Ekorodzice

Walentynki dla całej rodziny

Autor: Natalia Przybysz 2014.02.12, 18:25
Za szybą witryn sklepowych mnóstwo różu i czerwieni, które przypominają nawet największym zapominalskim o nadchodzących Walentynkach. Trudno się więc dziwić, że nie wszyscy lubią to święto. A może istnieje przepis na rodzinny i ciepły Dzień Zakochanych pozbawiony konsumpcjonistycznej otoczki?  

fot. Walentynki dla całej rodziny

Warto spojrzeć na Walentynki z dozą dystansu i spędzić je oryginalnie z całą rodziną!

Większość z nas podchodzi do Walentynek z uprzedzeniem i krytyką. Mówimy o amerykanizacji polskich tradycji oraz o zakłamaniu. Miłość powinno okazywać się codziennie, bez zbędnego afiszowania - to zdecydowanie prawda. Można jednak spędzić ten dzień niecodziennie, wystarczy tylko wyzbyć się negatywnego nastawienia. Proponuję Walentynki w zmodyfikowanej, rodzinnej wersji. Bez słodkich bibelotów, jaskrawych gadżetów, komercji. Z ogromną dozą ciepła i miłości - to będzie wyjątkowy dzień.

Akcja - celebracja

Przygotujcie
 • wyjątkowy posiłek
  lub
 • drobną przekąskę
  lub
 • ulubiony, ciepły napój domowników
Wspólny posiłek, a nawet drobna przekąska może być świetnym punktem wyjścia do doskonałej zabawy. Nie zawsze mamy czas, aby wspólnie zasiąść przy stole i delektować się pysznym jedzeniem i doborowym towarzystwem. Zróbmy to więc 14 lutego! Do przygotowania posiłku możesz zaangażować całą rodzinę, śmiechu będzie co niemiara.

Wspólna zabawa w dekoratora wnętrz

Przygotujcie:
 • kolorowy brystol
 • nożyczki
 • flamastry do pisania
 • taśma klejąca lub sznurek
Może wspólnie przygotujecie własnoręczne dekoracje? Wystarczy kolorowy brystol - płachty kupicie w zwyczajnym sklepie papierniczym. Warto wyjść poza tradycyjne walentynkowe schematy kolorystyczne, takie jak róż lub głęboka czerwień. Wytnijcie różne, dosyć proste kształty: serduszka, kwiaty, ale także np. samochody w wielu barwach, a potem napiszcie na nich wszystkie pozytywne rzeczy, jakie tylko przychodzą Wam do głowy. Udekorujcie nimi wspólnie mieszkanie - możecie przykleić  je do ściany lub powiesić na sznureczkach. Wieczorem poświęćcie chwilę na wspólne przeczytanie karteczek: z pewnością będzie to nastrojowy czas.

Skupcie się tylko na byciu razem

Przygotujcie:
 • dużo uśmiechu :)
Co najbardziej lubicie robić całą rodziną? Spacerować czy grać w gry planszowe? Każda rodzina ma inny przepis na wspólnie spędzony czas. Najważniejsze, żebyście spędzili go razem, w domowej atmosferze. Może namalujcie wzajemnie swoje portrety lub karykatury? Na przekazywanie sobie ciepła i miłości nie ma scenariusza, wystarczą dobre chęci i kreatywność. Może pozwolicie sobie tego dnia na więcej zabawy i uśmiechu? Trochę nadprogramowego luzu potrzebne jest całej rodzinie ;-)


Cóż, nie oszukujmy się, w natłoku codzienności nie mamy czasu na celebrację miłości, więc potraktujmy to święto z przymrużeniem oka. Uczucia okazujemy codziennie, ale przecież każdemu z nas zdarza się mieć gorszy dzień lub podnieść głos. Niech ten dzień będzie zwyczajnie wolny od negatywnych emocji. Dzień Zakochanych nie jedno ma imię ;-)Przeczytaj także:

Zabawy z niemowlakiem za pomocą zmysłów

Zabawy z niemowlakiem za pomocą zmysłów

Nam jako rodzicom zależy na jak najlepszym rozwoju naszych pociech. Niektórym wymyślanie zabaw nie sprawia większego problemu, innym zaś – chociażby się dwoili i troili – przychodzi to z pewną trudnością i z czasem staje się udręką.... więcej »
Czas na pranie

Czas na pranie

W tej zabawie liczyć się będzie spryt i refleks. Dwoje dzieci siada na krzesłach naprzeciwko siebie tak, by stykały się kolanami. Następnie każdy maluch dostaje po kilkanaście klamerek do bielizny, które kładzie po prawej stronie krzesła.... więcej »
Zabawy z plasteliną dla małych dzieci – część III

Zabawy z plasteliną dla małych dzieci – część III

Gdy nasz szkrab nauczył się już robić kuleczki i przyklejać placuszki, na pewno zechce zobaczyć coś innego. Pokażmy mu nową sztuczkę. Z kawałka plasteliny zróbmy rulonik – wałeczek. Ulepmy go tak, aby dziecko dokładnie widziało,... więcej »
Miś, ślimak, kapcie i... co było dalej?

Miś, ślimak, kapcie i... co było dalej?

Czy notujesz swoje zadania na małych karteczkach i przyklejasz je na lodówce? Jeśli tak, to pora na małą gimnastykę pamięci. Zaproś do zabawy dziecko. Rozsiądźcie się wygodnie w fotelach, do zabawy nie będzie Wam nic potrzebne. Pierwsza... więcej »
Chmurzaste historie

Chmurzaste historie

Niech chmurki na niebie, choć na kilka chwil, przestaną być tylko białymi kłębkami. Potraktujmy je jako ilustracje do naszego opowiadania, ale najpierw stwórzmy odpowiedni klimat. Połóżmy się wspólnie z dzieckiem wygodnie na plecach na miękkim... więcej »


Komentarzy: 3
{opis}
14.02.2014 13:01 - hetmanka
Jakoś nie przepadam za tym amerykańskim świętem...
{opis}
13.02.2014 12:58 - agnieszka
Będą mufinki w kształcie serca dla całej rodziny:D
{opis}
13.02.2014 12:37 - iaera
Zawsze świętujemy rodzinnie.

Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »