortowa. Pierwsza z nich zapewnia podparcie ciała tam, gdzie jest to niezbędne i pozostaje miękka w miejscach, gdzie ciało ma się poczuć lekko. Warstwa komfortowa gwarantuje dodatkową wygodę. Dla efektu chłodzenia i odprowadzania nadmiaru ciepła podczas snu, najlepsze materace pokrywa się specjalnymi pokrowcami chłodzącymi.

Wybierając dla siebie materac, powinniśmy poleżeć na nim przynajmniej 15-20 min. w jednej pozycji. Za najlepszą pozycję do spania dla naszego ciała uznaje się spanie na boku. Wtedy odpoczywa nasz cały organizm, a mięśnie i stawy napięte po całym dniu rozluźniają się. Dobry materac musi zapewniać podparcie określonych punktów ciała, ale nie powinien odciążać wszystkich fragmentów. Jeśli położymy się na materacu i w nim zapadniemy (zapadnie się środkowa część naszego ciała, a nogi i korpus będą podparte), zrezygnujmy z zakupu. Rano będziemy budzić się niewyspani, a po pewnym czasie zaczniemy odczuwać bolesność kręgosłupa czy drętwienie kończyn. Leżąc na materacu, musimy poczuć się tak, jakbyśmy unosili się w powietrzu. Zbyt twardy materac po dłuższym leżeniu zacznie nas uciskać, a zbyt miękki spowoduje nadmierne rozluźnienie. Poczujemy, że się w nim zapadamy.

Jeśli na materacu śpimy z partnerem, wybierzmy model o średniej twardości, który będzie gwarantował dobre wsparcie ciała obu osób.

Kupując nowy materac, weźmy też pod uwagę materace z najwyższej półki jakościowej i cenowej. Zazwyczaj producenci oferują przy nich bardzo długą gwarancję i jakość nieporównywalną z tańszymi odpowiednikami. Koszt takiego materaca rozłoży się nam na 10 lat, więc warto ponieść większy wydatek dla lepszego i niczym niezakłóconego snu.Tagi: rodzice   spanie  

Przeczytaj także:

Panele fotowoltaiczne w domu – czy warto zainwestować?

Panele fotowoltaiczne w domu – czy warto zainwestować?

Fotowoltaika to nowe, innowacyjne i ekologiczne rozwiązanie. Rozwija się bardzo prężnie i dynamicznie. Coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę, jak można chronić środowisko i zadbać o swoje lepsze jutro. Z tego właśnie powodu wybierają... więcej »
ABC cytologii

ABC cytologii

Rak szyjki macicy jest drugim najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet. Nie ryzykuj! Zrób cytologię. Na czym polega badanie i jak często trzeba je robić – powie nam ginekolog Waldemar Czerwoniec... więcej »
Odchudzanie po ciąży, czyli codzienność wielu młodych mam

Odchudzanie po ciąży, czyli codzienność wielu młodych mam

Po porodzie zaczynamy zastanawiać się nad powrotem do dawnej sylwetki. Jak szybko schudnąć? Czy mogę już rozpocząć odchudzanie? Te pytania zadaje sobie niemal każda młoda mama. Podpowiadamy co warto jeść, aby szybko, ale przede wszystkim... więcej »
Przebadaj swoje dziecko przed sezonem alergicznym

Przebadaj swoje dziecko przed sezonem alergicznym

Wielkimi krokami zbliża się wiosna i zaczniemy więcej przebywać na świeżym powietrzu. Niestety u niektórych wiosna wiąże się z nawrotem kataru, kichania i swędzących oczu. Szczególnie często alergia na pyłki jest problemem małych dzieci,... więcej »
Którym E mówimy nie?

Którym E mówimy nie?

Barwniki, konserwanty, antyutleniacze, emulgatory oraz wzmacniacze smaku… Rocznie zjadamy około 5 kilogramów takich „smakołyków”. Często nie pozostają one obojętne dla naszego zdrowia. Dlatego najwyższy czas wziąć je pod lupę…... więcej »


Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »