Ekorodzice

Jak przygotować dziecko na bycie przedszkolakiem?

Autor: Małgorzata Krasny-Szyszkiewicz 2010.09.17, 20:39
Jak najlepiej przygotować dziecko do tej ogromnej zmiany w życiu i pomóc w czasie pierwszych dni? Pamiętajcie, że bardzo ważne jest nastawienie. Optymistyczne podejście do tego nowego etapu w waszym życiu gwarantuje Wam połowę sukcesu. Musicie być pewni, że przedszkole to dobre miejsce dla waszego dziecka. Z pewnością będziecie mieć tremę, spróbujcie jednak zachować pogodę ducha.

fot. www.szyszkiewicz.pl

Najczęściej popełniane błędy:
 • Upiększanie rzeczywistości: "W przedszkolu będzie świetnie - mnóstwo zabawek, fajni koledzy, bardzo miła pani, na pewno ci się spodoba"

 • Straszenie: "Nie wiem, jak sobie dasz radę!"

Dobre rady:
 • Wytłumacz maluchowi, że pani przedszkolanka będzie się nim opiekować, ale że trzeba się samemu do niej zgłosić, gdy np. będzie chciało skorzystać z toalety.  Przećwiczcie w domu takie sytuacje.

 • Wspólnie odwiedźcie przedszkole podczas wakacji, obejrzyjcie budynek, plac zabaw, salę zabaw, łazienkę, itp.

 • Wspólne przygotowania – zakup kapci, piżamki, kocyka, które dziecko samo wybierze.

 • Przygotowanie w przeddzień wieczorem – wspólny wybór ubrania, krótka rozmowa o tym, co się jutro zdarzy.

 • Rano wstańcie wcześniej, pośpiech nie jest Wam dziś potrzebny, pozwól dziecku samodzielnie nieść torbę z kapciami czy zabawkę.

 • Rozstanie – po rozebraniu, wejdźcie razem do sali. Nie wymykaj się, gdy dziecko się bawi się. Kiedy zauważy, że cię nie ma, może się przerazić. Lepiej pożegnać się i powiedzieć, że przyjdzie się po dziecko po obiedzie lub po spacerze, nie mów, że niedługo, dla dziecko nawet 10 minut to długo.
 • Nie przeciągaj rozstania, nawet gdy dziecko płacze i trzyma się ciebie kurczowo.

 • Odbierz dziecko najszybciej jak możesz, nie spóźnij się, miłym akcentem będzie pogratulowanie mu, że było dzielne, zapytanie, jak minął dzień i podarowanie jakiegoś drobiazgu np. kwiatka, balonika.

 • Przygotuj się, że kolejne dni mogą być trudniejsze niż pierwszy.

Przeczytaj także:

Jak przetrwać pierwsze dni dziecka w żłobku?

Jak przetrwać pierwsze dni dziecka w żłobku?

Oddanie dziecka do żłobka to trudna decyzja. Wiadomo, że dziecko rozwija się najlepiej przy kochających, troskliwych rodzicach. Spokój, miłość, kontakt cielesny, poczucie bezpieczeństwa to podstawowe jego potrzeby. Niektórzy rodzice... więcej »
Jak być dobrym ojcem?

Jak być dobrym ojcem?

Wszystkie opisy inicjacji dla chłopców – od wybicia zęba przez obrzezanie do ciężkich prób fizycznych – prowadzą do oddzielenia od kobiet i wejścia w męski świat. Zwykle następuje ona w wieku 7-10 lat. Delikwent przechodzi pod opiekę... więcej »
Wspólne spanie w czterech aktach

Wspólne spanie w czterech aktach

Pierwsza noc po porodzie. Szpital. M: O matko, przecież ja nie mogę ciągle wstawać i wyciągać go z tej cholernej mydelniczki! Przecież miałam się oszczędzać, boli mnie wszystko! Wezmę go do łóżka... P: Pani nie wolno spać z dzieckiem!... więcej »
Przemoc wobec dzieci STOP

Przemoc wobec dzieci STOP

Rodzice najczęściej mają dobre intencje. Jeszcze przed narodzinami malucha zaczynają snuć plany na kogo wyrośnie ich dziecko. Są zgodni, że ma być szczęśliwe, uczciwe, odważne i asertywne. Potem szybko uczą się, że w kryzysowych... więcej »
Histeria dziecka w sklepie

Histeria dziecka w sklepie

Jak reagować na histerię dziecka w sklepie? Ceny rosną, a zawartość pieniędzy w naszym portfelu wprost proporcjonalnie spada. Zbliżają się święta, chciałybyśmy spędzić je jak najmilej, mając w głowie obraz rodem z amerykańskich filmów,... więcej »


Komentarzy: 1

Quizy

1001 pytań i odpowiedzi na kazdy temat. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj tutaj.

 

 

Zobacz wszystkie »